2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  Stage 3a. Curmătura Ștezii - Arena Platos   

8th edition

12.5 km, 26 July 2020

Rider Team Time
1.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 26'11"
2.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 01'02"
3.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 01'04"
4.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence 01'30"
5.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team 01'47"
6.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling 01'50"
7.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 02'01"
8.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence 02'05"
9.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
10.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper 02'20"
11.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 02'22"
12.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè 02'28"
13.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 02'30"
14.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW 02'35"
15.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus
16.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid 02'41"
17.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD 02'42"
18.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team 02'44"
19.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 02'46"
20.
Petr KELEMEN
CCC Development Team 02'58"
21.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team
22.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 03'01"
23.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria 03'04"
24.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega 03'07"
25.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team
26.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team 03'10"
27.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski 03'12"
28.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team 03'17"
29.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
30.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD 03'18"
31.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper 03'20"
32.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper
33.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 03'23"
34.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team
35.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus 03'25"
36.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 03'27"
37.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD 03'30"
38.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
39.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir 03'31"
40.
Meindert WEULINK
A Bloc CT
41.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT 03'32"
42.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir 03'37"
43.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
44.
Daniel CRISTA
Elite without contract 03'38"
45.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence 03'40"
46.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper 03'43"
47.
Marcin BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx 03'44"
48.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT 03'48"
49.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM 03'49"
50.
Stijn APPEL
A Bloc CT
51.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 03'51"
52.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
53.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus 03'53"
54.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 03'54"
55.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence 03'55"
56.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence 03'56"
57.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 03'58"
58.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW 04'07"
59.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 04'08"
60.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
61.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega 04'09"
62.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 04'13"
63.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski
64.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski 04'21"
65.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM 04'22"
66.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega
67.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools
68.
Dominik GÓRAK
CCC Development Team 04'27"
69.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team 04'28"
70.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir 04'30"
71.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 04'34"
72.
Jeen DE JONG
A Bloc CT 04'35"
73.
Tomasz BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx 04'41"
74.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus 04'43"
75.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè 04'45"
76.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
77.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 04'47"
78.
Simone SANÒ
Team Novak 04'48"
79.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega 04'52"
80.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools 04'58"
81.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega 04'59"
82.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team 05'03"
83.
Justin WOLF
Bike Aid
84.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper 05'06"
85.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools 05'11"
86.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania 05'13"
87.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 05'19"
88.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 05'24"
89.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè 05'33"
90.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
91.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence 05'35"
92.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
93.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team 05'36"
94.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM 05'47"
95.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
96.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir 05'50"
97.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 05'55"
98.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW 05'57"
99.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW 06'02"
100.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW 06'03"
101.
Andras SZENTPETERI
Team Novak 06'10"
102.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW 06'19"
103.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus 06'20"
104.
Adi Narcis MARCU
Romania 06'25"

Stage information

Start, finish: Stage 3a. Curmătura Ștezii - Arena Platos

Race Type: Mountain stage

Distance: 12.5 km

Date: 26 July 2020