2.1

Tour of Antalya 2020  |  Stage 1. Antalya - Antalya   

3rd edition

149.2 km, 20 February 2020

Rider Team Time
1.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation 3h22'45"
2.
Marko KUMP
Adria Mobil
3.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
4.
Lionel TAMINIAUX
Bingoal WB
5.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
6.
Michaël VAN STAEYEN
Tarteletto - Isorex
7.
Alan BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
8.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
9.
Tobias BAYER
Tirol - KTM Cycling Team
10.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
11.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation
12.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
13.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
14.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
15.
Jonas RICKAERT
Alpecin - Fenix
16.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT
17.
Yunus Emre YILMAZ
Spor Toto Cycling Team
18.
Ben TULETT
Alpecin - Fenix
19.
Mads Baadsgaard RAHBEK
BHS - PL Beton - Bornholm
20.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
21.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Soreen
22.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Soreen
23.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
24.
Raul Antonio SINZA
Giotti - Victoria
25.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus
26.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
27.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex
28.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
29.
Frederik Irgens JENSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
30.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Soreen
31.
Gabriel REGUERO CORRAL
Bahrain Cycling Academy
32.
Roy JANS
Alpecin - Fenix
33.
Mohcine EL KOURAJI
Sidi Ali Pro Cycling Team
34.
Tarik CHAOUFI
Sidi Ali Pro Cycling Team
35.
Aaron GROSSER
Bike Aid
36.
Ahmet ÖRKEN
Team Sapura Cycling
37.
Gleb BRUSSENSKIY
Vino - Astana Motors
38.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
39.
Roman MAIKIN
Cambodia Cycling Academy
40.
Fabio MAZZUCCO
Bardiani CSF - Faizanè
41.
Kostiantyn DAKHNOVSKYI
42.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team
43.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise
44.
Arthur KLUCKERS
Leopard Pro Cycling
45.
André LUIJK
À BLOC CT
46.
Iogan SHTEIN
Vino - Astana Motors
47.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
48.
Antoine AEBI
Akros - Excelsior - Thömus
49.
Jacob RELAES
Tarteletto - Isorex
50.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
51.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria
52.
Patrick HALLER
Leopard Pro Cycling
53.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
54.
Stijn DAEMEN
À BLOC CT
55.
Daniil MARUKHIN
Vino - Astana Motors
56.
Grigorii SHAROV
Russia
57.
Alessandro FANCELLU
Kometa - Xstra Cycling Team
58.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
59.
Kevyn ISTA
Bingoal WB
60.
David PER
Adria Mobil
61.
Boris VALLÉE
Bingoal WB
62.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Leopard Pro Cycling
63.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
64.
Daniel PEARSON
Canyon DHB p/b Soreen
65.
Pierpaolo FICARA
Team Sapura Cycling
66.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa - Xstra Cycling Team
67.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
68.
Jacob SCOTT
Canyon DHB p/b Soreen
69.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
70.
Jeen DE JONG
A Bloc CT
71.
Cédric BEULLENS
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Elchin ASADOV
Bahrain Cycling Academy
73.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
74.
Samy AURIGNAC
Cambodia Cycling Academy
75.
Alexander EVTUSHENKO
76.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Vino - Astana Motors
77.
Miguel HEIDEMANN
Leopard Pro Cycling
78.
Jonas CASTRIQUE
Bingoal WB
79.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF - Faizanè
80.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
81.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM
82.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
83.
Moran VERMEULEN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
84.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
85.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
86.
Justin WOLF
Bike Aid
87.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
88.
Oguzhan TIRYAKI
Spor Toto Cycling Team
89.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - KTM
90.
Manuel BOSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
91.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
92.
Andrea DI RENZO
Vini Zabù - KTM
93.
Sergey LUCHSHENKO
Salcano - Sakarya - BB Team
94.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB
95.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
96.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
97.
Max STEDMAN
Canyon DHB p/b Soreen
98.
Gorazd PER
Adria Mobil
99.
Ahmed MADAN
Bahrain Cycling Academy
100.
Aden PATERSON
À BLOC CT
101.
Florian KIERNER
Tirol - KTM Cycling Team
102.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team
103.
Oleksander SMETANIUK
Ukraine
104.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè
105.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
106.
Aliaksei SHNYRKO
Minsk Cycling Club
107.
Jonas GOEMAN
Tarteletto - Isorex
108.
Yaroslav HNIDASHEV
109.
Lorenzo ROTA
Vini Zabù - KTM
110.
Cebrail SEKER
Spor Toto Cycling Team
111.
Alejandro ROPERO MOLINA
Kometa - Xstra Cycling Team
112.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
113.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
114.
Eusebio PASCUAL BONHOMME
Bahrain Cycling Academy
115.
Onur TURGUT
Salcano - Sakarya - BB Team
116.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
117.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix
118.
Jakub KACZMAREK
Mazowsze Serce Polski
119.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
120.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè
121.
Matteo BELLIA
Akros - Excelsior - Thömus
122.
Halil İbrahim DOĞAN
Salcano - Sakarya - BB Team
123.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
124.
El Mejdoubi LAHCEN
Sidi Ali Pro Cycling Team
125.
Mathias BREGNHØJ
BHS - PL Beton - Bornholm
126.
Mustafa SAYAR
Salcano - Sakarya - BB Team
127.
Emil TOUDAL
BHS - PL Beton - Bornholm
128.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
129.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
130.
Tobiasz PAWLAK
Mazowsze Serce Polski
131.
Gabriel MULLER
Cambodia Cycling Academy
132.
Loïs DUFAUX
Akros - Excelsior - Thömus
133.
Maksym BILYI
D'Amico - UM Tools
134.
Daniil PRONSKIY
Vino - Astana Motors
135.
Frederik DOMBROWSKI
Bike Aid
136.
Norbert BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
137.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
138.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
139.
Vitaliy BUTS
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
140.
Antoine BERLIN
Cambodia Cycling Academy
141.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
142.
Lars LOOHUIS
A Bloc CT
143.
Maxime DE POORTER
Tarteletto - Isorex
144.
Florian DUMOURIER
Cambodia Cycling Academy
145.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
146.
Hassan ZAHBOUNE
Sidi Ali Pro Cycling Team
147.
Pascal BOUSQUET
Cambodia Cycling Academy
148.
Mansoor Mohammed JAWAD
Bahrain Cycling Academy
149.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
150.
Mikhail CHIRUKHIN
Russia
151.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
152.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
153.
Ahmet ORENCIK
Spor Toto Cycling Team
154.
Viktor MANAKOV
Elite without contract
155.
Vasili BYALIAUSKI
Minsk Cycling Club
156.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
157.
Sayed Ahmed Khalil ALAWI
Bahrain Cycling Academy
158.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
159.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
160.
Zeki KAYGISIZ
Salcano Sakarya BB Team
161.
Vladimir ILCHENKO
Russia
162.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
163.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
164.
Martin Toft MADSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
165.
Frederik MUFF
BHS - PL Beton - Bornholm
166.
Konstantin NEKRASOV
Russia
167.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex
168.
Aziz CHAQRI
Sidi Ali Pro Cycling Team 00'27"
169.
Sarbouli IMAD
Sidi Ali Pro Cycling Team 00'58"
170.
Feritcam ŞAMLI
Spor Toto Cycling Team
171.
Batuhan ÖZGÜR
Spor Toto Cycling Team
172.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid 01'00"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Antalya - Antalya

Distance: 149.2 km

Date: 20 February 2020