Euskal Bizikleta 1996  |  General Classification    

1st edition

General Classification

22 May 1996 - 26 May 1996

Rider Team Time
1.
Miguel INDURÁIN
Banesto 19h41'20"
2.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 13"
3.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. 1'13"
4.
Tony ROMINGER
Mapei - GB 2'28"
5.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 3'29"
6.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach 3'45"
7.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport 3'47"
8.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. 4'02"
9.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB 4'46"
10.
Federico ECHAVE
Mapei - GB 4'51"
11.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet 6'32"
12.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 7'01"
13.
Luc LEBLANC
Team Polti 7'07"
14.
Johan BRUYNEEL
Rabobank 7'09"
15.
Erik BREUKINK
Rabobank 7'17"
16.
César SOLAUN
Euskadi 7'32"
17.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 8'02"
18.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 8'56"
19.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 10'01"
20.
Simone REBELLIN
Team Polti 11'10"
21.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Euskadi 11'32"
22.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 13'10"
23.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 13'31"
24.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 13'35"
25.
Jose Manuel GARCIA
Mx Onda 14'09"
26.
Vicente APARICIO
Banesto 14'35"
27.
Libardo NIÑO CORREDOR
Kelme - Artiach 16'11"
28.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport 16'32"
29.
Orlando RODRIGUES
Banesto 16'34"
30.
Edward Johny RUIZ SIERRA
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 18'06"
31.
Maurizio MOLINARI
MG Boys Maglificio - Technogym 18'50"
32.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm 18'53"
33.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach 19'50"
34.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 20'23"
35.
Luis PEREZ GARCIA
Mx Onda 21'56"
36.
Prudencio INDURAIN
Banesto 22'16"
37.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi 22'58"
38.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 24'03"
39.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm 24'34"
40.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi 24'56"
41.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 25'40"
42.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi 25'52"
43.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Kelme - Artiach 25'57"
44.
José Ramón URIARTE
Banesto 26'13"
45.
Alessio BARBAGLI
Scrigno - Blue Storm 26'21"
46.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 29'34"
47.
Dimitri TCHERKACHINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 29'44"
48.
Danny NELISSEN
Rabobank 30'26"
49.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 30'47"
50.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 31'18"
51.
Luca DADDI
Aki - Gipiemme - Safi 32'19"
52.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach 32'33"
53.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 34'44"
54.
Victor Angel BECERRA CASTRO
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 35'09"
55.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym 35'32"
56.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus 35'43"
57.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet 35'49"
58.
Rossano BRASI
Team Polti 35'56"
59.
Andrea TAFI
Mapei - GB 35'58"
60.
Davide DALL'OLIO
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 38'46"
61.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 39'06"
62.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym 39'11"
63.
Sylvain GOLAY
MG Boys Maglificio - Technogym 39'47"
64.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach 39'48"
65.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet 39'55"
66.
Jean-Philippe DOJWA
Aki - Gipiemme - Safi 40'28"
67.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet 40'29"
68.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 41'08"
69.
Mirko CELESTINO
Team Polti 41'22"
70.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 41'40"
71.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 41'48"
72.
Mirko GUALDI
Team Polti 42'03"
73.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 43'08"
74.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm 43'30"
75.
Rafael RUIZ ERENCIA
Kelme - Artiach 43'47"
76.
Claudio CAMIN
Brescialat - Verynet 43'51"
77.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 44'23"
78.
Adrie VAN DER POEL
Rabobank 44'37"
79.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 45'49"
80.
Rosario FINA
Gewiss - Playbus 47'24"
81.
Roberto MORETTI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 48'55"
82.
Gerrit DE VRIES
Team Polti 48'56"
83.
Marco VILLA
Brescialat - Verynet 52'39"
84.
Vitor Manuel GAMITO
Mx Onda 52'54"
85.
Alexandre MOOS
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 58'01"
86.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi 1h09'39"
87.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h10'03"
88.
Cyril SABATIER
Aki - Gipiemme - Safi 1h17'33"