GT

Vuelta a España 2021  |  General Classification    

76th edition

General Classification

14 August 2021 - 5 September 2021

Rider Team Time
1.
Primož ROGLIČ
Jumbo - Visma 83h55'29"
2.
Enric MAS NICOLAU
Movistar Team 04'42"
3.
Jack HAIG
Bahrain - Victourios 07'40"
4.
Adam YATES
Ineos Grenadiers 09'06"
5.
Gino MÄDER
Bahrain - Victourios 11'33"
6.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers 13'27"
7.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
UAE Team Emirates 18'33"
8.
Sepp KUSS
Jumbo - Visma 18'55"
9.
Guillaume MARTIN
Cofidis, Solutions Crédits 20'27"
10.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 22'22"
11.
Odd Christian EIKING
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 25'14"
12.
Steven KRUIJSWIJK
Jumbo - Visma 26'42"
13.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Trek - Segafredo 31'21"
14.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team 49'09"
15.
Rémy ROCHAS
Cofidis, Solutions Crédits 52'32"
16.
Clément CHAMPOUSSIN
Ag2r Citroen Team 57'29"
17.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios 1h05'31"
18.
Sam OOMEN
Jumbo - Visma 1h09'25"
19.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 1h12'43"
20.
Steff CRAS
Lotto - Soudal 1h22'06"
21.
Rafał MAJKA
UAE Team Emirates 1h22'14"
22.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 1h22'38"
23.
Wout POELS
Bahrain - Victourios 1h34'52"
24.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Burgos - BH 1h37'26"
25.
Romain BARDET
Team DSM 1h37'27"
26.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech 1h37'47"
27.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech 1h39'03"
28.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 1h42'39"
29.
Simone PETILLI
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 1h45'51"
30.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Euskaltel - Euskadi 1h48'17"
31.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team BikeExchange 1h56'31"
32.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h58'54"
33.
Lilian CALMEJANE
Ag2r Citroen Team 2h03'52"
34.
Martijn TUSVELD
Team DSM 2h04'06"
35.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers 2h04'47"
36.
Ryan GIBBONS
UAE Team Emirates 2h05'50"
37.
Gotzon MARTIN SANZ
Euskaltel - Euskadi 2h10'39"
38.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 2h16'48"
39.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 2h17'20"
40.
Michael STORER
Team DSM 2h22'45"
41.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 2h22'55"
42.
Koen BOUWMAN
Jumbo - Visma 2h24'30"
43.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 2h25'16"
44.
Andrey ZEITS
Team BikeExchange 2h27'52"
45.
Mikaël CHEREL
Ag2r Citroen Team 2h30'26"
46.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskaltel - Euskadi 2h30'33"
47.
Ben ZWIEHOFF
Bora - Hansgrohe 2h32'29"
48.
Floris DE TIER
Alpecin - Fenix 2h37'18"
49.
Nicholas SCHULTZ
Team BikeExchange 2h39'13"
50.
Jens KEUKELEIRE
EF Education - Nippo 2h48'20"
51.
Fabio ARU
Team Qhubeka - NextHash 2h49'04"
52.
Nicolas PRODHOMME
Ag2r Citroen Team 2h53'05"
53.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
EF Education - Nippo 2h53'47"
54.
Lucas HAMILTON
Team BikeExchange 2h56'47"
55.
Rein TAARAMÄE
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 2h58'46"
56.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 3h02'19"
57.
José HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 3h05'54"
58.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 3h07'54"
59.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios 3h09'46"
60.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskaltel - Euskadi 3h14'26"
61.
Thymen ARENSMAN
Team DSM 3h14'59"
62.
Robert GESINK
Jumbo - Visma 3h15'18"
63.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 3h15'38"
64.
Chris HAMILTON
Team DSM 3h18'33"
65.
Stan DEWULF
Ag2r Citroen Team 3h21'21"
66.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 3h28'24"
67.
Thomas PIDCOCK
Ineos Grenadiers 3h31'54"
68.
Andreas Lorentz KRON
Lotto - Soudal 3h34'35"
69.
Lawson CRADDOCK
EF Education - Nippo 3h36'48"
70.
Michael MATTHEWS
Team BikeExchange 3h39'31"
71.
Jetse BOL
Burgos - BH 3h39'48"
