2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  Stage 3b. Sibiu - Sibiu   

8th edition

109 km, 26 July 2020

Rider Team Time
1.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 2h15'38"
2.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence
4.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
5.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir
6.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW
7.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team
8.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
9.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè
10.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
11.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
12.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega
13.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
14.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools
15.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
16.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
17.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
18.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM
19.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW
20.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega
21.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team
22.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
23.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT
24.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
25.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team
26.
Tomasz BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
27.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team
28.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
29.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
30.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
31.
Petr KELEMEN
CCC Development Team
32.
Marcin BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
33.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè
34.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
35.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
36.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
37.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT
38.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools
39.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
40.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
41.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski
42.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega
43.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper
44.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus
45.
Adi Narcis MARCU
Romania
46.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
47.
Justin WOLF
Bike Aid
48.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation
49.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team
50.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW
51.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team
52.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski
53.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
54.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega
55.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
56.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
57.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
58.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
59.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir
60.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski
61.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
62.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
63.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence
64.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team
65.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW
66.
Meindert WEULINK
A Bloc CT
67.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
68.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
69.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team
70.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
71.
Daniel CRISTA
Elite without contract
72.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW
73.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega
74.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
75.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir
76.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir
77.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria
78.
Stijn APPEL
A Bloc CT
79.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
80.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD
81.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus
82.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW
83.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
84.
Dominik GÓRAK
CCC Development Team
85.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
86.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
87.
Jeen DE JONG
A Bloc CT
88.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team
89.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence
90.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD
91.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools
92.
Simone SANÒ
Team Novak
93.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
94.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
95.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania
96.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence
97.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
98.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence
99.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
100.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
101.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team 00'53"
102.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
103.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools
104.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence 01'13"

Stage information

Start, finish: Stage 3b. Sibiu - Sibiu

Race Type: Sprint stage

Distance: 109 km

Date: 26 July 2020