2.HC

Tour de l'Avenir 2009  |  Stage 8. Ornans - Ornans   

47th edition

27 km, 12 September 2009

Rider Team Time
1.
Romain SICARD
Orbea 36'12"
2.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank 00'03"
3.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team 00'19"
4.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team 00'35"
5.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
AC Sparta Praha 00'37"
6.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha 00'42"
7.
Sergej FUCHS
Rabobank 00'43"
8.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea 00'50"
9.
Nicolas SCHNYDER
AC Sparta Praha 01'00"
10.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
AC Sparta Praha 01'03"
11.
Michel KREDER
Rabobank 01'05"
12.
Martijn KEIZER
Rabobank 01'10"
13.
Peter STETINA
AC Sparta Praha 01'13"
14.
Tony GALLOPIN
Auber 93 01'23"
15.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract 01'29"
16.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 01'30"
17.
Chris BARTON
BMC Racing Team 01'32"
18.
Romain BENEY
01'36"
19.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon 01'37"
20.
Alexandr PRISHPETNYY
AC Sparta Praha
21.
Jan GHYSELINCK
AC Sparta Praha 01'45"
22.
Blaž JARC
Adria Mobil
23.
Peter KENNAUGH
AC Sparta Praha 01'51"
24.
Andrey SOLOMENNIKOV
Katyusha Continental Team 01'54"
25.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand Horsens 02'02"
26.
Arthur VICHOT
AC Sparta Praha
27.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'03"
28.
Blaž FURDI
Sava 02'07"
29.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
30.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Capinordic
31.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha
32.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 02'15"
33.
Kirk CARLSEN
AC Sparta Praha
34.
Yoann BAGOT
Elite without contract 02'16"
35.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'20"
36.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'29"
37.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'30"
38.
Gert JÕEÄÄR
Meridiana - Kalev Chocolate Team 02'33"
39.
Troels Rønning VINTHER
Team Capinordic
40.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Liberty Seguros 02'36"
41.
Luke ROWE
Elite without contract 02'45"
42.
Jan TRATNIK
Radenska KD Financial Point 02'47"
43.
Niki ØSTERGAARD
Team Capinordic
44.
Michael BÄR
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 02'50"
45.
Mathias LISSON
AC Sparta Praha 02'51"
46.
Julien BERARD
Elite without contract 02'52"
47.
Yannick MARTINEZ
AC Sparta Praha
48.
Romain ZINGLE
Veranda's Willems 02'57"
49.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract 02'58"
50.
Loic DESRIAC
Ag2r La Mondiale 03'02"
51.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'06"
52.
Aurélien DUVAL
Francaise des Jeux 03'07"
53.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
54.
Ramon SINKELDAM
Rabobank 03'10"
55.
Gabor KASA
AC Sparta Praha 03'12"
56.
Silver SCHULTZ
03'14"
57.
Stanislav STARODUBTSEV
Katyusha Continental Team 03'20"
58.
Nico KEINATH
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 03'27"
59.
Sander MAASING
03'28"
60.
Andrew FENN
AC Sparta Praha 03'40"
61.
Petr IGNATENKO
Katyusha Continental Team 03'44"
62.
Romain LEMARCHAND
Auber 93 03'50"
63.
Eduard PRADES REVERTE
Andorra - Grandvalira 03'51"
64.
Pedro MERINO CRIADO
AC Sparta Praha 03'52"
65.
Silver AO
AC Sparta Praha 03'53"
66.
Alex HOWES
Garmin - Slipstream 04'00"
67.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha 04'07"
68.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei 04'08"
69.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange 04'14"
70.
Andreas STAUFF
Team Kuota - Indeland 04'21"
71.
Martin PUUSEPP
AC Sparta Praha 04'28"
72.
Jens KEUKELEIRE
AC Sparta Praha 04'30"
73.
Daniel HENGGELER
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 04'32"
74.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 04'37"
75.
Vojtěch HAČECKÝ
AC Sparta Praha 04'39"
76.
Jonathan MCEVOY
AC Sparta Praha
77.
Kris BOECKMANS
Silence - Lotto 04'50"
78.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Elite without contract 04'51"
79.
Nejc KOSIR
Radenska KD Financial Point 05'12"
80.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha 05'24"
81.
José Isidro Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha 05'35"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Ornans - Ornans

Race Type: Time Trial

Distance: 27 km

Date: 12 September 2009