72.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 3h39'49"
73.
Jay VINE
Alpecin - Fenix 3h40'31"
74.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates 3h42'10"
75.
Ander OKAMIKA BENGOETXEA
Burgos - BH 3h43'42"
76.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 3h44'56"
77.
Magnus CORT NIELSEN
EF Education - Nippo 3h46'48"
78.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 3h46'50"
79.
Damien TOUZÉ
Ag2r Citroen Team 3h47'28"
80.
Matteo TRENTIN
UAE Team Emirates 3h47'40"
81.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Euskaltel - Euskadi 3h50'05"
82.
Nathan VAN HOOYDONCK
Jumbo - Visma 3h50'19"
83.
Sylvain MONIQUET
Lotto - Soudal 3h52'10"
84.
Pelayo SANCHEZ MAYO
Burgos - BH 3h52'29"
85.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 3h52'41"
86.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 3h52'52"
87.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Caja Rural - Seguros RGA 3h53'02"
88.
Maxim VAN GILS
Lotto - Soudal 3h53'55"
89.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Cofidis, Solutions Crédits 3h55'36"
90.
Andrea BAGIOLI
Deceuninck - Quick Step 3h58'45"
91.
Yuriy NATAROV
Astana - Premier Tech 4h02'04"
92.
Eddy FINÉ
Cofidis, Solutions Crédits 4h04'47"
93.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 4h06'37"
94.
Jan TRATNIK
Bahrain - Victourios 4h07'22"
95.
Damien HOWSON
Team BikeExchange 4h10'16"
96.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 4h16'42"
97.
Clément VENTURINI
Ag2r Citroen Team 4h18'28"
98.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers 4h18'54"
99.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 4h19'24"
100.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 4h20'47"
101.
Mauri VANSEVENANT
Deceuninck - Quick Step 4h21'19"
102.
Anton PALZER
Bora - Hansgrohe 4h22'19"
103.
Joan BOU COMPANY
Euskaltel - Euskadi 4h22'43"
104.
Dylan SUNDERLAND
Team Qhubeka - NextHash 4h24'21"
105.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka - NextHash 4h27'40"
106.
Carlos CANAL BLANCO
Burgos - BH 4h28'30"
107.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 4h30'10"
108.
Antonio NIBALI
Trek - Segafredo 4h30'22"
109.
Luka MEZGEC
Team BikeExchange 4h30'30"
110.
Wesley KREDER
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 4h34'38"
111.
Xabier Mikel AZPARREN IRURZUN
Euskaltel - Euskadi 4h36'40"
112.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe 4h38'23"
113.
Chad HAGA
Team DSM 4h38'46"
114.
Nico DENZ
Team DSM 4h42'09"
115.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 4h42'31"
116.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Victourios 4h42'59"
117.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix 4h47'15"
118.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 4h48'14"
119.
Robert STANNARD
Team BikeExchange 4h48'56"
120.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 4h50'22"
121.
Florian VERMEERSCH
Lotto - Soudal 4h57'09"
122.
Edward PLANCKAERT
Alpecin - Fenix 5h03'10"
123.
Piet ALLEGAERT
Cofidis, Solutions Crédits 5h03'48"
124.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo 5h06'02"
125.
Thomas SCULLY
EF Education - Nippo 5h09'47"
126.
Kevin VAN MELSEN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 5h10'04"
127.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ 5h16'27"
128.
Lennard HOFSTEDE
Jumbo - Visma 5h20'45"
129.
Alberto DAINESE
Team DSM 5h20'50"
130.
Connor BROWN
Team Qhubeka - NextHash 5h22'42"
131.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka - NextHash 5h26'43"
132.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 5h29'29"
133.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 5h34'14"
134.
Scott THWAITES
Alpecin - Fenix 5h36'20"
135.
Sebastian BERWICK
Israel Start - Up Nation 5h37'10"
136.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel - Euskadi 5h45'39"
137.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step 5h48'13"
138.
Riccardo MINALI
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 5h50'15"
139.
Jordi MEEUS
Bora - Hansgrohe 5h53'36"
140.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe 6h00'28"
141.
Fabio JAKOBSEN
Deceuninck - Quick Step 6h01'24"
142.
Josef ČERNÝ
Deceuninck - Quick Step 6h03'50"