2.1

Tour of Antalya 2020  |  Stage 3. Aspendos - Termessos   

3rd edition

101.6 km, 22 February 2020

Rider Team Time
1.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels 2h29'49"
2.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 00'02"
3.
Max STEDMAN
Canyon DHB p/b Soreen
4.
Alessandro FANCELLU
Kometa - Xstra Cycling Team
5.
Ben TULETT
Alpecin - Fenix 00'06"
6.
Lorenzo ROTA
Vini Zabù - KTM 00'08"
7.
Samy AURIGNAC
Cambodia Cycling Academy
8.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - KTM
9.
Miguel HEIDEMANN
Leopard Pro Cycling
10.
Gabriel REGUERO CORRAL
Bahrain Cycling Academy
11.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
12.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
13.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
14.
Mads Baadsgaard RAHBEK
BHS - PL Beton - Bornholm
15.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB
16.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
17.
Daniil PRONSKIY
Vino - Astana Motors
18.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
19.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
20.
Eusebio PASCUAL BONHOMME
Bahrain Cycling Academy
21.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Vino - Astana Motors 00'14"
22.
Mathias BREGNHØJ
BHS - PL Beton - Bornholm
23.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
24.
Martin Toft MADSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
25.
Arthur KLUCKERS
Leopard Pro Cycling 00'19"
26.
Frederik DOMBROWSKI
Bike Aid
27.
Samuele RIVI
00'24"
28.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix 00'27"
29.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 00'33"
30.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
31.
Andrea DI RENZO
Vini Zabù - KTM 00'36"
32.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
33.
Daniel PEARSON
Canyon DHB p/b Soreen
34.
Jeen DE JONG
A Bloc CT 00'39"
35.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Leopard Pro Cycling 00'45"
36.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
37.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM 01'01"
38.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 01'04"
39.
Jakub KACZMAREK
Mazowsze Serce Polski 01'08"
40.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'12"
41.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
42.
Daniil MARUKHIN
Vino - Astana Motors 01'15"
43.
Roman MAIKIN
Cambodia Cycling Academy
44.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
45.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
46.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
47.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
48.
Jacob RELAES
Tarteletto - Isorex
49.
Mohcine EL KOURAJI
Sidi Ali Pro Cycling Team
50.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 01'21"
51.
Patrick HALLER
Leopard Pro Cycling
52.
Florian KIERNER
01'23"
53.
Stijn DAEMEN
À BLOC CT 01'24"
54.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex 01'26"
55.
Jacob SCOTT
Canyon DHB p/b Soreen
56.
Cédric BEULLENS
Sport Vlaanderen - Baloise 01'37"
57.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus 01'49"
58.
Antoine BERLIN
Cambodia Cycling Academy 01'56"
59.
Raul Antonio SINZA
Giotti - Victoria 02'01"
60.
Aden PATERSON
À BLOC CT 02'10"
61.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
62.
Ahmet ÖRKEN
Team Sapura Cycling
63.
Iogan SHTEIN
Vino - Astana Motors 02'18"
64.
David PER
Adria Mobil 02'30"
65.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF - Faizanè 02'36"
66.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise 02'38"
67.
Maxime DE POORTER
Tarteletto - Isorex
68.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 02'51"
69.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
70.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Soreen
71.
Halil İbrahim DOĞAN
Salcano - Sakarya - BB Team 02'58"
72.
Konstantin NEKRASOV
Russia 03'10"
73.
Vitaliy BUTS
7 Eleven - Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
74.
Frederik Irgens JENSEN
BHS - PL Beton - Bornholm
75.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè
76.
Mustafa SAYAR
Salcano - Sakarya - BB Team 03'58"
77.
Mario GAMPER
78.
Mansoor Mohammed JAWAD
Bahrain Cycling Academy
79.
Cebrail SEKER
Spor Toto Cycling Team
80.
Alejandro ROPERO MOLINA
Kometa - Xstra Cycling Team
81.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club 04'07"
82.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise 04'17"
83.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT 04'26"
84.
Viktor MANAKOV
04'35"
85.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix 04'39"
86.
Onur TURGUT
Salcano - Sakarya - BB Team
87.
Feritcam ŞAMLI
Spor Toto Cycling Team
88.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
89.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
90.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
91.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team
92.
Antoine AEBI
Akros - Excelsior - Thömus
93.
Oguzhan TIRYAKI
Spor Toto Cycling Team
94.
Mikhail CHIRUKHIN
Russia 04'47"
95.
Jonas RICKAERT
Alpecin - Fenix
96.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Soreen
97.
Emil TOUDAL
BHS - PL Beton - Bornholm 04'55"
98.
Florian DUMOURIER
Cambodia Cycling Academy
99.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
100.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè
101.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise 05'02"
102.
Pierpaolo FICARA
Team Sapura Cycling 05'09"
103.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski 05'37"
104.
Oleksander SMETANIUK
Ukraine 06'42"
105.
Grigorii SHAROV
Russia 06'48"
106.
Pascal BOUSQUET
Cambodia Cycling Academy
107.
Jonas GOEMAN
Tarteletto - Isorex 06'52"
108.
Michaël VAN STAEYEN
Tarteletto - Isorex
109.
Alexander EVTUSHENKO
110.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
111.
Frederik MUFF
BHS - PL Beton - Bornholm 07'34"
112.
Tobiasz PAWLAK
Mazowsze Serce Polski 07'40"
113.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria 07'52"
114.
Kevyn ISTA
Bingoal WB 08'03"
115.
Jonas CASTRIQUE
Bingoal WB
116.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski 08'32"
117.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa - Xstra Cycling Team
118.
Justin WOLF
Bike Aid 08'35"
119.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team 08'56"
120.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation 09'08"
121.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
122.
Norbert BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
123.
Alan BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
124.
André LUIJK
À BLOC CT
125.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Soreen 10'48"
126.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 11'26"
127.
Marko KUMP
Adria Mobil
128.
Gorazd PER
Adria Mobil
129.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
130.
Yaroslav HNIDASHEV
131.
Maksym BILYI
D'Amico - UM Tools 12'14"
132.
Manuel BOSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels 13'19"
133.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
134.
Moran VERMEULEN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
135.
Aaron GROSSER
Bike Aid
136.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation
137.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
138.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
139.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus

Stage information

Start, finish: Stage 3. Aspendos - Termessos

Race Type: Mountain stage

Distance: 101.6 km

Date: 22 February 2020