Vuelta a España 1993  |  General Classification    

48th edition

General Classification

26 April 1993 - 16 May 1993

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Clas - Cajastur 96h07'03"
2.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 00'29"
3.
Laudelino CUBINO
Amaya Seguros 08'54"
4.
Oliverio RINCÓN
Amaya Seguros 09'25"
5.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Amaya Seguros 10'27"
6.
Pedro DELGADO
Banesto 11'17"
7.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 17'18"
8.
Melchor MAURI PRAT
Amaya Seguros 19'53"
9.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E. 20'01"
10.
Fernando ESCARTÍN
Clas - Cajastur 23'27"
11.
Iñaki GASTÓN
Clas - Cajastur 27'45"
12.
Mikel ZARRABEITIA
Amaya Seguros 28'25"
13.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Kelme - Xacobeo '93 31'24"
14.
Luca GELFI
Mapei - Viner 34'44"
15.
Robert MILLAR
TVM - Bison Kit 34'52"
16.
Javier MURGUIALDAY
Amaya Seguros 34'59"
17.
José Ramón URIARTE
Banesto 37'05"
18.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Clas - Cajastur 37'11"
19.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit 39'15"
20.
Francisco Javier MAULEON
Clas - Cajastur 41'06"
21.
Marino ALONSO
Banesto 41'47"
22.
Eduardo CHOZAS
Artiach - Filipinos - Chiquilin 41'56"
23.
Arsenio GONZALEZ
Clas - Cajastur 43'16"
24.
Federico ECHAVE
Clas - Cajastur 43'37"
25.
Jesús BLANCO VILLAR
Deportpublic - Otero 47'06"
26.
Gerrit DE VRIES
TVM - Bison Kit 47'46"
27.
Luis PEREZ GARCIA
Festina - Lotus 48'34"
28.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 57'36"
29.
Julián GOROSPE
Banesto 57'39"
30.
Federico GARCIA MELIA
Deportpublic - Otero 59'18"
31.
Jose Luis DE SANTOS ARRIBAS
Banesto 1h03'59"
32.
Rames GAYNETDINOV
Festina - Lotus 1h04'23"
33.
Néstor MORA
Kelme - Xacobeo '93 1h05'36"
34.
Vicente APARICIO
Amaya Seguros 1h05'41"
35.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 1h13'05"
36.
Viktor KLIMOV
Deportpublic - Otero 1h14'24"
37.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E. 1h19'35"
38.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 1h19'53"
39.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 1h21'19"
40.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Xacobeo '93 1h24'00"
41.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme - Xacobeo '93 1h24'13"
42.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Sicasal - Acral 1h25'36"
43.
Santos HERNANDEZ CALVO
Mapei - Viner 1h25'39"
44.
Fabio RODRIGUEZ HERNAN
Clas - Cajastur 1h26'15"
45.
Anselmo FUERTE
Kelme - Xacobeo '93 1h27'43"
46.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Polti 1h30'25"
47.
Roberto SIERRA
Clas - Cajastur 1h31'19"
48.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit 1h32'10"
49.
Fernando QUEVEDO
Amaya Seguros 1h33'14"
50.
Sergei OUTCHAKOV
Lampre - Polti 1h34'22"
51.
Bruno LEALI
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 1h35'02"
52.
Antonio POLITANO
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 1h37'54"
53.
Tom CORDES
Amaya Seguros 1h40'39"
54.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h44'27"
55.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Sicasal - Acral 1h47'53"
56.
Carmelo MIRANDA
Artiach - Filipinos - Chiquilin 1h51'50"
57.
Gianluca TONETTI
Mapei - Viner 1h53'53"
