Vuelta a España 1989  |  General Classification    

44th edition

General Classification

24 April 1989 - 15 May 1989

Rider Team Time
1.
Pedro DELGADO
Reynolds 93h01'47"
2.
Fabio PARRA
Kelme - Iberia - Varta 00'35"
3.
Oscar DE JESÚS VARGAS
Postobon - Manzana 03'09"
4.
Federico ECHAVE
BH 03'24"
5.
Álvaro PINO
BH 04'28"
6.
Ivan IVANOV
Alfa Lum - STM 05'00"
7.
Iñaki GASTÓN
Kelme - Iberia - Varta 07'24"
8.
Pedro Saúl MORALES
Kelme - Iberia - Varta 07'59"
9.
Jean-Claude BAGOT
R.M.O. 08'23"
10.
Luc SUYKERBUYCK
Lotus - Zahor Chocolates 09'44"
11.
Ángel OCAÑA
Lotus - Zahor Chocolates 10'08"
12.
Martín RAMÍREZ
Café de Colombia - Mavic 12'18"
13.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana 12'41"
14.
Jaanus KUUM
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 13'04"
15.
Jesús BLANCO VILLAR
Seur 17'16"
16.
Hector PATARROYO
Postobon - Manzana 17'32"
17.
Pello RUIZ CABESTANY
O.N.C.E. 18'38"
18.
Gerardo MONCADA
Postobon - Manzana 19'10"
19.
Marino LEJARRETA
Paternina 19'19"
20.
Enrique AJA
Teka 22'43"
21.
Javier MURGUIALDAY
BH 23'24"
22.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Seur 25'19"
23.
Jose Martin FARFAN
Café de Colombia - Mavic 26'17"
24.
Eduardo CHOZAS
O.N.C.E. 27'21"
25.
Didier VIRVALEIX
Histor - Sigma 27'25"
26.
Marco GIOVANNETTI
Seur 32'33"
27.
Santos HERNANDEZ CALVO
O.N.C.E. 34'42"
28.
Marino ALONSO
Teka 35'35"
29.
Fernando MARTINEZ DE GUERENU
Helios - Colchon CR 36'05"
30.
William PALACIO
Reynolds 38'30"
31.
Vladimir PULNIKOV
Alfa Lum - STM 40'09"
32.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Lotus - Zahor Chocolates 41'21"
33.
Pablo WILCHES
Postobon - Manzana 42'22"
34.
Pedro MUÑÓZ
O.N.C.E. 44'00"
35.
Pjotr UGRUMOV
Alfa Lum - STM 47'51"
36.
Juan Carlos ROZAS SALGADO
Seur 48'30"
37.
Helmut WECHSELBERGER
Paternina 49'13"
38.
Dominique ARNAUD
Reynolds 49'36"
39.
Peter HILSE
Teka 50'25"
40.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Helios - Colchon CR 53'42"
41.
Omar HERNANDEZ
Kelme - Iberia - Varta 56'16"
42.
Philippe BOUVATIER
BH 1h00'42"
43.
Franck PINEAU
R.M.O. 1h00'58"
44.
José Luis LAGUÍA
Reynolds 1h04'52"
45.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Teka 1h05'03"
46.
Néstor MORA
Kelme - Iberia - Varta 1h05'55"
47.
Guillermo ARENAS
Paternina 1h08'04"
48.
José Salvador SANCHIS TORMO
Paternina 1h12'07"
49.
Fernando QUEVEDO
BH 1h13'42"
50.
Gianni FARESIN
Malvor - Sidi 1h14'41"
51.
Alberto CAMARGO
Café de Colombia - Mavic 1h14'44"
52.
Silvano CONTINI
Malvor - Sidi 1h16'17"
53.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Reynolds 1h18'58"
54.
Ruben Dario BELTRAN
Café de Colombia - Mavic 1h19'52"
55.
Jose Andres RIPOLL
Helios - Colchon CR 1h21'40"
56.
Joaquim HERNANDEZ
Seur 1h22'42"
57.
Arsenio CHAPARRO
Postobon - Manzana 1h27'43"
58.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond 1h12'07"
59.
Patrice ESNAULT
R.M.O. 1h34'17"
60.
Nicolai GOLOVATENKO
Alfa Lum - STM 1h35'37"
61.
Francisco Javier MAULEON
Clas 1h35'43"
62.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
BH 1h37'01"
63.
Roland LE CLERC
Paternina 1h37'49"
64.
Benny VAN BRABANT
Lotus - Zahor Chocolates 1h40'53"
65.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O. 1h41'23"
66.
Fernando FERNANDES SOUSA
Sicasal - Torreense 1h41'28"
67.
Alessandro GIANELLI
Titanbonifica - Benotto - Sidermec 1h41'53"
68.
Jaime TOMAS FLORIT
BH 1h43'58"
69.
Sergei SOUKHOROUTCHENKOV
Alfa Lum - STM 1h44'07"
70.
Juan Francisco GUILLEN
Helios - Colchon CR 1h47'35"
71.
Enrique ALONSO
Lotus - Zahor Chocolates 1h48'42"
72.
Jesús RODRÍGUEZ CARBALLIDO
Clas 1h49'29"
73.
Luis Javier LUKIN
Reynolds 1h50'00"
74.
Roberto TORRES TOLEDANO
