Vuelta a España 1992  |  General Classification    

47th edition

General Classification

27 April 1992 - 17 May 1992

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Clas - Cajastur 96h14'50"
2.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Amaya Seguros 01'04"
3.
Pedro DELGADO
Banesto 01'42"
4.
Marco GIOVANNETTI
Gatorade - Château d'Ax 05'19"
5.
Federico ECHAVE
Clas - Cajastur 05'34"
6.
Laudelino CUBINO
Amaya Seguros 06'24"
7.
Fabio PARRA
Amaya Seguros 07'24"
8.
Raúl ALCALÁ
PDM - Ultima - Concorde 12'50"
9.
Francisco Javier MAULEON
Clas - Cajastur 15'44"
10.
Steven ROOKS
Buckler 18'57"
11.
Gert-Jan THEUNISSE
TVM - Sanyo 19'41"
12.
Pello RUIZ CABESTANY
Gatorade - Château d'Ax 21'55"
13.
Alberto CAMARGO
Postobon - Manzana - Ryalcao 22'39"
14.
Stephen ROCHE
Carrera - Vagabond - Tassoni 22'40"
15.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E. 22'48"
16.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Kelme 25'24"
17.
William PALACIO
Postobon - Manzana - Ryalcao 25'32"
18.
Pjotr UGRUMOV
Seur 25'36"
19.
Edgar CORREDOR
Sicasal - Acral 27'57"
20.
Robert MILLAR
TVM - Sanyo 29'39"
21.
Fabio RODRIGUEZ HERNAN
Clas - Cajastur 31'34"
22.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Festina - Lotus 34'39"
23.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Clas - Cajastur 36'26"
24.
Arsenio GONZALEZ
Clas - Cajastur 37'06"
25.
Luis PEREZ GARCIA
Festina - Lotus 37'31"
26.
Stephen HODGE
O.N.C.E. 37'41"
27.
Erik BREUKINK
PDM - Ultima - Concorde 40'06"
28.
Gerrit DE VRIES
Buckler 40'54"
29.
Álvaro MEJÍA
Postobon - Manzana - Ryalcao 41'37"
30.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Kelme 47'09"
31.
Javier MURGUIALDAY
Amaya Seguros 52'46"
32.
Artūras KASPUTIS
Postobon - Manzana - Ryalcao
33.
Ivan IVANOV
Seur 56'02"
34.
Fernando QUEVEDO
Amaya Seguros 57'15"
35.
Néstor MORA
Kelme 1h00'52"
36.
Miguel ARROYO
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1h01'30"
37.
Carmelo MIRANDA
Artiach - Royal - Fruco 1h05'33"
38.
Jose Martin FARFAN
Kelme 1h05'43"
39.
Santos HERNANDEZ CALVO
Artiach - Royal - Fruco 1h07'00"
40.
Jose PEDRERO SERRANO
Puertas Mavisa 1h08'20"
41.
Jose Andres RIPOLL
Wigarma 1h08'35"
42.
Harald MAIER
PDM - Ultima - Concorde 1h09'56"
43.
Eduardo CHOZAS
Artiach - Royal - Fruco 1h14'22"
44.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Vagabond - Tassoni 1h07'44"
45.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 1h21'58"
46.
Aitor GARMENDIA
Banesto 1h22'41"
47.
Valerio TEBALDI
Gatorade - Château d'Ax 1h24'00"
48.
Bo HAMBURGER
TVM - Sanyo 1h25'33"
49.
Francisco SAN ROMAN
Banesto 1h25'51"
50.
Julián GOROSPE
Banesto 1h27'52"
51.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h29'43"
52.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
Clas - Cajastur 1h29'49"
53.
Laurent PILLON
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1h30'42"
54.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 1h30'48"
55.
Oscar DE JESÚS VARGAS
Amaya Seguros 1h31'50"
56.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sicasal - Acral 1h32'32"
57.
Ángel CAMARILLO
Clas - Cajastur 1h34'34"
58.
Sergei USLAMINE
TVM - Sanyo 1h39'38"
59.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Puertas Mavisa 1h40'58"
60.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 1h41'15"
61.
Uwe RAAB
PDM - Ultima - Concorde 1h44'13"
62.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond - Tassoni 1h44'50"
63.
Jose Luis DE SANTOS ARRIBAS
Banesto 1h45'52"
64.
Joachim HALUPCZOK
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1h46'13"
65.
Orlando RODRIGUES
Sicasal - Acral 1h48'41"
66.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 1h50'04"
67.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme 1h52'37"
68.
Joaquim LLACH RAMISA
Artiach - Royal - Fruco 1h53'29"
69.
Nico EMONDS
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 1h54'25"
