2.1

Tour Colombia 2020  |  Stage 2. Paipa - Duitama   

3rd edition

152.4 km, 12 February 2020

Rider Team Time
1.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 3h12'09"
2.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
3.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
4.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
5.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
6.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
7.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
8.
Marco BENFATTO
Bardiani CSF - Faizanè
9.
Julian David MOLANO BENAVIDES
10.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
11.
Lev GONOV
Russia
12.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
13.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir
14.
Juan Francisco ROSALES
Canel's Pro Cycling
15.
Nicolas Javier NARANJO SANCHEZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk
16.
Aleksandr SMIRNOV
17.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
18.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step
19.
Dmitrii MUKHOMEDIAROV
Russia
20.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos
21.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
22.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin
23.
Nikita BERSENEV
Russia
24.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Team Ineos
25.
César FONTE
Efapel
26.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec
27.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
28.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First
29.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
30.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team
31.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
32.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
33.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
34.
Matteo JORGENSON
Movistar Team
35.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team
36.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
37.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
38.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin
39.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Scott
40.
Yonathan SALINAS
Venezuela
41.
Ferreira Santos Alessandro GUIMARÃES
42.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
43.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
44.
Johan Antonio COLON BUELVAS
45.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè
46.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel
47.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
48.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
49.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè
50.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
51.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin
52.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Best PC Ecuador
53.
Brandon Smith RIVERA VARGAS
Team Ineos
54.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
55.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
56.
Ivan SMIRNOV
Russia
57.
Segundo NAVARRETE
58.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
59.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
60.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's Pro Cycling
61.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
62.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
63.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First
64.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
65.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
66.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel
67.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
68.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
69.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador
70.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
71.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
72.
Frank Jair OSORIO CARVAJAL
73.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
74.
Vinicius RANGEL COSTA
Brazil
75.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
76.
Santiago ORDOÑEZ
Canel's Pro Cycling
77.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling
78.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
79.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
80.
Aldemar REYES ORTEGA
EPM - Scott
81.
Jose ALARCON
Venezuela
82.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
83.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
84.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir
85.
José RUJANO GUILLÉN
86.
Cameron PIPER
87.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
88.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin
89.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
90.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
91.
Carlos Alberto SOTO
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk
92.
Roniel CAMPOS
93.
Leonel QUINTERO ARTEAGA
94.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè
95.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
96.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
97.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
98.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM
99.
Matteo DE BONIS
Vini Zabù - KTM
100.
Filippo ZACCANTI
Bardiani CSF - Faizanè
101.
Travis MCCABE
Israel Start - Up Nation
102.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
103.
Vitor Zucco SCHIZZI
Brazil
104.
Lauro Cesar CHAMAN
105.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
106.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step
107.
German Enrique CHAVEZ TORRES
EPM - Scott
108.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
109.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
110.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM - Scott
111.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM - Scott
112.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
113.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation
114.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's Pro Cycling
115.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
116.
Umberto MARENGO
Vini Zabù - KTM
117.
Danny Alberto OSORIO CALLE
118.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk
119.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM - Scott
120.
Efren SANTOS MORENO
Canel's Pro Cycling
121.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
122.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
123.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin
124.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
125.
Jesus MORALES
Canel's Pro Cycling
126.
Andres Camilo ARDILA
UAE Team Emirates
127.
António CARVALHO
Efapel
128.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
129.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Best PC Ecuador
130.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin
131.
Matthieu JEANNES
132.
Jordan TABARES
Equipo Continental Supergiros 00'17"
133.
Jorge MONTENEGRO
134.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
135.
Nathan BROWN
Rally - UHC Cycling
136.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 00'23"
137.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
138.
Marcos Levy NASCIMENTO DA MATTA
Brazil
139.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
140.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
141.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 00'31"
142.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
00'00"
143.
Leonardo Javier VELARDEZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk 00'37"
144.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 00'50"
145.
Brayan CHAVES RUBIO
146.
Rob BRITTON
Rally - UHC Cycling 01'41"
147.
Leonardo BASSO
Team Ineos 02'11"
148.
James MITRI
Burgos - BH 04'15"
149.
Edison MUÑOZ LOPEZ
150.
Santiago Jose SANCHEZ ORDONEZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk 05'46"
151.
Daniel Omar JUÁREZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk
152.
Gabriel Nicolas JUAREZ VERON
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk
153.
Ulugbek SAIDOV
Team Novo Nordisk 07'32"
154.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
155.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir 08'09"
156.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team
157.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
158.
Gleb SYRICA
Russia 11'09"
159.
Renan LADEWIG QUADRI
Brazil 28'04"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Paipa - Duitama

Race Type: Sprint stage

Distance: 152.4 km

Date: 12 February 2020