G.P. Miguel Induráin 2002

1st edition

Estella - Estella 177 km

6 April 2002

Rider Team Time
1.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 4h28'18"
2.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
3.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
4.
Fernando ESCARTÍN COTI
Team Coast 17"
5.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
6.
Francisco MANCEBO PÉREZ
iBanesto.com
7.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
8.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis
9.
Juan José DE LOS ÁNGELES SEGUÍ
Kelme - Costa Blanca
10.
Gonzalo BAYARRI ESTEVE
Phonak
11.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
12.
Josep JUFRÉ POU
Carvalhelhos - Boavista 29"
13.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
14.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cofidis
15.
Alex ZÜLLE
Team Coast
16.
Udo BÖLTS
Team Telekom
17.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
18.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
19.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
20.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
21.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
22.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
23.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 2'56"
24.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
25.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Relax - Fuenlabrada 3'16"
26.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Carvalhelhos - Boavista
27.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
28.
Daniel ATIENZA
Cofidis
29.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
30.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski
31.
Kanstantsin SIUTSOU
Itera 9'18"
32.
Edouard GRITSOUN
Itera
33.
Pavel BRUTT
Itera
34.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol
35.
David LATASA LASA
iBanesto.com
36.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
37.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
38.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
39.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
iBanesto.com
40.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
41.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
42.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
43.
Nuno RIBEIRO
Barbot - Torrié Cafés
44.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Carvalhelhos - Boavista
45.
Cédric VASSEUR
Cofidis
46.
Bobby JULICH
Team Telekom
47.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
48.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Eroski
49.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
50.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
51.
David VÁZQUEZ GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
52.
Igor FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
53.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
54.
Gustavo OTERO GÓMEZ
Kelme - Costa Blanca
55.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
56.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
57.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
58.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
59.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
60.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
61.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
62.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
63.
Vladimir KARPETS
Itera
64.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
65.
Txema DEL OLMO ZENDEGI
Milaneza - MSS
66.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
67.
César SOLAUN SOLANA
Euskaltel - Euskadi
68.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
69.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
70.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
71.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
72.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco
73.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
74.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
75.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 12'39"
76.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
77.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 13'22"
78.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
79.
Juan GOMIS LÓPEZ
L.A. Aluminios - Pecol
80.
Koldo GIL PÉREZ
iBanesto.com
81.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
82.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
83.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol 15'41"
84.
Óscar DÍAZ GÓMEZ
Barbot - Torrié Cafés
85.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
86.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Carvalhelhos - Boavista
87.
Jose Carlos SILVA RODRIGUES
Carvalhelhos - Boavista

Race information

Start, finish: Estella - Estella

Distance: 177 km

Date: 6 April 2002