Tour of Antalya 2019  |  Stage 3. Perge - Termessos   

2nd edition

91.8 km, 23 February 2019

Rider Team Time
1.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling 2h10'40"
2.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team 00'08"
3.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
4.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club 00'17"
5.
Attila VALTER
CCC Development Team 00'19"
6.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 00'21"
7.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
8.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team
9.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'23"
10.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team 00'26"
11.
James FOUCHE
Mitchelton - Scott
12.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling 00'29"
13.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
14.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT 00'33"
15.
Michel RIES
Kometa Cycling Team
16.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
17.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 00'38"
18.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling 00'40"
19.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex
20.
Artem OVECHKIN
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
21.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 00'45"
22.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Astana City 00'49"
23.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club 00'53"
24.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus 00'54"
25.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT 00'55"
26.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate 00'57"
27.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 01'08"
28.
Anton KUZMIN
Astana City 01'15"
29.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team 01'16"
30.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol 01'19"
31.
Joël SUTER
Akros - Thömus 01'22"
32.
Justin WOLF
Bike Aid
33.
Tobias BAYER
Tirol - KTM Cycling Team
34.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 01'29"
35.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol
36.
Galym AKHMETOV
Astana City 01'34"
37.
Patryk STOSZ
CCC Development Team 01'41"
38.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors 01'46"
39.
Mikhail FOKIN
Russia 01'48"
40.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels 01'50"
41.
Aljaz JARC
Adria Mobil 01'52"
42.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team 01'55"
43.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors 02'18"
44.
Daniil MARUKHIN
Astana City 02'21"
45.
Andrei STEPANOV
Russia 02'23"
46.
Igor FROLOV
Elite without contract
47.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
48.
Sebastian KOLZE CHANGIZI
Denmark
49.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors 02'32"
50.
Kristaps PELCERS
Amore & Vita - Prodir 02'37"
51.
Abram STOCKMAN
Tarteletto - Isorex 03'04"
52.
Michiel STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
53.
Justin PAROZ
Akros - Thömus 03'08"
54.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team 03'11"
55.
Vladislav DUYUNOV
Russia 03'22"
56.
Mads Østergaard KRISTENSEN
Denmark
57.
Artur ERSHOV
58.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club 03'31"
59.
Norman VAHTRA
03'33"
60.
Daniil CHUMACHENKO
Russia 03'37"
61.
Michał PALUTA
CCC Development Team
62.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
63.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
64.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins - LeCol
65.
Ahmet ÖRKEN
Salcano - Sakarya - BB Team 03'46"
66.
Bas VAN DER KOOIJ
Monkey Town - A Block CT 04'11"
67.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus
68.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team 04'16"
69.
Siim KISKONEN
Estonia 04'19"
70.
Sebastian RYTTERSGAARD
Denmark 04'22"
71.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy 04'28"
72.
Yunus Emre YILMAZ
04'32"
73.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex 04'35"
74.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus 04'39"
75.
Ēriks Toms GAVARS
Amore & Vita - Prodir 04'41"
76.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
77.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 04'54"
78.
Niklas Spilcker JACOBSEN
Denmark 04'57"
79.
Oguzhan TIRYAKI
Salcano - Sakarya - BB Team 05'03"
80.
Oskar NISU
Estonia 05'12"
81.
Abdulkadir KELLECI
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü 05'33"
82.
Kristers ANSONS
Amore & Vita - Prodir 05'35"
83.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol 05'38"
84.
Maxim PISKUNOV
Fiberli Antalyaspor 05'45"
85.
Jonas DÖRING
Akros - Thömus 05'54"
86.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
87.
Elchin ASADOV
Lviv Cycling Team
88.
Raman RAMANAU
Minsk Cycling Club 07'43"
89.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team 07'47"
90.
Corentin NAVARRO
Team Wiggins - LeCol 07'57"
91.
Kristian Arnth SØRENSEN
Denmark
92.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
93.
Nicholas DALLA VALLE
UAE Team Emirates
94.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
95.
Aaron GROSSER
Bike Aid
96.
Andrea COLNAGHI
Team Named Rocked
97.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil 08'02"
98.
Kevin MOLINARI
Team Named Rocked 08'07"
99.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 08'19"
100.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 08'32"
101.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team
102.
Roy JANS
Corendon - Circus
103.
Wim KLEIMAN
Monkey Town - A Block CT
104.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
105.
Rasmus HESTBEK LUND
Denmark
106.
Tim WOLLENBERG
Team Felbermayr - Simplon - Wels
107.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
108.
Konrad GEßNER
Leopard Pro Cycling 08'37"
109.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
110.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors 09'19"
111.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
112.
Deins KAŅEPĒJS
Amore & Vita - Prodir 09'21"
113.
Davide COLNAGHI
Team Named Rocked
114.
Manuel ZOBRIST
Akros - Thömus
115.
Pierelis BELLETTA
Team Named Rocked 12'21"
116.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors 12'23"
117.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 12'25"
118.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex 12'27"
119.
Gorazd PER
Adria Mobil
120.
Vasili BYALIAUSKI
Minsk Cycling Club 12'29"
121.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 12'31"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Perge - Termessos

Race Type: Mountain stage

Distance: 91.8 km

Date: 23 February 2019