SPP

Paris - Nice 1963  |  General Classification    

21st edition

General Classification

10 March 1963 - 17 March 1963

Rider Team Time
1.
Jacques ANQUETIL
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 37h13'29"
2.
Rudi ALTIG
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 53"
3.
Rik VAN LOOY
G.B.C. - Libertas 3'04"
4.
Henry ANGLADE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 3'31"
5.
Joseph GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 3'38"
6.
Luis OTAÑO ARCELUS
Margnat - Paloma - Dunlop 4'31"
7.
Jean STABLINSKI
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 4'43"
8.
Hans JUNKERMANN
Wiel's - Groene Leeuw 6'05"
9.
Huub ZILVERBERG
G.B.C. - Libertas 7'22"
10.
Vin DENSON
Pelforth - Sauvage - Lejeune 9'23"
11.
Roger BAENS
G.B.C. - Libertas 20'34"
12.
Pierre EVERAERT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 23'41"
13.
René BINGGELI
Tigra - Meltina 24'54"
14.
Frans AERENHOUTS
G.B.C. - Libertas 24'55"
15.
François HAMON
Peugeot - BP - Englebert 27'33"
16.
Raymond POULIDOR
Mercier - BP - Hutchinson 30'24"
17.
Jos WOUTERS
Solo - Terrot - Van Steenbergen 31'31"
18.
Jean-Claude LEBAUBE
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 31'55"
19.
André FOUCHER
Pelforth - Sauvage - Lejeune 32'48"
20.
Ludo JANSSENS
G.B.C. - Libertas 34'18"
21.
Frans MELCKENBEECK
Mercier - BP - Hutchinson 35'29"
22.
Rolf WOLFSHOHL
Peugeot - BP - Englebert 40'27"
23.
André DARRIGADE
Margnat - Paloma - Dunlop 41'56"
24.
Ab GELDERMANS
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 41'59"
25.
Marcel SEYNAEVE
Solo - Terrot - Van Steenbergen 42'47"
26.
Bas MALIEPAARD
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 44'06"
27.
Georges GROUSSARD
Pelforth - Sauvage - Lejeune 45'44"
28.
Miquel PACHECO FONT
Kas - Kaskol 47'53"
29.
Antón BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Kas - Kaskol 48'31"
30.
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
Kas - Kaskol 48'46"
31.
Carlos ECHEVERRÍA ZUDAIRE
Kas - Kaskol 49'16"
32.
Manuel MANZANO
Mercier - BP - Hutchinson 51'27"
33.
Jaak DE BOEVER
Solo - Terrot - Van Steenbergen 52'00"
34.
Édouard DELBERGHE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 52'13"
35.
Alfons HELLEMANS
Mercier - BP - Hutchinson 53'28"
36.
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Kas - Kaskol 54'06"
37.
Jean-Claude LEFEBVRE
Pelforth - Sauvage - Lejeune 54'49"
38.
Seamus ELLIOTT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 55'30"
39.
Robert CAZALA
Mercier - BP - Hutchinson 55'41"
40.
Jacques GESTRAUD
Mercier - BP - Hutchinson 56'42"
41.
Jean DUPONT
Margnat - Paloma - Dunlop 58'43"
42.
Jacques BACHELOT
Margnat - Paloma - Dunlop 1h02'40"
43.
Marcel BOSTOEN
Wiel's - Groene Leeuw 1h18'38"
44.
Jacques GEOFFROY
Urago 1h23'18"
45.
Valentín URIONA LAUCIRIGA
Kas - Kaskol 1h24'06"