70.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Sicasal - Acral 1h55'03"
71.
Naglis CIPLIJAUSKAS
Postobon - Manzana - Ryalcao 1h56'20"
72.
Asiat SAITOV
Kelme 1h59'32"
73.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Banesto 1h59'50"
74.
Jesus CRUZ MARTINEZ PEREZ
Wigarma 2h00'55"
75.
Juan MARTINEZ OLIVER
Kelme 2h04'22"
76.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Royal - Fruco 2h06'25"
77.
Juan Ramon MARTIN ROBLEDA
Puertas Mavisa 2h06'31"
78.
Paul HAGHEDOOREN
Collstrop - Garden Wood - Histor 2h06'38"
79.
Luc SUYKERBUYCK
Festina - Lotus 2h07'05"
80.
Tom CORDES
PDM - Ultima - Concorde 2h08'38"
81.
Andrzej DULAS
Sicasal - Acral 2h08'41"
82.
Americo Neves SILVA
Artiach - Royal - Fruco 2h10'14"
83.
Bernardo GONZALEZ MINANO
Kelme 2h12'59"
84.
Juan ROMERO RUIZ
Amaya Seguros 2h13'50"
85.
Roberto CÓRDOBA
Wigarma 2h14'30"
86.
Nikolai GALITCHANINE
RUSS - Baikal 2h14'41"
87.
Fabio BORDONALI
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 2h17'46"
88.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gatorade - Château d'Ax 2h17'49"
89.
Bruno LEALI
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 2h18'01"
90.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Seur 2h18'15"
91.
Jose UREA PULIDO
Seur 2h18'55"
92.
Fernando PINERO GALLEGO
Festina - Lotus 2h19'11"
93.
Scott SUNDERLAND
TVM - Sanyo 2h20'16"
94.
Marino ALONSO
Banesto 2h20'52"
95.
Oscar PELLICIOLI
Gatorade - Château d'Ax 2h22'35"
96.
Roberto LEZAUN
Banesto 2h26'13"
97.
Joaquim Adrego ANDRADE
Sicasal - Acral 2h26'30"
98.
Andrea TAFI
Carrera - Vagabond - Tassoni 2h28'09"
99.
Roustam TOUKHVATOULINE
RUSS - Baikal 2h28'45"
100.
Viktor KLIMOV
Seur 2h29'24"
101.
Flavio GIUPPONI
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 2h29'39"
102.
Federico GARCIA MELIA
Seur 2h31'23"
103.
Jelle NIJDAM
Buckler 2h31'28"
104.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 2h32'27"
105.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Carrera - Vagabond - Tassoni 2h34'16"
106.
Per PEDERSEN
Amaya Seguros 2h37'57"
107.
Marc BOUILLON
Collstrop - Garden Wood - Histor 2h39'45"
108.
Juan Carlos GONZÁLEZ SALVADOR
Puertas Mavisa 2h40'12"
109.
Rob HARMELING
TVM - Sanyo 2h40'43"
110.
Eleuterio ANGUITA
Seur 2h42'39"
111.
Alexandre LYSENKO
RUSS - Baikal 2h44'20"
112.
Mario SCIREA
Gatorade - Château d'Ax 2h45'38"
113.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Puertas Mavisa 2h46'40"
114.
Viatcheslav DJAVANIAN
RUSS - Baikal 2h49'08"
115.
Malcolm ELLIOTT
Seur 2h49'43"
116.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler 2h52'29"
117.
Rob MULDERS
Buckler 2h53'02"
118.
Mario CHIESA
Carrera - Vagabond - Tassoni 2h53'41"
119.
Nico VERHOEVEN
PDM - Ultima - Concorde 2h54'17"
120.
Carlos PEREIRA
Sicasal - Acral 2h55'27"
121.
Fernando PACHECO
Wigarma 2h55'46"
122.
Stefano ZANATTA
Gatorade - Château d'Ax 2h56'06"
123.
Jean-Paul VAN POPPEL
PDM - Ultima - Concorde 2h56'18"
124.
Erwin NIJBOER
Artiach - Royal - Fruco 3h00'27"
125.
Manuel GUIJARRO DOMÉNECH
Puertas Mavisa 3h01'17"
126.
Dario BOTTARO
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 3h02'19"
127.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Zucchini - Medeghini 3h03'16"
128.
Thomas WEGMÜLLER
Festina - Lotus 3h04'23"
129.
Jan SIEMONS
TVM - Sanyo 3h06'25"
130.
Klaus DE MUYNCK
Collstrop - Garden Wood - Histor 3h07'24"
131.
Alfonso GUTIÉRREZ
Artiach - Royal - Fruco 3h11'53"
132.
Eric VANDERAERDEN
Buckler 3h15'21"
133.
Roberto PELLICONI
Amore & Vita - Fanini 3h19'41"
134.
Martin KOKKELKOREN
Buckler 3h23'02"
135.
Johan VERSTREPEN
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 3h26'38"
136.
Gert JAKOBS
PDM - Ultima - Concorde 3h31'40"
137.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler 3h39'14"
138.
Remo ROSSI
Carrera - Vagabond - Tassoni 3h47'55"
139.
Antonio ESPARZA SANZ
Wigarma 4h09'16"