Tour de l'Avenir 1963  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

2 July 1963 - 15 July 1963

Rider Team Time
1.
André ZIMMERMANN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 54h56'24"
2.
Rolf MAURER
Cynar - Frejus 2'58"
3.
Raymond DELISLE
Leroux 3'09"
4.
Marcello MUGNAINI
Individual 3'58"
5.
Camille VYNCKE
Individual 4'04"
6.
Ginés GARCÍA
Faema - Flandria 6'46"
7.
João Peixoto ALVES
Benfica 8'35"
8.
Lucien AIMAR
Individual 11'46"
9.
Mario Pereira DA SILVA
F.C. Porto 12'31"
10.
José Antonio MOMEÑE CAMPO
Kas - Kaskol 15'07"
11.
Antonio TOUS
Faema - Flandria 15'54"
12.
Remo STEFANONI
Ignis 17'52"
13.
Adriano MASSI
Individual 20'32"
14.
Gérard VASTIAU
G.B.C. - Libertas 24'13"
15.
Mario MAINO
Ignis 24'23"
16.
Barry HOBAN
Bertin - Porter 39 - Milremo 27'35"
17.
Anatoly OLIZARENKO
Individual 27'57"
18.
Juan José SAGARDUY
Kas - Kaskol 28'12"
19.
Viktor KAPITONOV
Individual 29'08"
20.
Laurentino MENDES
Ovarense 31'25"
21.
Dino ZANDEGU
Ignis 32'20"
22.
José Manuel QUESADA
Faema - Flandria 33'02"
23.
Jacky HUIART
Pelforth - Sauvage - Lejeune 35'48"
24.
Alberto DE CARVALHO
Individual 36'01"
25.
Ramón MENDIBURU IBARBURU
Margnat - Paloma - Dunlop 37'04"
26.
René BINGGELI
Tigra - Meltina 37'54"
27.
Georges CHAPPE
Individual 38'18"
28.
Anatoly CHEREPOVICH
Individual 41'38"
29.
Mohamed EL GOURCH
Individual 44'24"
30.
Alexandre KULIBIN
Individual 45'30"
31.
Jean-Claude MAGGI
Individual 46'57"
32.
Gainan SAIDKHUZHIN
Individual 49'54"
33.
Guy SEYVE
Individual 50'30"
34.
Antonio BLANCO MARTÍNEZ
Rüberg - Liga 50'51"
35.
Pasquale FABBRI
Ignis 51'33"
36.
Pavel DOLEŽEL
Individual 53'23"
37.
Tone UKMAR
Individual 58'38"
38.
Etienne COTMAN
Individual 1h04’12"
39.
Šime BAJLO
Individual 1h00'27"
40.
Abderrahmane "FARAK" EL FAROUKI
Individual 1h00'59"
41.
Stefan NEYCHEV
Individual 1h09'04"
42.
Herbert WILDE
Individual 1h09'18"
43.
Matej LACZO
Individual 1h10'59"
44.
Albert HERGER
Individual 1h13'56"
45.
Mario de Sousa SA
Individual 1h18'25"
46.
Ian MOORE
Gancia - Urago 1h18'31"
47.
Joseph HAESELDONCKX
Individual 1h19’12"
48.
Jan ŚCIBIOREK
Individual 1h29'02"
49.
Yuri MELIKHOV
Individual 1h31'26"
50.
Lex VAN KREUNINGEN
Theugels - Robur 1h34'18"
51.
Jos TIMMERMANS
Marcel Kint - Reno 1h34’25"
52.
Henryk KOWALSKI
Individual 1h34'26"
53.
Mohamed Gandoura LACHHEB
Individual 1h34'42"
54.
Indalecio DE JESUS
Ginasio de Tavira 1h36'48"
55.
Eric DE MUNSTER
Faema - Flandria 1h37’05"
56.
Primo NARDELLO
Ignis 1h42'09"
57.
Albert HITCHEN
Individual 1h43'57"
58.
Franc ŠKERLJ
Individual 1h50'019"
59.
Heinz HEINEMANN
Individual 1h51'43"
60.
Lalju ZOCHEV
Individual 1h52'45"
61.
Stojan GEORGIEV
Individual 1h53'28"
62.
Vitor Jose Sousa TENAZINHA
Individual 1h57'13"
63.
Siegi KOCH
Individual 1h58'40"
64.
Radoš ČUBRIĆ
Individual 2h00'23"
65.
Fred DUBACH
Gritzner - Veith 2h06'56"
66.
Władysław KOZŁOWSKI
Individual 2h24'54"
67.
Jože ŠEBENIK
Individual 2h32'36"