2.1

Tour of Antalya 2020  |  Stage 4. Side - Antalya   

3rd edition

136.8 km, 23 February 2020

Rider Team Time
1.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix 2h57'31"
2.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
3.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
4.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
5.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
6.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
7.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
8.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Soreen
9.
Aaron GROSSER
Bike Aid
10.
André LUIJK
À BLOC CT
11.
Pierpaolo FICARA
Team Sapura Cycling
12.
Frederik Irgens JENSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
13.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex
14.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
15.
Jacob RELAES
Tarteletto - Isorex
16.
Antoine AEBI
Akros - Excelsior - Thömus
17.
Patrick HALLER
Leopard Pro Cycling
18.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT
19.
Alessandro FANCELLU
Kometa - Xstra Cycling Team
20.
Ben TULETT
Alpecin - Fenix
21.
Gabriel REGUERO CORRAL
Bahrain Cycling Academy
22.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM
23.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - KTM
24.
Samy AURIGNAC
Cambodia Cycling Academy
25.
Mohcine EL KOURAJI
Sidi Ali Pro Cycling Team
26.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
27.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Soreen
28.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team
29.
Miguel HEIDEMANN
Leopard Pro Cycling
30.
Max STEDMAN
Canyon DHB p/b Soreen
31.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise
32.
Aden PATERSON
À BLOC CT
33.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Vino - Astana Motors
34.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
35.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB
36.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
37.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
38.
Roman MAIKIN
Cambodia Cycling Academy
39.
Norbert BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
40.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
41.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria
42.
Arthur KLUCKERS
Leopard Pro Cycling
43.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
44.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
45.
Kevyn ISTA
Bingoal WB
46.
Daniel PEARSON
Canyon DHB p/b Soreen
47.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
48.
Daniil PRONSKIY
Vino - Astana Motors
49.
Mikhail CHIRUKHIN
Russia
50.
Oguzhan TIRYAKI
Spor Toto Cycling Team
51.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix
52.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
53.
Alan BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
54.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
55.
Emil TOUDAL
BHS - PL Beton - Bornholm
56.
Marko KUMP
Adria Mobil
57.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè
58.
David PER
Adria Mobil
59.
Alejandro ROPERO MOLINA
Kometa - Xstra Cycling Team
60.
Andrea DI RENZO
Vini Zabù - KTM
61.
Lorenzo ROTA
Vini Zabù - KTM
62.
Gorazd PER
Adria Mobil
63.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
64.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè
65.
Vitaliy BUTS
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
66.
Jacob SCOTT
Canyon DHB p/b Soreen
67.
Antoine BERLIN
Cambodia Cycling Academy
68.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
69.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Soreen
70.
Maksym BILYI
D'Amico - UM Tools
71.
Pascal BOUSQUET
Cambodia Cycling Academy
72.
Florian KIERNER
Tirol - KTM Cycling Team
73.
Daniil MARUKHIN
Vino - Astana Motors
74.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF - Faizanè
75.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
76.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
77.
Jakub KACZMAREK
Mazowsze Serce Polski
78.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
79.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
80.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
81.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
82.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Leopard Pro Cycling
83.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
84.
Eusebio PASCUAL BONHOMME
Bahrain Cycling Academy
85.
Oleksander SMETANIUK
Ukraine
86.
Maxime DE POORTER
Tarteletto - Isorex
87.
Mads Baadsgaard RAHBEK
BHS - PL Beton - Bornholm
88.
Manuel BOSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
89.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
90.
Grigorii SHAROV
Russia
91.
Cebrail SEKER
Spor Toto Cycling Team
92.
Frederik DOMBROWSKI
Bike Aid
93.
Yaroslav HNIDASHEV
94.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
95.
Jonas RICKAERT
Alpecin - Fenix
96.
Moran VERMEULEN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
97.
Justin WOLF
Bike Aid
98.
Martin Toft MADSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
99.
Konstantin NEKRASOV
Russia
100.
Mansoor Mohammed JAWAD
Bahrain Cycling Academy
101.
Tobiasz PAWLAK
Mazowsze Serce Polski
102.
Iogan SHTEIN
Vino - Astana Motors
103.
Raul Antonio SINZA
Giotti - Victoria
104.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
105.
Halil İbrahim DOĞAN
Salcano - Sakarya - BB Team
106.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation
107.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
108.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
109.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
110.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
111.
Feritcam ŞAMLI
Spor Toto Cycling Team
112.
Florian DUMOURIER
Cambodia Cycling Academy
113.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
114.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
115.
Frederik MUFF
BHS - PL Beton - Bornholm
116.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
117.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
118.
Viktor MANAKOV
Elite without contract
119.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
120.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation
121.
Mustafa SAYAR
Salcano - Sakarya - BB Team
122.
Jonas GOEMAN
Tarteletto - Isorex 00'42"
123.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa - Xstra Cycling Team 00'43"
124.
Jeen DE JONG
A Bloc CT 00'00"
125.
Onur TURGUT
Salcano - Sakarya - BB Team
126.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
127.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
128.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise 01'39"
129.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise 00'00"
130.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
131.
Cédric BEULLENS
Sport Vlaanderen - Baloise
132.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus
133.
Stijn DAEMEN
À BLOC CT
134.
Jonas CASTRIQUE
Bingoal WB 02'39"
135.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
136.
Ahmet ÖRKEN
Team Sapura Cycling 05'01"
137.
Michaël VAN STAEYEN
Tarteletto - Isorex 06'19"
138.
Mathias BREGNHØJ
BHS - PL Beton - Bornholm 00'00"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Side - Antalya

Race Type: Sprint stage

Distance: 136.8 km

Date: 23 February 2020