Tour of Antalya 2019  |  Stage 2. Antalya - Antalya   

2nd edition

111 km, 22 February 2019

Rider Team Time
1.
Bas VAN DER KOOIJ
Monkey Town - A Block CT 2h30'15"
2.
Roy JANS
Corendon - Circus
3.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
4.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
5.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
6.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
7.
Maxim PISKUNOV
Fiberli Antalyaspor
8.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol
9.
Tobias BAYER
Tirol - KTM Cycling Team
10.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team
11.
Aaron GROSSER
Bike Aid
12.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus
13.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT
14.
Ahmet ÖRKEN
Salcano - Sakarya - BB Team
15.
Rasmus HESTBEK LUND
Denmark
16.
Yunus Emre YILMAZ
17.
Patryk STOSZ
CCC Development Team
18.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
19.
Andrea COLNAGHI
Team Named Rocked
20.
Oskar NISU
Estonia
21.
Rait ÄRM
Estonia
22.
Siim KISKONEN
Estonia
23.
Attila VALTER
CCC Development Team
24.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
25.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
26.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
27.
Batuhan ÖZGÜR
Team Sapura Cycling
28.
Michiel STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
29.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town - A Block CT
30.
Gorazd PER
Adria Mobil
31.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
32.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors
33.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors
34.
Daniil CHUMACHENKO
Russia
35.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
36.
Michał PALUTA
CCC Development Team
37.
Daniil MARUKHIN
Astana City
38.
Izzet Sahin ICEN
Fiberli Antalyaspor
39.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
40.
Oguzhan TIRYAKI
Salcano - Sakarya - BB Team
41.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex
42.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors
43.
Soner AKBAS
Fiberli Antalyaspor
44.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
45.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
46.
Aljaz JARC
Adria Mobil
47.
Kristers ANSONS
Amore & Vita - Prodir
48.
Ahmet ORENCIK
49.
Galym AKHMETOV
Astana City
50.
Muhammed UGUZ
Torku Sekerspor
51.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
52.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol
53.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling
54.
Ivan MIRRI
Team Named Rocked
55.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Astana City
56.
Niklas Spilcker JACOBSEN
Denmark
57.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
58.
Ēriks Toms GAVARS
Amore & Vita - Prodir
59.
Joël SUTER
Akros - Thömus
60.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
61.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
62.
Abram STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
63.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
64.
Pierelis BELLETTA
Team Named Rocked
65.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
66.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
67.
Konrad GEßNER
Leopard Pro Cycling
68.
Canday ÜZGÜN
Fiberli Antalyaspor
69.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
70.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
71.
Kristo PRANGEL
Estonia
72.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
73.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
74.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex
75.
Tim WOLLENBERG
Team Felbermayr - Simplon - Wels
76.
Kevin MOLINARI
Team Named Rocked
77.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team
78.
Kristaps PELCERS
Amore & Vita - Prodir
79.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
80.
Mahmud MAMMADOV
Lviv Cycling Team
81.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
82.
Suleyman URCU
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
83.
Raman RAMANAU
Minsk Cycling Club
84.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
85.
Elchin ASADOV
Lviv Cycling Team
86.
Kemal KÜÇÜKBAY
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
87.
Mykyta ZUBENKO
Lviv Cycling Team
88.
Artur ERSHOV
89.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
90.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
91.
Jonas DÖRING
Akros - Thömus
92.
Kristjan JOHANSON
Estonia
93.
Vladislav DUYUNOV
Russia
94.
Mathieu TROUDE
Club De La Defense
95.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team
96.
Andrei STEPANOV
Russia
97.
Cebrail SEKER
98.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
99.
Sebastian RYTTERSGAARD
Denmark
100.
Jérémy MOREL
Club De La Defense
101.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
102.
Anton KUZMIN
Astana City
103.
Justin PAROZ
Akros - Thömus
104.
Sebastian KOLZE CHANGIZI
Denmark
105.
Kristian Arnth SØRENSEN
Denmark
106.
Mikhail FOKIN
Russia
107.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
108.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
109.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins - LeCol
110.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate
111.
Igor FROLOV
Elite without contract
112.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
113.
Yannis VOISARD
Akros - Thömus
114.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team
115.
Roman DESHKO
Lviv Cycling Team
116.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
117.
Pascal BOUSQUET
118.
Artem OVECHKIN
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
119.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team
120.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
121.
Justin WOLF
Bike Aid
122.
Halil DILEK
123.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
124.
Julien AMADORI
125.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
126.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
127.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team
128.
Bohdan MUSIIENKO
Lviv Cycling Team
129.
Volodymyr DZHUS
Lviv Cycling Team
130.
Abdulkadir KELLECI
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
131.
Jérémy BARRET
Club De La Defense
132.
Mads Østergaard KRISTENSEN
Denmark
133.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
134.
Michel RIES
Kometa Cycling Team
135.
Fethi ACAR
136.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team
137.
Corentin NAVARRO
Team Wiggins - LeCol
138.
Ahmet AKDİLEK
Salcano - Sakarya - BB Team
139.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
140.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus
141.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex
142.
Wim KLEIMAN
Monkey Town - A Block CT
143.
Nicholas DALLA VALLE
UAE Team Emirates
144.
Manuel ZOBRIST
Akros - Thömus
145.
James FOUCHE
Mitchelton - Scott
146.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
147.
Igor CHZHAN
Vino - Astana Motors
148.
Vasili BYALIAUSKI
Minsk Cycling Club
149.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
150.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team
151.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team
152.
Floris GERTS
Tarteletto - Isorex
153.
Deins KAŅEPĒJS
Amore & Vita - Prodir
154.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy
155.
Ahmed Amine GALDOUNE
Elite without contract
156.
Norman VAHTRA
157.
Davide COLNAGHI
Team Named Rocked
158.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City
159.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team
160.
Enes Talha AY
Salcano - Sakarya - BB Team 01'17"
161.
Muhammed ATALAY
Salcano - Sakarya - BB Team 01'47"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Antalya - Antalya

Race Type: Sprint stage

Distance: 111 km

Date: 22 February 2019