2.1

La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi 2019  |  Stage 1. Gignac-Vallée de l’Hérault - Saint-Geniez-d’Olt-et-d’Aubrac   

43rd edition

175.5 km, 20 June 2019

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 4h44'01"
2.
Eddie DUNBAR
Team Ineos
3.
Elie GESBERT
Team Arkéa - Samsic 00'02"
4.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
5.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
6.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos
7.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 00'07"
8.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 00'10"
9.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 00'34"
10.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
11.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 00'48"
12.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 00'54"
13.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 01'05"
14.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
15.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 01'08"
16.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
17.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 01'57"
18.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
19.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 02'06"
20.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Adrien GUILLONNET
Interpro Cycling Academy 02'44"
22.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits
23.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
24.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
25.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias
26.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale
27.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF 03'00"
28.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
29.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
30.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
31.
Pierre GOUAULT
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 03'03"
32.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Interpro Cycling Academy 03'04"
33.
Amaël MOINARD
Team Arkéa - Samsic 03'06"
34.
Florian HUDRY
Interpro Cycling Academy 03'09"
35.
Angelo TULIK
Total Direct Energie 03'16"
36.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 03'39"
37.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
38.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 04'04"
39.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team 04'15"
40.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 04'32"
41.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
42.
Pablo TORRES MUIÑO
Interpro Cycling Academy
43.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
44.
Brice FEILLU
Team Arkéa - Samsic 05'10"
45.
Luca COVILI
Bardiani CSF
46.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
47.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 05'35"
48.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
49.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits 06'58"
50.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
51.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
52.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cofidis, Solutions Crédits
53.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
54.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
55.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits
56.
Camille THOMINET
St. Michel - Auber 93
57.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
58.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels
59.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
60.
Perrig QUÉMÉNEUR
Total Direct Energie
61.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
62.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 07'11"
63.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits 07'17"
64.
James WHELAN
EF Education First 08'20"
65.
Thibault FERASSE
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 08'48"
66.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 09'32"
67.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
68.
Brian NAULEAU
Total Direct Energie 09'40"
69.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
70.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
71.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels
72.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
73.
Mekseb Abraha DEBESAY
Bike Aid
74.
Christian KNEES
Team Ineos
75.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
76.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
77.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
78.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
79.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 11'22"
80.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic 12'31"
81.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
82.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 12'36"
83.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
84.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
85.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 12'40"
86.
Gauthier NAVARRO
Interpro Cycling Academy 12'48"
87.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskadi Basque Country - Murias 13'06"
88.
Yohann GÈNE
Total Direct Energie 13'30"
89.
David CASANOVAS ALEGRI
Interpro Cycling Academy 14'45"
90.
Sean BENNETT
EF Education First
91.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
92.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels
93.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
94.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
95.
Justin MOTTIER
Vital Concept - B&B Hotels
96.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
97.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
98.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First
99.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93
100.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
101.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
102.
Moreno HOFLAND
EF Education First
103.
Sacha MODOLO
EF Education First
104.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ 15'26"
105.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
106.
Maxime DANIEL
Team Arkéa - Samsic
107.
Christopher LAWLESS
Team Ineos
108.
Thomas VAUBOURZEIX
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
109.
Evan CLOUSE
Interpro Cycling Academy
110.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93
111.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
112.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
113.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 15'29"
114.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
115.
Aaron GROSSER
Bike Aid 15'46"
116.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence 18'25"
117.
Justin WOLF
Bike Aid 19'14"
118.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 20'55"
119.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid

Stage information

Start, finish: Stage 1. Gignac-Vallée de l’Hérault - Saint-Geniez-d’Olt-et-d’Aubrac

Race Type: Mountain stage

Distance: 175.5 km

Date: 20 June 2019