2.1

Tour Colombia 2020  |  Stage 5. Paipa - Zipaquirá   

3rd edition

180.5 km, 15 February 2020

Rider Team Time
1.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 4h06'00"
2.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
3.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Travis MCCABE
Israel Start - Up Nation
5.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
6.
Juan Francisco ROSALES
Canel's Pro Cycling
7.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Team Ineos Grenadiers
8.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
9.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
10.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM - Scott
11.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
12.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
13.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos Grenadiers
14.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
15.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling
16.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
EF Education First
17.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Aldemar REYES ORTEGA
EPM - Scott
19.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step
20.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First
21.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
22.
Matteo JORGENSON
Movistar Team
23.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
24.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
25.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team
26.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
27.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation
28.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
29.
Julian David MOLANO BENAVIDES
Elite without contract
30.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
31.
Umberto MARENGO
Vini Zabù - KTM
32.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
33.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
34.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
35.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
36.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
37.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
38.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
39.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin
40.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
41.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
42.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's Pro Cycling
43.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel
44.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
45.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
46.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
47.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
48.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin
49.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
50.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos Grenadiers
51.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
52.
José RUJANO GUILLÉN
53.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec
54.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador
55.
Brandon Smith RIVERA VARGAS
Team Ineos Grenadiers
56.
Santiago ORDOÑEZ
Canel's Pro Cycling
57.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir
58.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
59.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Equipo Continental Supergiros
60.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
61.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate
62.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir
63.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
64.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
65.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin
66.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM - Scott
67.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Best PC Ecuador
68.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
Team Illuminate
69.
Nathan BROWN
Rally - UHC Cycling 00'19"
70.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM - Scott
71.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
72.
Dmitrii MUKHOMEDIAROV
Russia
73.
Andres Camilo ARDILA
UAE Team Emirates
74.
Ivan SMIRNOV
Russia
75.
German Enrique CHAVEZ TORRES
EPM - Scott
76.
Lev GONOV
Russia
77.
Brayan CHAVES RUBIO
Elite without contract
78.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Equipo Continental Supergiros
79.
Jose ALARCON
Venezuela
80.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
81.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
82.
Segundo NAVARRETE
83.
Jordan TABARES
Equipo Continental Supergiros
84.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Scott
85.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Equipo Continental Supergiros
86.
César FONTE
Efapel
87.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
88.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
89.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
90.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè
91.
Frank Jair OSORIO CARVAJAL
Equipo Continental Orgullo Paisa
92.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
93.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
94.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
95.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
96.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team
97.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
98.
Roniel CAMPOS
7 Eleven - Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
99.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
Equipo Continental Supergiros
100.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team
101.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
102.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin
103.
Jorge MONTENEGRO
104.
Yonathan SALINAS
Venezuela
105.
Efren SANTOS MORENO
Canel's Pro Cycling
106.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin
107.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè
108.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Best PC Ecuador
109.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel
110.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
111.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's Pro Cycling
112.
Johan Antonio COLON BUELVAS
Equipo Continental Orgullo Paisa 00'37"
113.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
114.
Cameron PIPER
Team Illuminate 00'41"
115.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx 00'48"
116.
Matteo DE BONIS
Vini Zabù - KTM 00'55"
117.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM
118.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
119.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
120.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step
121.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos Grenadiers 00'00"
122.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel 02'04"
123.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 02'28"
124.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
125.
Filippo ZACCANTI
Bardiani CSF - Faizanè
126.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin 03'12"
127.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
128.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
129.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First
130.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 03'18"
131.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 03'50"
132.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk 07'53"
133.
James MITRI
Vini Zabù - KTM 16'01"
134.
Daniel Omar JUÁREZ
Agrupacion Virgen De Fatima - Saddledrunk 16'03"
135.
Jesus MORALES
Canel's Pro Cycling 16'08"
136.
Marcos Levy NASCIMENTO DA MATTA
Brazil 21'30"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Paipa - Zipaquirá

Distance: 180.5 km

Date: 15 February 2020