2.1

Volta a Portugal 2019  |  Prologue. Viseu - Viseu   

18th edition

6 km, 31 July 2019

Rider Team Time
1.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 07'28"
2.
Gian FRIESECKE
Swiss Racing Academy
3.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto
4.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic 00'01"
5.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 00'04"
6.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias 00'06"
7.
Cyrille THIERY
Swiss Racing Academy 00'07"
8.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
9.
João MATIAS
Vito - Feirense - PNB 00'08"
10.
Daniel Jose Pereira MESTRE
W52 - FC Porto
11.
Lukas RÜEGG
Swiss Racing Academy 00'09"
12.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto
13.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 00'10"
15.
Nikolay MIHAYLOV
Efapel
16.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 00'11"
18.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 00'12"
19.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto
20.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic 00'14"
21.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias
22.
Fabian PAUMANN
Swiss Racing Academy 00'15"
23.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
Miranda - Mortagua
24.
Matthias REUTIMANN
Swiss Racing Academy 00'17"
25.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel
26.
Alexander GRIGORIEV
Sporting - Tavira 00'18"
27.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias 00'19"
28.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy 00'21"
29.
Brice FEILLU
Team Arkéa - Samsic
30.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel
31.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Vito - Feirense - PNB 00'22"
32.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano
33.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi 00'23"
34.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto
35.
Timon RUEGG
Swiss Racing Academy
36.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias 00'25"
37.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Sporting - Tavira 00'26"
38.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 00'27"
39.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
40.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
41.
Diego LOPEZ FUENTES
Equipo Euskadi
42.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi
43.
João BENTA
Radio Popular - Boavista 00'28"
44.
António BARBIO
L.A. Aluminios - L.A. Sport
45.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team
46.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 00'29"
47.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Radio Popular - Boavista
48.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista
49.
Maxime DANIEL
Team Arkéa - Samsic
50.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 00'30"
51.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin
52.
Dario Antonio MARCELINO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda
53.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir
54.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
55.
Raúl RICO BORDERA
Vito - Feirense - PNB 00'31"
56.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
57.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 00'32"
58.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
59.
Josu ZABALA LOPEZ
UD Oliveirense - InOutbuild
60.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
Miranda - Mortagua 00'33"
61.
Marvin Ferreira Martins SCHEULEN
L.A. Aluminios - L.A. Sport
62.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir
63.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Vito - Feirense - PNB
64.
Robert WAGNER
Team Arkéa - Samsic
65.
Kent MAIN
ProTouch 00'34"
66.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
67.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin 00'35"
68.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista
69.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 00'36"
70.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias
71.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Equipo Euskadi
72.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
L.A. Aluminios - L.A. Sport
73.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira 00'37"
74.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel
75.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 00'38"
76.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
77.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi
78.
José João Pimenta da Costa MENDES
Sporting - Tavira
79.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic 00'39"
80.
Gonçalo Rafael LEAÇA
L.A. Aluminios - L.A. Sport
81.
Fabio Manuel Fernandes COSTA
UD Oliveirense - InOutbuild
82.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista
83.
Emanuel Fieber DUARTE
L.A. Aluminios - L.A. Sport 00'40"
84.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano
85.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira
86.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Vito - Feirense - PNB
87.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 00'41"
88.
Björn THURAU
Vito - Feirense - PNB 00'43"
89.
Raphael KRÄHEMANN
Swiss Racing Academy
90.
Sergio VEGA MERODIO
Miranda - Mortagua
91.
Romain LE ROUX
Team Arkéa - Samsic
92.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano 00'44"
93.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 00'45"
94.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi 00'46"
95.
Venceslau Sousa FERNANDES
UD Oliveirense - InOutbuild 00'47"
96.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista
97.
Guillaume DE ALMEIDA
BAI - Sicasal - Petro De Luanda
98.
Pedro Miguel Goncalves LOPES
UD Oliveirense - InOutbuild
99.
Pedro Jose Ramos LOPES
UD Oliveirense - InOutbuild
100.
Jesus Angel NANCLARES HERRAEZ
Miranda - Mortagua 00'48"
101.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin
102.
Hugo Matos SANCHO
Miranda - Mortagua 00'51"
103.
Micael Duarte ISIDORO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 00'52"
104.
Fabio Marcelo Pinto OLIVEIRA
L.A. Aluminios - L.A. Sport
105.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir 00'53"
106.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano
107.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi
108.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 00'54"
109.
Clint HENDRICKS
ProTouch
110.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 00'55"
111.
Rafael Neto LOURENÇO
UD Oliveirense - InOutbuild 00'56"
112.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA 00'57"
113.
Diogo SARDINHA
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 01'00"
114.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir
115.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Aviludo - Louletano
116.
José TUTO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 01'04"
117.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira
118.
Gabriel COLE
BAI - Sicasal - Petro De Luanda
119.
Freddy OVETT
Pro Racing Sunshine Coast 01'05"
120.
Jade JULIUS
ProTouch 01'06"
121.
João Paulo Brito BARBOSA
Vito - Feirense - PNB
122.
Bruno Cesar Amaral ARAUJO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 01'08"
123.
Andre Piedade EVANGELISTA
Aviludo - Louletano 01'11"
124.
James FOURIE
ProTouch 01'14"
125.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 01'21"
126.
Leangel LINÁREZ
Miranda - Mortagua 01'22"
127.
Cristian MOTA PEREZ
Miranda - Mortagua 01'23"
128.
Mornay VAN HEERDEN
ProTouch 01'24"
129.
Calvin BENEKE
ProTouch 01'27"
130.
Eddie VAN HEERDEN
ProTouch 02'16"
131.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin

Stage information

Start, finish: Prologue. Viseu - Viseu

Race Type: Prologue

Distance: 6 km

Date: 31 July 2019