Vuelta a España 1990  |  General Classification    

45th edition

General Classification

24 April 1990 - 15 May 1990

Rider Team Time
1.
Marco GIOVANNETTI
Seur 94h36'40"
2.
Pedro DELGADO
Banesto 01'28"
3.
Anselmo FUERTE
O.N.C.E. 01'48"
4.
Pello RUIZ CABESTANY
O.N.C.E. 02'16"
5.
Fabio PARRA
Kelme - Ibexpress 03'07"
6.
Federico ECHAVE
Clas - Cajastur 03'52"
7.
Miguel INDURÁIN
Banesto 06'22"
8.
Ivan IVANOV
Alfa Lum 06'48"
9.
Uwe AMPLER
PDM - Concorde - Ultima 07'15"
10.
Denis ROUX
Toshiba 07'56"
11.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Ibexpress 08'27"
12.
Luis HERRERA
Café de Colombia 09'07"
13.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao 10'38"
14.
Iñaki GASTÓN
Clas - Cajastur 11'15"
15.
José Francisco RODRÍGUEZ MALDONADO
Pony Malta - Avianca 11'40"
16.
Tony ROMINGER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 13'33"
17.
Álvaro MEJÍA
Postobon - Manzana - Ryalcao 16'52"
18.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
BH - Amaya Seguros 17'45"
19.
Álvaro SIERRA PEÑA
Café de Colombia 18'41"
20.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Seur 19'45"
21.
Julián GOROSPE
Banesto 20'09"
22.
Alberto CAMARGO
Café de Colombia 20'24"
23.
José Luis LAGUÍA
Festina - Lotus 20'30"
24.
Pablo WILCHES
Pony Malta - Avianca 23'11"
25.
Gerardo MONCADA
Postobon - Manzana - Ryalcao 24'39"
26.
Dariusz KAJZER
Stuttgart 27'12"
27.
Javier MURGUIALDAY
BH - Amaya Seguros 28'06"
28.
Johnny WELTZ
O.N.C.E. 29'05"
29.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Banesto 30'42"
30.
Pedro Saúl MORALES
Kelme - Ibexpress 32'46"
31.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Festina - Lotus 37'30"
32.
Henri CARDENAS
Café de Colombia 38'32"
33.
Eduardo CHOZAS
O.N.C.E. 42'47"
34.
Demetrio CUSPOCA FONSECA
Pony Malta - Avianca 43'05"
35.
Nico EMONDS
Teka 45'21"
36.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Teka 47'16"
37.
Thierry BOURGUIGNON
Toshiba 48'36"
38.
Santos HERNANDEZ CALVO
O.N.C.E. 49'01"
39.
William PALACIO
Postobon - Manzana - Ryalcao 49'57"
40.
Enrique AJA
Teka 50'54"
41.
Arsenio CHAPARRO
Postobon - Manzana - Ryalcao 51'08"
42.
Néstor MORA
Kelme - Ibexpress 52'14"
43.
Yvon MADIOT
Toshiba 53'15"
44.
Fernando QUEVEDO
BH - Amaya Seguros 53'18"
45.
Martín RAMÍREZ
Pony Malta - Avianca 53'33"
46.
Abelardo RONDÓN
Banesto 1h00'50"
47.
Francisco Javier MAULEON
Clas - Cajastur 1h01'39"
48.
Philippe LOUVIOT
Toshiba 1h05'44"
49.
Luis Javier LUKIN
Banesto 1h06'54"
50.
Nicolai GOLOVATENKO
Alfa Lum 1h12'29"
51.
Jesper WORRE
Café de Colombia 1h12'53"
52.
Fernando MARTINEZ DE GUERENU
Puertas Mavisa 1h13'24"
53.
Udo BÖLTS
Stuttgart 1h13'37"
54.
Luis PEREZ GARCIA
Festina - Lotus 1h13'41"
55.
Marino LEJARRETA
O.N.C.E. 1h14'01"
56.
Omar HERNANDEZ
Postobon - Manzana - Ryalcao 1h14'15"
57.
Joaquim HERNANDEZ
Seur 1h14'44"
58.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima 1h15'11"
59.
Jean-François BERNARD
Toshiba 1h15'58"
60.
Alvaro LOZANO MONCADA
Pony Malta - Avianca 1h18'41"
61.
Enrique ALONSO
Festina - Lotus 1h19'15"
62.
Jokin MÚJIKA
Banesto 1h20'38"
63.
Ángel CAMARILLO
Clas - Cajastur 1h22'00"
64.
Luc SUYKERBUYCK
Festina - Lotus 1h22'46"
65.
Joaquim LLACH RAMISA
Tulip Computers 1h23'38"
66.
Peter HILSE
Teka 1h29'13"
67.
Jørgen Vagn PEDERSEN
Café de Colombia 1h33'00"
68.
Pascal LANCE
Toshiba 1h35'01"
69.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Teka 1h36'36"
70.
Laurent JALABERT
Toshiba 1h36'49"
71.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 1h38'12"
