1.1

Trofeo Pollença 2020

11th edition

Pollença - Andratx 168.9 km

1 February 2020

Rider Team Time
1.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 4h17'56"
2.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'11"
3.
Davide VILLELLA
Movistar Team 01'04"
4.
Lennard KÄMNA
Bora - Hansgrohe
5.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic 01'10"
6.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 01'22"
7.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Fundación - Orbea 01'39"
8.
Loïc VLIEGEN
Circus - Wanty Gobert 01'40"
9.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 02'55"
10.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 02'57"
11.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 02'58"
12.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Fundación - Orbea
13.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Gios - Kiwi Atlantico
14.
Enric MAS NICOLAU
Movistar Team 03'01"
15.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 03'03"
16.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
17.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 03'08"
18.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
19.
Niklas EG
Trek - Segafredo
20.
Max STEDMAN
21.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Fundación - Orbea 03'15"
22.
Lorenzo FORTUNATO
Vini Zabù - KTM
23.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
24.
Damian LÜSCHER
03'20"
25.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Fundación - Orbea 03'22"
26.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic 03'26"
27.
Jérôme BAUGNIES
03'27"
28.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
29.
Alejandro ROPERO MOLINA
Kometa - Xstra Cycling Team
30.
Joan BOU COMPANY
Fundación - Orbea 03'32"
31.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 03'36"
32.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 03'43"
33.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise 03'46"
34.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Naturaverde
35.
Simone VELASCO
Gazprom - Rusvelo
36.
Mauro SCHMID
Team Monti 03'54"
37.
Oier LAZKANO
Caja Rural - Seguros RGA 03'55"
38.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
39.
Jon AGIRRE EGANA
Equipo Kern Pharma
40.
Juan Fernando CALLE HURTADO
Caja Rural - Seguros RGA
41.
Jose Felix PARRA CUERDA
Equipo Kern Pharma
42.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 04'03"
43.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 04'05"
44.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Equipo Kern Pharma 04'21"
45.
Willie SMIT
Burgos - BH
46.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM 04'33"
47.
Daniel PEARSON
04'42"
48.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
49.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation
50.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
51.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Naturaverde
52.
Lukas RÜEGG
53.
Steff CRAS
Lotto - Soudal 04'56"
54.
Kobe GOOSSENS
Lotto - Soudal
55.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal
56.
Jacob SCOTT
57.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
58.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 05'07"
59.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Fundación - Orbea
60.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 05'18"
62.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Fundación - Orbea 05'40"
63.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè
64.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 05'46"
65.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation 05'48"
66.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
67.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
68.
Simone PETILLI
Circus - Wanty Gobert
69.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo 05'53"
70.
Stefan BISSEGGER
Team Monti 06'31"
71.
Dario CATALDO
Movistar Team 07'02"
72.
Matthias REUTIMANN
73.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation 07'17"
74.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 07'27"
75.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF - Faizanè 07'39"
76.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 07'50"
77.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 08'18"
78.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 08'36"
79.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 08'43"
80.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè 09'00"
81.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 09'07"
82.
Claudio IMHOF
10'13"
83.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Caja Rural - Seguros RGA
84.
Callum MACLEOD
11'46"
85.
Andrea PASQUALON
Circus - Wanty Gobert
86.
Ivan MORENO SANCHEZ
Equipo Kern Pharma
87.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 12'02"
88.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
89.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
90.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
91.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
92.
Yannis VOISARD
12'38"
93.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team 12'59"
94.
Abram STOCKMAN
13'28"
95.
Michiel STOCKMAN
13'48"
96.
Jonas HÄRTIG
13'49"
97.
Joab SCHNEITER
13'50"
98.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
99.
Cristian SCARONI
Gazprom - Rusvelo 14'06"
100.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise 14'09"
101.
Franklin Alejandro CHACON ORTEGA
Gios - Kiwi Atlantico
102.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Naturaverde 14'13"
103.
Alessandro IACCHI
Vini Zabù - KTM
104.
David GALARRETA UGARTE
Gios - Kiwi Atlantico 14'18"
105.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation 14'51"
106.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
107.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF - Faizanè 16'35"

Race information

Start, finish: Pollença - Andratx

Distance: 168.9 km

Date: 1 February 2020