G.P. de Denain - 2019

61st edition

Denain - Denain 198 km

24 March 2019

Rider Team Time
1.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus 4h21'39"
2.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 00'03"
3.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
4.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
5.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
6.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
7.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
8.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
9.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
10.
Romain CARDIS
Total Direct Energie
11.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
13.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
14.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
15.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
16.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
17.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
18.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
19.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
20.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
21.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
22.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence
23.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
24.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
25.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
26.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex
27.
Jimmy TURGIS
Vital Concept - B&B Hotels
28.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
29.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
30.
Benoit JARRIER
Team Arkea - Samsic
31.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels
32.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
33.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
34.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
35.
Aurelien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale
36.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles 00'08"
37.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence
38.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team
39.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
40.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 00'11"
41.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 00'14"
42.
Lars BOOM
Roompot - Charles 00'17"
43.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 00'21"
44.
Gianni VERMEERSCH
Corendon - Circus
45.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus 00'26"
46.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 00'30"
47.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
48.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'47"
49.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93 00'48"
50.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 01'27"
51.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
52.
Alexandre PICHOT
Total Direct Energie 02'42"
53.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie
54.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles 02'43"
55.
Jan André FREULER
Amore & Vita - Prodir 02'53"
56.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic
57.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
58.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise
59.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
60.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
61.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
62.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
63.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
64.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus 02'56"
65.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
66.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
67.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence 03'38"
68.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 03'56"
69.
Alain RIOU
Team Arkea - Samsic 04'49"
70.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles 05'49"
71.
Maxime DANIEL
Team Arkea - Samsic 08'03"
72.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles 08'37"
73.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus
74.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
75.
Jérémy LEVEAU
Delko - Marseille Provence
76.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
77.
Stijn STEELS
Roompot - Charles 09'17"
78.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
79.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic
80.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels 09'49"
81.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept - B&B Hotels
82.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles 10'19"
83.
Jérémy LECROQ
Vital Concept - B&B Hotels 10'20"
84.
Robbe GHYS
Sport Vlaanderen - Baloise 12'14"
85.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 14'03"
86.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec 17'08"
87.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
88.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
89.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb
90.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
91.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH
92.
Joseph ARERUYA
Delko - Marseille Provence
93.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb
94.
Alex FRAME
Trek - Segafredo