72.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 1h38'19"
73.
Manuel GUIJARRO DOMÉNECH
Puertas Mavisa 1h38'56"
74.
Jose Manuel OLIVEIRA BOGA
Clas - Cajastur 1h39'53"
75.
Marino ALONSO
Banesto 1h39'58"
76.
Ennio VANOTTI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 1h40'05"
77.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 1h42'09"
78.
Sepp HOLZMANN
Stuttgart 1h43'26"
79.
Claudio BRANDINI
Jolly Componibili - Club 88 1h44'33"
80.
Jose Andres RIPOLL
Tulip Computers 1h45'58"
81.
José Luis MORÁN CABRERA
Puertas Mavisa 1h49'09"
82.
Patrick HENDRICKX
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner 1h52'11"
83.
Benny VAN BRABANT
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner 1h53'05"
84.
Gerhard ZADROBILEK
PDM - Concorde - Ultima 1h53'16"
85.
Eddy SCHEPERS
Tulip Computers 1h54'31"
86.
Alfonso GUTIÉRREZ
BH - Amaya Seguros 1h55'52"
87.
Maurizio ROSSI
Jolly Componibili - Club 88 1h58'09"
88.
Juan MARTINEZ OLIVER
Banesto 2h00'33"
89.
Atle PEDERSEN
PDM - Concorde - Ultima 2h03'49"
90.
Claude SEGUY
Toshiba 2h04'31"
91.
Camillo PASSERA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 2h06'50"
92.
Mario KUMMER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 2h07'50"
93.
Antonio PINTO
Sicasal - Acral 2h10'41"
94.
Ángel José SARRAPIO
Kelme - Ibexpress 2h12'17"
95.
Cássio FREITAS DE PAIVA
Sicasal - Acral 2h12'39"
96.
Miguel Ángel IGLESIAS
Puertas Mavisa 2h15'15"
97.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Clas - Cajastur 2h15'42"
98.
Javier DUCH BALLESTAR
Clas - Cajastur 2h17'42"
99.
José Luis NAVARRO MARTÍNEZ
Seur 2h17'54"
100.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sicasal - Acral 2h18'59"
101.
Daniele CAROLI
Tulip Computers 2h19'23"
102.
Robert FOREST
Café de Colombia 2h23'26"
103.
Jose Joaquim COSTA POEIRA
Sicasal - Acral 2h24'06"
104.
Rudy ROGIERS
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner 2h24'10"
105.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
Tulip Computers 2h24'17"
106.
Andrei TCHMIL
Alfa Lum 2h25'55"
107.
Juan REINA GARCIA
Kelme - Ibexpress 2h26'57"
108.
Juan Carlos ARRIBAS
BH - Amaya Seguros 2h27'21"
109.
Manuel CARRERA PUNZON
Festina - Lotus 2h28'27"
110.
John VAN DEN AKKER
PDM - Concorde - Ultima 2h29'08"
111.
Antonio ESPARZA SANZ
Puertas Mavisa 2h29'21"
112.
Peter VERBEKEN
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner 2h30'27"
113.
Manuel ABREU
Sicasal - Acral 2h32'54"
114.
Gert JAKOBS
PDM - Concorde - Ultima 2h34'15"
115.
Ramon ROTA MUNOZ
Kelme - Ibexpress 2h34'50"
116.
Malcolm ELLIOTT
Teka 2h35'12"
117.
Mario SCIREA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora 2h35'27"
118.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Ibexpress 2h39'55"
119.
Erwin NIJBOER
Stuttgart 2h41'46"
120.
Fernando PACHECO
Teka 2h44'44"
121.
Bernd GRÖNE
Stuttgart 2h44'47"
122.
Ad WIJNANDS
Stuttgart 2h47'31"
123.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Sicasal - Acral 2h48'06"
124.
Dean WOODS
Stuttgart 2h49'05"
125.
Marco Antonio CARRENO
Pony Malta - Avianca 2h52'14"
126.
Peter HOONDERT
PDM - Concorde - Ultima 2h55'26"
127.
John VOS
PDM - Concorde - Ultima 2h57'48"
128.
Gonzalo AGUIAR MARTÍNEZ
Clas - Cajastur 2h58'00"
129.
Asiat SAITOV
Alfa Lum 3h00'21"
130.
Patrick ROELANDT
Isoglass - Garden Wood - Tönissteiner 3h09'47"
131.
Jose Emilio CUADRADO
Puertas Mavisa 3h10'22"
132.
Stefano GIULIANI
Jolly Componibili - Club 88 3h13'09"
133.
Manuel DELGADO DE ANDRES
Puertas Mavisa 4h00'48"