1.1

G.P. Pino Cerami 2010

44th edition

Saint-Ghislain - Frameries 189.7 km

8 April 2010

Rider Team Time
1.
Jure KOCJAN
CarmioOro NGC 4h31'32"
2.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems
3.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
4.
Anthony GESLIN
FDJ
5.
Daniele COLLI
Ceramica Flaminia
6.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet
7.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
8.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
9.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet
10.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
11.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
12.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
13.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet
14.
Edwig CAMMAERTS
Lotto - Bodysol
15.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
16.
Gilles DEVILLERS
Lotto - Bodysol
17.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator
18.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
19.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
20.
Jérôme BAUGNIES
Topsport Vlaanderen - Mercator
21.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
22.
Andy CAPPELLE
Veranda's Willems
23.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
24.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
25.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
26.
Jan KUYCKX
Qin Cycling Team
27.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
28.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator 00'07"
29.
Michael TRONBORG KRISTENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
30.
Jempy DRUCKER
Continental Team Differdange
31.
Kim BORRY
AN Post - Sean Kelly
32.
Pieter GHYLLEBERT
AN Post - Sean Kelly
33.
Alexander WETTERHALL
Team Sprocket
34.
Frédéric AMORISON
Landbouwkrediet
35.
James VANLANDSCHOOT
Veranda's Willems
36.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
37.
Steven CAETHOVEN
Landbouwkrediet
38.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
39.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'18"
40.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 00'23"
41.
Yoann OFFREDO
FDJ
42.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 00'26"
43.
Alain VAN DER VELDE
Qin Cycling Team 00'32"
44.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
45.
Timothy GUDSELL
FDJ
46.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
47.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
48.
Enrico ROSSI
Ceramica Flaminia 00'42"
49.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
50.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'49"
51.
Stefan COHNEN
Continental Team Differdange
52.
Rob RUIJGH
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'03"
53.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 01'16"
54.
Christophe PRÉMONT
Lotto - Bodysol 01'18"
55.
Boris DRON
Lotto - Bodysol
56.
Marnix DREESEN
Qin Cycling Team
57.
Donato CANNONE
Ceramica Flaminia 01'41"
58.
Wilfried CRETSKENS
Omega Pharma - Lotto
59.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
60.
Frédéric GUESDON
FDJ 02'13"
61.
Éric BERTHOU
CarmioOro NGC
62.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland 02'38"
63.
Håkan NILSSON
Continental Team Differdange
64.
Gregory HABEAUX
Veranda's Willems
65.
Olivier BONNAIRE
FDJ 02'52"
66.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
67.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun
68.
Connor MCCONVEY
AN Post - Sean Kelly 04'36"
69.
Alexandre USOV
ISD Continental Team
70.
Niklas GUSTAVSSON
Team Sprocket
71.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems
72.
Andrea PIECHELE
CarmioOro NGC 04'42"
73.
Christian Moberg JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 06'48"
74.
Kasper Linde JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 07'46"

Race information

Start, finish: Saint-Ghislain - Frameries

Distance: 189.7 km

Date: 8 April 2010