Vuelta a España 1991  |  General Classification    

46th edition

General Classification

29 April 1991 - 19 May 1991

Rider Team Time
1.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 82h48'07"
2.
Miguel INDURÁIN
Banesto 02'52"
3.
Marino LEJARRETA
O.N.C.E. 03'11"
4.
Federico ECHAVE
Clas - Cajastur 03'54"
5.
Fabio PARRA
Amaya Seguros 05'38"
6.
Pello RUIZ CABESTANY
Clas - Cajastur 06'50"
7.
Raúl ALCALÁ
PDM - Concorde - Ultima 06'57"
8.
Pjotr UGRUMOV
Seur - Otero 10'43"
9.
Steven ROOKS
Buckler 12'09"
10.
Oliverio RINCÓN
Kelme - Ibexpress - CAM 12'11"
11.
Eduardo CHOZAS
O.N.C.E. 14'07"
12.
Tom CORDES
PDM - Concorde - Ultima 14'35"
13.
Luis HERRERA
Ryalcao - Postobon - Manzana 16'36"
14.
Iñaki GASTÓN
Clas - Cajastur 17'07"
15.
Laudelino CUBINO
Amaya Seguros 17'12"
16.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Seur - Otero 20'54"
17.
Udo BÖLTS
Telekom 22'09"
18.
Marco GIOVANNETTI
Gatorade - Château d'Ax 22'57"
19.
Ivan IVANOV
Seur - Otero 24'57"
20.
Fernando MARTINEZ DE GUERENU
Puertas Mavisa 25'30"
21.
Francisco Javier MAULEON
Clas - Cajastur 27'42"
22.
Álvaro MEJÍA
Ryalcao - Postobon - Manzana 28'00"
23.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Amaya Seguros 28'54"
24.
Fabrice PHILIPOT
Banesto 29'27"
25.
Gerardo MONCADA
Ryalcao - Postobon - Manzana 30'05"
26.
Henri CARDENAS
Ryalcao - Postobon - Manzana 31'11"
27.
Santos HERNANDEZ CALVO
O.N.C.E. 32'26"
28.
Jesper SKIBBY
TVM - Sanyo 32'55"
29.
Néstor MORA
Kelme - Ibexpress - CAM 32'56"
30.
Gerrit DE VRIES
Buckler 34'46"
31.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Seur - Otero 35'29"
32.
Jim VAN DE LAER
Tulip Computers 35'56"
33.
Álvaro SIERRA PEÑA
Ryalcao - Postobon - Manzana 36'14"
34.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Festina - Lotus 38'03"
35.
Pascal LINO
R.M.O. 42'15"
36.
Jesús BLANCO VILLAR
Festina - Lotus 43'02"
37.
Luc ROOSEN
Tulip Computers 44'22"
38.
Abelardo RONDÓN
Banesto 45'58"
39.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Puertas Mavisa 47'03"
40.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Banesto 48'46"
41.
Eddy BOUWMANS
Panasonic - Sportlife 49'13"
42.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 49'33"
43.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima 52'33"
44.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Clas - Cajastur 53'11"
45.
Cássio FREITAS DE PAIVA
Sicasal - Acral 56'40"
46.
Christophe MANIN
R.M.O. 56'53"
47.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond 57'06"
48.
Johnny WELTZ
O.N.C.E. 58'43"
49.
Carmelo MIRANDA
Artiach - Royal 59'23"
50.
Marc VAN ORSOUW
Panasonic - Sportlife 1h02'30"
51.
Malcolm ELLIOTT
Seur - Otero 1h03'31"
52.
Arsenio GONZALEZ
Clas - Cajastur 1h05'22"
53.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Ibexpress - CAM 1h05'53"
54.
Jure PAVLIČ
Carrera - Vagabond 1h06'06"
55.
Rames GAYNETDINOV
Festina - Lotus 1h06'42"
56.
Marino ALONSO
Banesto 1h06'49"
57.
David RAYNER
Buckler 1h08'00"
58.
Jose PEDRERO SERRANO
Puertas Mavisa 1h08'09"
59.
Pedro Saúl MORALES