58.
Roberto PELLICONI
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 1h55'43"
59.
Asiat SAITOV
Kelme - Xacobeo '93 1h57'58"
60.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Festina - Lotus 1h58'04"
61.
José Luis SANTAMARÍA GONZÁLEZ
Banesto 1h58'08"
62.
Manuel CUNHA
Sicasal - Acral 2h01'58"
63.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Lampre - Polti 2h04'13"
64.
Acacio DA SILVA
Festina - Lotus 2h04'34"
65.
Eleuterio ANGUITA
Deportpublic - Otero 2h04'58"
66.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 2h05'15"
67.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Deportpublic - Otero 2h06'33"
68.
Andrea NOÈ
Mapei - Viner 2h06'42"
69.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Deportpublic - Otero 2h09'19"
70.
Marco LIETTI
Lampre - Polti 2h09'48"
71.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Bison Kit 2h10'56"
72.
Roberto LEZAUN
Banesto 2h12'03"
73.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Xacobeo '93 2h12'21"
74.
Massimo PODENZANA
Navigare - Blue Storm 2h14'11"
75.
Francisco ESPINOSA
Clas - Cajastur 2h14'14"
76.
Orlando RODRIGUES
Artiach - Filipinos - Chiquilin 2h14'27"
77.
Fabio BORDONALI
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 2h14'42"
78.
Carlos GALARRETA
Deportpublic - Otero 2h19'19"
79.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 2h19'39"
80.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Filipinos - Chiquilin 2h20'29"
81.
José Angel VIDAL
Kelme - Xacobeo '93 2h22'03"
82.
Viktor RJAKSINSKI
Deportpublic - Otero 2h22'44"
83.
Marek SZERSZYŃSKI
Lampre - Polti 2h26'44"
84.
Fernando PINERO GALLEGO
Festina - Lotus 2h28'06"
85.
Stephen HODGE
O.N.C.E. 2h28'32"
86.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Amaya Seguros 2h28'45"
87.
Argimiro BLANCO COSTA
Sicasal - Acral 2h29'12"
88.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 2h29'41"
89.
Alfonso GUTIÉRREZ
Artiach - Filipinos - Chiquilin 2h30'00"
90.
Adriano BAFFI
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini 2h30'10"
91.
Stefano ZANINI
Navigare - Blue Storm 2h31'16"
92.
Bart VOSKAMP
TVM - Bison Kit 2h32'19"
93.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Filipinos - Chiquilin 2h32'21"
94.
Davide BRAMATI
Lampre - Polti 2h36'19"
95.
Danny IN 'T VEN
Collstrop - Assur Carpets 2h37'53"
96.
Fabrizio BONTEMPI
Mapei - Viner 2h39'08"
97.
Hendrik REDANT
Collstrop - Assur Carpets 2h39'17"
98.
Fabrizio SETTEMBRINI
Navigare - Blue Storm 2h41'45"
99.
Dario NICOLETTI
Mapei - Viner 2h41'48"
100.
Jan GOESSENS
Collstrop - Assur Carpets 2h42'14"
101.
Willy WILLEMS
Collstrop - Assur Carpets 2h43'26"
102.
Johnny DAUWE
Collstrop - Assur Carpets 2h44'11"
103.
Tristan HOFFMAN
TVM - Bison Kit
104.
Andrei TETERYUK
Mapei - Viner 2h46'18"
105.
Peter VERBEKEN
Collstrop - Assur Carpets 2h47'00"
106.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Xacobeo '93 2h47'43"
107.
John TALEN
TVM - Bison Kit 2h48'19"
108.
Mauro CONSONNI
Mapei - Viner 2h48'53"
109.
Thierry MARIE
Festina - Lotus 2h52'17"
110.
Jean-Paul VAN POPPEL
Festina - Lotus 2h55'00"
111.
Erwin NIJBOER
Artiach - Filipinos - Chiquilin 2h56'58"
112.
Gert JAKOBS
Festina - Lotus 3h10'19"
113.
Patrick EVENEPOEL
Collstrop - Assur Carpets 3h14'51"
114.
Jose Antonio ESPINOSA
Deportpublic - Otero 4h01'21"