2.1

Tour Colombia 2020  |  Stage 4. Paipa - Santa Rosa de Viterbo   

3rd edition

168.6 km, 14 February 2020

Rider Team Time
1.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First 3h58'47"
2.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos Grenadiers
3.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 00'01"
4.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
EF Education First 00'02"
5.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
6.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Team Ineos Grenadiers
7.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 00'04"
9.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
10.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM - Scott
11.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
12.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 00'11"
13.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 00'21"
14.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling
15.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
16.
Aldemar REYES ORTEGA
EPM - Scott
17.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
18.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM - Scott
19.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
20.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
21.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM - Scott
22.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 00'29"
23.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
24.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
25.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
00'37"
26.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team 00'39"
27.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Equipo Continental Supergiros 00'41"
28.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Best PC Ecuador
29.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
30.
Jose ALARCON
Venezuela 00'49"
31.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 00'51"
32.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 00'55"
33.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel
34.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Equipo Continental Supergiros
35.
Julian David MOLANO BENAVIDES
Elite without contract
36.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin
37.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador
38.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
39.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
40.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
41.
German Enrique CHAVEZ TORRES
EPM - Scott
42.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 01'00"
43.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
01'02"
44.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate
45.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation
46.
Andres Camilo ARDILA
UAE Team Emirates
47.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec 01'12"
48.
Efren SANTOS MORENO
Canel's Pro Cycling
49.
Juan Francisco ROSALES
Canel's Pro Cycling
50.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team
51.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Scott
52.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
53.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
54.
José RUJANO GUILLÉN
55.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
56.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir
57.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin
58.
Brayan CHAVES RUBIO
Elite without contract
59.
Nathan BROWN
Rally - UHC Cycling 01'36"
60.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
61.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
Equipo Continental Supergiros
62.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Equipo Continental Supergiros
63.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 01'45"
64.
Frank Jair OSORIO CARVAJAL
Equipo Continental Orgullo Paisa
65.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel 02'26"
66.
Matteo SPREAFICO
Vini Zabù - KTM
67.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
68.
Roniel CAMPOS
7 Eleven - Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
69.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos Grenadiers
70.
Jesus MORALES
Canel's Pro Cycling
71.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Best PC Ecuador
72.
Santiago ORDOÑEZ
Canel's Pro Cycling 02'48"
73.
Jordan TABARES
Equipo Continental Supergiros 03'00"
74.
Marcos Levy NASCIMENTO DA MATTA
Brazil 03'12"
75.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 03'25"
76.
James MITRI
Vini Zabù - KTM 03'28"
77.
Umberto MARENGO
Vini Zabù - KTM
78.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
79.
Ivan SMIRNOV
Russia
80.
Lev GONOV
Russia
81.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
82.
Matteo DE BONIS
Vini Zabù - KTM
83.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
84.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
85.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
86.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
87.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin
88.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 03'39"
89.
Brandon Smith RIVERA VARGAS
Team Ineos Grenadiers 03'40"
90.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First
91.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
92.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
93.
Segundo NAVARRETE
04'21"
94.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè 04'23"
95.
Jorge MONTENEGRO
96.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè 04'33"
97.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 04'34"
98.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin
99.
Matteo JORGENSON
Movistar Team
100.
César FONTE
Efapel
101.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's Pro Cycling
102.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos Grenadiers
103.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
104.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin
105.
António CARVALHO
Efapel
106.
Dmitrii MUKHOMEDIAROV
Russia
107.
Cameron PIPER
Team Illuminate 04'57"
108.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin
109.
Johan Antonio COLON BUELVAS
Equipo Continental Orgullo Paisa 05'05"
110.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 05'13"
111.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 05'37"
112.
Lauro Cesar CHAMAN
113.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
114.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
115.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
116.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
117.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx
118.
Filippo ZACCANTI
Bardiani CSF - Faizanè 05'46"
119.
Travis MCCABE
Israel Start - Up Nation 06'27"
120.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
121.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
122.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 06'51"
123.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 07'26"
124.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 07'40"
125.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
126.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir
127.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 09'09"
128.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
129.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
130.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
131.
Yonathan SALINAS
Venezuela
132.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk
133.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM
134.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's Pro Cycling
135.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
136.
Alessandro Ferreira Santos GUIMARÃES
Sao Francisco Saude - SME Ribeirao Preto
137.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 09'15"
138.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step
139.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
Team Illuminate 09'19"
140.
Daniel Omar JUÁREZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk 11'46"
141.
Leonel QUINTERO ARTEAGA
14'58"
142.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè

Stage information

Start, finish: Stage 4. Paipa - Santa Rosa de Viterbo

Distance: 168.6 km

Date: 14 February 2020