Kelme - Ibexpress - CAM 1h08'24"
60.
Jose Luis VILLANUEVA
O.N.C.E. 1h08'36"
61.
Enrique AJA
Paternina - Don Zoilo 1h11'51"
62.
Roland LE CLERC
Amaya Seguros 1h12'56"
63.
Frédéric BRUN
R.M.O. 1h13'13"
64.
Juan Francisco GUILLEN
Puertas Mavisa 1h13'44"
65.
Acacio DA SILVA
Festina - Lotus 1h13'56"
66.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Vagabond 1h14'25"
67.
Pablo Enrique RINCON
Sicasal - Acral 1h16'38"
68.
Juan ROMERO RUIZ
Amaya Seguros 1h17'38"
69.
William PALACIO
Ryalcao - Postobon - Manzana 1h19'17"
70.
José Salvador SANCHIS TORMO
Seur - Otero 1h19'56"
71.
Adrie VAN DER POEL
Tulip Computers 1h22'06"
72.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sicasal - Acral 1h22'21"
73.
Dariusz KAJZER
Telekom 1h23'50"
74.
Americo Neves SILVA
Artiach - Royal 1h23'52"
75.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond 1h26'26"
76.
Jose Andres RIPOLL
Wigarma - JM Catering 1h27'48"
77.
Sergei USLAMINE
TVM - Sanyo 1h29'04"
78.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme - Ibexpress - CAM 1h30'27"
79.
Felice PUTTINI
Carrera - Vagabond 1h32'30"
80.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
Clas - Cajastur 1h32'38"
81.
Peter HILSE
Seur - Otero 1h33'33"
82.
Manuel Angel ANTON RENARD
Artiach - Royal 1h34'11"
83.
John TALEN
PDM - Concorde - Ultima 1h34'31"
84.
Alfonso GUTIÉRREZ
Paternina - Don Zoilo 1h37'46"
85.
Marcel ARNTZ
Telekom 1h38'21"
86.
Juri MANUYLOV
Festina - Lotus 1h38'24"
87.
Juan Carlos ARRIBAS
Artiach - Royal 1h39'56"
88.
Vasily ZHDANOV
TVM - Sanyo 1h40'00"
89.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 1h40'31"
90.
Valerio TEBALDI
Gatorade - Château d'Ax 1h40'51"
91.
John VAN DEN AKKER
PDM - Concorde - Ultima 1h41'56"
92.
Juan José MARTÍNEZ FERNÁNDEZ
Wigarma - JM Catering 1h42'25"
93.
Jose Antonio SANCHEZ VALENCIA
Artiach - Royal 1h46'28"
94.
Manuel GUIJARRO DOMÉNECH
Puertas Mavisa 1h48'15"
95.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Ibexpress - CAM 1h49'36"
96.
Christian HENN
Carrera - Vagabond 1h49'59"
97.
Henk LUBBERDING
Panasonic - Sportlife 1h50'59"
98.
Patrice ESNAULT
Amaya Seguros 1h51'46"
99.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Sicasal - Acral 1h51'55"
100.
Miguel Ángel IGLESIAS
Puertas Mavisa 1h52'11"
101.
Jörg MÜLLER
TVM - Sanyo 1h52'29"
102.
Eric VANDERAERDEN
Buckler 1h52'35"
103.
Mario KUMMER
Gatorade - Château d'Ax 1h52'45"
104.
Javier CARBALLEDA
Paternina - Don Zoilo 1h55'04"
105.
Jan SIEMONS
TVM - Sanyo 1h59'04"
106.
Mario SCIREA
Gatorade - Château d'Ax 2h03'05"
107.
Jean-Paul VAN POPPEL
PDM - Concorde - Ultima 2h05'05"
108.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 2h05'06"
109.
Bernardo MAZON BLANCO
Paternina - Don Zoilo 2h05'57"
110.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Festina - Lotus 2h07'19"
111.
Rene BEUKER
Paternina - Don Zoilo 2h08'31"
112.
Dean WOODS
Telekom 2h11'05"
113.
Maarten DUCROT
TVM - Sanyo 2h14'39"
114.
Gert JAKOBS
PDM - Concorde - Ultima 2h25'17"
115.
Mathieu HERMANS
Festina - Lotus 2h28'44"
116.
Giovanni FIDANZA
Gatorade - Château d'Ax 2h30'35"