2.1

CRO Race 2019  |  Stage 2. Slunj - Zadar   

6th edition

183 km, 2 October 2019

Rider Team Time
1.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 4h24'39"
2.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott 00'03"
3.
Marko KUMP
Adria Mobil
4.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
5.
Arvid DE KLEIJN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
6.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels
7.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
8.
John MANDRYSCH
P&S Metalltechnik
9.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
10.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
11.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
12.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels
13.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
14.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
15.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
16.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
17.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
18.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
19.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels
20.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
21.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
22.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
23.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
24.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida
25.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
26.
Adam YATES
Mitchelton - Scott
27.
Serge PAUWELS
CCC Team
28.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
29.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team
30.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
31.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence
32.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
33.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
34.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
35.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
36.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate
37.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx 7R
38.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
39.
Rok KOROŠEC
Ljubljana - Gusto - Santic 00'14"
40.
Callum SCOTSON
Mitchelton - Scott 00'16"
41.
David PER
Adria Mobil 00'22"
42.
Michel ASCHENBRENNER
P&S Metalltechnik 00'33"
43.
Tobias NOLDE
P&S Metalltechnik
44.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 00'36"
45.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels
46.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
47.
Dominik RÖBER
P&S Metalltechnik
48.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
49.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
50.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
51.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto - Santic
52.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 00'58"
53.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team
54.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
55.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto - Santic
56.
Barnabás PEÁK
SEG Racing Academy
57.
Danny VAN DER TUUK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
58.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
59.
Michał PODLASKI
Wibatech - Merx 7R
60.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
61.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team
62.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil 01'14"
63.
Robert JÄGELER
P&S Metalltechnik 01'38"
64.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels 01'48"
65.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang
66.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels 01'57"
67.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence 02'25"
68.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 03'20"
69.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 03'23"
70.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
71.
Kacper KISTOWSKI
Wibatech - Merx 7R
72.
Aljaž PRAH
Ljubljana - Gusto - Santic
73.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 03'29"
74.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team
75.
Marco FRIEDRICH
Tirol - KTM Cycling Team
76.
Luca COVILI
Bardiani CSF
77.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto - Santic
78.
Timothy GUY
Ljubljana - Gusto - Santic
79.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 03'37"
80.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 04'09"
81.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
82.
James FOUCHE
Team Wiggins - LeCol
83.
Laurens TEN DAM
CCC Team
84.
Maxime CHEVALIER
Vital Concept - B&B Hotels
85.
Lars VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 04'39"
86.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 04'43"
87.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 04'58"
88.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
89.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 06'39"
90.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang
91.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy 06'56"
92.
Tilen FINKŠT
Ljubljana - Gusto - Santic 07'41"
93.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 08'32"
94.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 08'36"
95.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
96.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 08'37"
97.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil 08'49"
98.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
99.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
100.
Jonas SONNLEITNER
P&S Metalltechnik 09'05"
101.
Jonathan DINKLER
P&S Metalltechnik
102.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 13'37"
103.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang 14'19"
104.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
105.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 16'08"
106.
Claudio LONGHITANO
Team Illuminate 17'04"
107.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF 17'15"
108.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 18'21"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Slunj - Zadar

Distance: 183 km

Date: 2 October 2019