Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 1989  |  General Classification    

42nd edition

General Classification

8 May 1989 - 20 May 1989

Rider Team Time
1.
Uwe AMPLER
Individual 47h30'43"
2.
Olaf JENTZSCH
Individual 26"
3.
Zenon JASKUŁA
Individual 2'42"
4.
Joachim HALUPCZOK
Individual 2'50"
5.
Miroslav LIPTÁK
Individual 4'47"
6.
Uwe RAAB
Individual 4'49"
7.
Andrei TETERYUK
Individual 5'12"
8.
Michael RICH
Individual 5'25"
9.
Petar PETROV
Individual 5'46"
10.
Miroslav VAŠIČEK
Individual 6'12"
11.
Laurent PILLON
Individual 7'05"
12.
Mladen IVANOV
Individual 7'11"
13.
Ernst CHRISTL
Individual
14.
Steffen REIN
Individual 7'40"
15.
Ján SVORADA
Individual 8'37"
16.
Olaf LUDWIG
Individual 8'42"
17.
Viktor KLIMOV
Alfa Lum - STM 8'50"
18.
Asiat SAITOV
Individual 9'26"
19.
Dainis OZOLS
Individual 9'29"
20.
Pavel SHUMANOV
Individual 9'50"
21.
Roman KREUZIGER
Individual 10'12"
22.
Zbigniew PIĄTEK
Individual 10'17"
23.
Stancho STANCHEV
Individual 10'32"
24.
Cezary ZAMANA
Individual 10'36"
25.
Hristo ZAIKOV
Individual 10'37"
26.
Josef REGEC
Individual 10'47"
27.
Thierry DUPUY
Individual 10'53"
28.
Danny PEETERS
Individual 11'21"
29.
Thomas BARTH
Individual 11'34"
30.
Yvan FREBERT
Individual 11'50"
31.
Raúl CARBALLO
Individual 11'51"
32.
Steve LARSEN
Individual 11'52"
33.
Eduardo ALONSO GONZÁLEZ
Individual 12'17"
34.
Luis SEQUEIRA
Atum Bom Petisco - Tavira 12'18"
35.
Tang XUEZHONG
Individual 12'34"
36.
Chuck VEYLUPEK
Individual 12'48"
37.
Lex NEDERLOF
Individual 13'12"
38.
Osmany ÁLVAREZ
Individual 13'16"
39.
Chris PETTY
Individual 13'17"
40.
Dashjamtsyn MÖNKHBAT
Individual 13'22"
41.
Frank VAN VEENENDAAL
Individual 13'33"
42.
Valentin CONSTANTINESCU
Individual 13'37"
43.
Paulo Manuel SILVA CORREIA
Atum Bom Petisco - Tavira 13'59"
44.
Roberto FORTUNATO
Individual 14'00"
45.
Dieter NIEHUES
Individual 14'14"
46.
Eliécer VALDÉZ PRIETO
Individual
47.
Eduardo CRUZ DÍAZ
Individual 14'22"
48.
Ezio MISSORI
Individual 14'28"
49.
Danut CATANA
Individual 14'45"
50.
Sandro VITALI
Individual 15'02"
51.
Delmino Albano PEREIRA
Louletano - Vale do Lobo 15'12"
52.
Ludovic KOVACS
Individual 17'03"
53.
Jamal KHAN CHEIKHOUNI
Individual 17'18"
54.
Dominik KRIEGER
Helvetia - La Suisse 19'13"
55.
Marek LEŚNIEWSKI
Individual 19'25"
56.
Erik KNUVERS
Individual 19'39"
57.
Zbigniew SPRUCH
Individual 19'42"
58.
José MARQUES
Atum Bom Petisco - Tavira 20'15"
59.
Orlando RODRIGUES
Olhanense - Aqualine - Sucol 20'28"
60.
Jancho DOBREV
Individual 21'19"
61.
Jean-François LAFFILLÉE
Individual 21'23"
62.
Vladimir GOLUSHKO
Individual 21'44"
63.
Glenn LONGLAND
Individual 21'47"
64.
Rudy VAN VLIMMEREN
Individual 21'52"
65.
Mark JONES
Individual 22'01"
66.
Christophe CAPELLE
Individual 22'04"
67.
Petr PRIVARA
Individual 22'16"
68.
Kurt VERLEDEN
Individual 22'40"
69.
Jacky DURAND
Super U - Raleigh - Fiat 22'57"
70.
Tsedendamba GANBOLD
Individual 23'40"
71.
Tim HALL
Individual 23'42"
72.
Richard BRADLEY
Individual 23'54"
73.
Eros POLI
Individual 24'40"
74.
Axel ENGEL
Individual 25'32"
75.
Wang SHUSEN
Individual 26'27"
76.
Johan JEURISSEN
Individual 26'38"
77.
Walter DE VEERMAN
Individual 27'28"
78.
André BAYENET
Individual 28'14"
79.
Wu WEIPEI
Individual 28'28"
80.
Yingquan CAI
Individual 28'52"
81.
Alberto DESTRO
Individual 29'26"
82.
Liu HONG
Individual 30'37"
83.
Dashnyamyn TÖMÖR-OCHIR
Individual 30'52"
84.
Raphaël ROTHERMUND
Individual 31'18"
85.
Attila BALAZS
Individual 39'12"
86.
Marc BOUILLON
Individual 40'59"
87.
Brian JOHNSON
Individual 47'42"
88.
Jamsran ULZII ORSHIKH
Individual 49'03"
89.
Said SERBEST
Individual 1h00'06"
90.
Jorge SALAZAR
Individual 1h00'12"
91.
Jose Francisco CARVALHO
Olhanense - Aqualine - Sucol 1h06'33"
92.
Asad HOURY
Individual 1h10'48"
93.
Khayankhyarvaa BATSÜKHIIN
Individual 1h14'06"
94.
Soubhi NABHAN
Individual 1h14'30"
95.
Michel LEGRAND
Individual 1h15'42"
96.
Ibrahim EEPO
Individual 1h17'58"
97.
Martijn VAN MOORSEL
Individual 1h45'18"
98.
Martin COLL
Individual 2h21'29"