Lotus - Zahor Chocolates 1h51'42"
75.
Maurizio PIOVANI
Malvor - Sidi 1h54'27"
76.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond 1h54'43"
77.
Miguel Ángel IGLESIAS
Helios - Colchon CR 1h57'37"
78.
Jan NEVENS
Histor - Sigma 1h57'44"
79.
Stefano COLAGÈ
Titanbonifica - Benotto - Sidermec 1h58'49"
80.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Teka 2h00'45"
81.
Luis Fernando MOSQUERA
Postobon - Manzana 2h01'54"
82.
Dominique GAIGNE
Histor - Sigma 2h02'51"
83.
Marco Antonio LEON CASTRO
Café de Colombia - Mavic 2h03'05"
84.
Santiago PORTILLO ROSADO
Lotus - Zahor Chocolates 2h04'03"
85.
José RECIO ARIZA
Kelme - Iberia - Varta 2h04'18"
86.
Joaquim LLACH RAMISA
Helios - Colchon CR 2h04'23"
87.
Jose Antonio CASAJUS
Helios - Colchon CR 2h05'21"
88.
Vladimirs MURAVSKIS
Alfa Lum - STM 2h06'38"
89.
Antonio ESPARZA SANZ
Puertas Mavisa - Galli 2h09'55"
90.
Malcolm ELLIOTT
Teka 2h11'35"
91.
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Seur
92.
Antonio AGUDELO
Café de Colombia - Mavic 2h13'00"
93.
Primož ČERIN
Carrera - Vagabond 2h15'54"
94.
Eduardo RUIZ SANTAMARIA
BH 2h17'20"
95.
Eddy PLANCKAERT
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h17'36"
96.
Fabio BORDONALI
Malvor - Sidi 2h18'19"
97.
José Ignacio MORATINOS
Helios - Colchon CR 2h24'01"
98.
Manuel CUNHA
Clas 2h25'13"
99.
Vasily ZHDANOV
Alfa Lum - STM
100.
Ronny VAN HOLEN
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h25'19"
101.
Brian HOLM
Histor - Sigma 2h25'49"
102.
Bernard RICHARD
Café de Colombia - Mavic 2h26'32"
103.
Jesús HERNÁNDEZ ÚBEDA
O.N.C.E. 2h26'45"
104.
Javier DUCH BALLESTAR
Clas 2h27'48"
105.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sicasal - Torreense 2h28'02"
106.
Thierry LAURENT
R.M.O. 2h29'11"
107.
Jose UREA PULIDO
Seur 2h29'44"
108.
Israel CORREDOR
Café de Colombia - Mavic 2h31'14"
109.
Eduardo ACEVEDO PORRAS
Café de Colombia - Mavic 2h34'15"
110.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 2h36'41"
111.
Antonio PINTO
Sicasal - Torreense 2h37'21"
112.
Manuel NEVES
Sicasal - Torreense 2h37'56"
113.
Pablo MORENO REBOLLO
Seur 2h39'16"
114.
Fernando PACHECO
Teka 2h39'56"
115.
Thorjus LARSEN
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 2h40'28"
116.
Deno DAVIE
Carrera - Vagabond 2h42'16"
117.
Antonio BEVILACQUA
Titanbonifica - Benotto - Sidermec 2h42'17"
118.
William PULIDO
Postobon - Manzana 2h44'54"
119.
Jose Manuel OLIVEIRA BOGA
Clas 2h46'19"
120.
Americo Neves SILVA
Clas 2h46'48"
121.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Clas 2h48'07"
122.
Ricardo MARTINEZ
Kelme - Iberia - Varta 2h49'24"
123.
Felice PUTTINI
Carrera - Vagabond 2h51'28"
124.
Jean-Pierre HEYNDERICKX
Histor - Sigma 2h51'31"
125.
Bruno BONNET
Carrera - Vagabond 2h52'32"
126.
Christian JOURDAN
R.M.O. 2h55'07"
127.
Marcel ARNTZ
Paternina 2h57'33"
128.
Sabino ANGOITIA GAZTELU
Puertas Mavisa - Galli 3h02'41"
129.
Jose Luis VILLANUEVA
O.N.C.E. 3h03'55"
130.
Melchor MAURI PRAT
Reynolds 3h04'48"
131.
Juan MARTINEZ OLIVER
Kelme - Iberia - Varta 3h05'07"
132.
Alexandre ZINOVIEV
Alfa Lum - STM 3h05'11"
133.
Alex PEDERSEN
R.M.O. 3h06'34"
134.
Jose Joaquim COSTA POEIRA
Sicasal - Torreense 3h11'03"
135.
Jaime VILAMAJÓ
Kelme - Iberia - Varta 3h12'54"
136.
Stéphane GUAY
Puertas Mavisa - Galli 3h18'08"
137.
Stefano ALLOCCHIO
Malvor - Sidi 3h19'17"
138.
Erwin NIJBOER
Paternina 3h21'07"
139.
Rob HARMELING
Histor - Sigma 3h31'39"
140.
Mathieu HERMANS
Paternina 3h23'11"
141.
Marnix LAMEIRE
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 3h25'10"
142.
Jens JENTNER
Puertas Mavisa - Galli 3h30'58"
143.
Filip VAN VOOREN
ADR - W-Cup - Bottecchia - Coors Light 3h33'41"