Vuelta a España 1994  |  General Classification    

49th edition

General Classification

25 April 1994 - 15 May 1994

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Mapei - Clas 92h07'48"
2.
Mikel ZARRABEITIA
Banesto 07'28"
3.
Pedro DELGADO
Banesto 09'27"
4.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 10'54"
5.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 13'09"
6.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus 15'27"
7.
Vicente APARICIO
Banesto 15'48"
8.
Luis PEREZ GARCIA
Castellblanch 16'46"
9.
Fernando ESCARTÍN
Mapei - Clas 16'54"
10.
Alberto CAMARGO
Artiach - Nabisco 20'35"
11.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - Clas 20'36"
12.
Luis Edgar ESPINOSA SEPULVEDA
Artiach - Nabisco 22'34"
13.
Paolo LANFRANCHI
Mercatone Uno - Medeghini 22'52"
14.
Pascal LINO
Festina - Lotus 23'14"
15.
Iñigo CUESTA
Euskadi - Petronor 23'26"
16.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Avianca 24'26"
17.
Joaquim Augusto Oliveira GOMES
Recer - Boavista 24'51"
18.
Melchor MAURI PRAT
Banesto 25'11"
19.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 29'34"
20.
Abraham OLANO
Mapei - Clas 31'11"
21.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Nabisco 33'09"
22.
Federico ECHAVE
Mapei - Clas 41'14"
23.
Massimiliano LELLI
Mercatone Uno - Medeghini 41'44"
24.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - Clas 43'21"
25.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit 45'05"
26.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 46'31"
27.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Avianca 49'02"
28.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 46'19"
29.
Massimo PODENZANA
Navigare - Blue Storm 50'28"
30.
Pello RUIZ CABESTANY
Euskadi - Petronor 54'18"
31.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 55'16"
32.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 59'19"
33.
Carmelo MIRANDA
Banesto 59'29"
34.
Marino ALONSO
Banesto 1h00'23"
35.
Delmino Albano PEREIRA
Recer - Boavista 1h00'44"
36.
Santos HERNANDEZ CALVO
O.N.C.E. 1h02'17"
37.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Castellblanch
38.
Bart VOSKAMP
TVM - Bison Kit 1h09'21"
39.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Sicasal - Acral 1h10'42"
40.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Avianca 1h11'45"
41.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Avianca 1h13'16"
42.
Michele COPPOLILLO
Navigare - Blue Storm 1h15'39"
43.
Arūnas ČEPELĖ
Festina - Lotus 1h17'49"
44.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - Clas 1h18'36"
45.
Jose Luis DE SANTOS ARRIBAS
Banesto 1h20'05"
46.
Massimo DONATI
Mercatone Uno - Medeghini 1h23'00"
47.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Castellblanch 1h24'11"
48.
Javier MURGUIALDAY
Euskadi - Petronor 1h24'14"
49.
Roberto LEZAUN
Festina - Lotus 1h26'15"
50.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Kelme - Avianca 1h26'36"
51.
Johnny WELTZ
Artiach - Nabisco 1h27'42"
52.
Youri SOURKOV
Jaisa - Banco Popular - Philips - Lacsa - Vitus 1h27'59"
53.
Luca GELFI
Brescialat - Refin 1h29'57"
54.
Roberto LAISEKA
Euskadi - Petronor 1h31'19"
55.
Fabio ROSCIOLI
Brescialat - Refin 1h31'24"
56.
Rodolfo MASSI
Amore & Vita - Galatron 1h32'05"
57.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Euskadi - Petronor 1h36'28"
58.
Jean-Claude BAGOT
Festina - Lotus 1h35'32"
59.
Iñaki GASTÓN
Mapei - Clas 1h37'50"
60.
Néstor MORA
Kelme - Avianca 1h38'08"
61.
Manuel ABREU
Sicasal - Acral 1h39'43"
62.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sicasal - Acral 1h39'52"
63.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h43'40"
64.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit 1h44'50"
65.
Jörg MÜLLER
Mapei - Clas 1h46'11"
66.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Recer - Boavista 1h48'05"
67.
David GARCIA MARQUINA
Banesto 1h49'25"
68.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Avianca 1h50'40"
69.
César SOLAUN
Euskadi - Petronor 1h52'32"
70.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 1h53'18"
71.
Oleg CHUZHDA
Castellblanch 1h53'22"
72.
Aitor GARMENDIA
Banesto 1h53'38"
73.
Roberto PETITO
Mercatone Uno - Medeghini 1h54'02"
74.
Americo Neves SILVA
Artiach - Nabisco 1h55'04"
75.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 1h55'15"
76.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Nabisco 1h58'27"
77.
Giuseppe CALCATERRA
Amore & Vita - Galatron 1h58'29"
78.
Nico EMONDS
Mapei - Clas 2h00'39"
79.
Cássio FREITAS DE PAIVA
Recer - Boavista 2h03'47"
80.
Carlos GALARRETA
Castellblanch 2h04'42"
81.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Castellblanch 2h05'55"
82.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 2h06'57"
83.
Alexandre RODRIGUES
Recer - Boavista
84.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch 2h07'54"
85.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Galatron 2h09'31"
86.
João Paulo SILVA
Recer - Boavista 2h12'35"
87.
Jose Antonio ESPINOSA
Castellblanch 2h15'49"
88.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 2h18'32"
89.
Stefano CATTAI
Jolly Componibili - Cage 2h18'36"
90.
Eleuterio ANGUITA
Castellblanch 2h19'11"
91.
Argimiro BLANCO COSTA
Recer - Boavista 2h19'44"
92.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini 2h22'35"
93.
Michel LAFIS
Amore & Vita - Galatron 2h23'36"
94.
Jordi GILABERT
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 2h23'45"
95.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Artiach - Nabisco 2h23'47"
96.
Orlando RODRIGUES
Artiach - Nabisco 2h24'21"
97.
Jean-Paul VAN POPPEL
Festina - Lotus 2h25'04"
98.
Fausto DOTTI
Jolly Componibili - Cage 2h25'27"
99.
Juan Carlos GONZÁLEZ SALVADOR
Euskadi - Petronor 2h26'20"
100.
Roland MEIER
TVM - Bison Kit 2h27'13"
101.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E. 2h28'34"
102.
Gianluca GORINI
Jolly Componibili - Cage 2h30'36"
103.
Dimitri TCHERKACHINE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 2h31'45"
104.
Gianluca PIEROBON
Amore & Vita - Galatron 2h31'46"
105.
Asiat SAITOV
Kelme - Avianca 2h34'02"
106.
Paolo FORNACIARI
Mercatone Uno - Medeghini 2h34'52"
107.
René FOUCACHON
Jolly Componibili - Cage 2h35'25"
108.
Roberto PELLICONI
Brescialat - Refin
109.
Michel VERMOTE
Festina - Lotus 2h37'27"
110.
Pedro Manuel RODRIGUES SILVA
Sicasal - Acral 2h37'28"
111.
Paolo Antonio FANELLI
Amore & Vita - Galatron 2h41'17"
112.
Alessio DI BASCO
Amore & Vita - Galatron 2h44'10"
113.
Ramon GARCIA ESPANA
Artiach - Nabisco 2h48'41"
114.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Artiach - Nabisco 2h50'33"
115.
Evgueny ANACHKINE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 2h51'16"
116.
Eric VANDERAERDEN
Brescialat - Refin 2h54'11"
117.
Roberto PAGNIN
Navigare - Blue Storm 2h56'33"
118.
Mauro RADAELLI
Brescialat - Refin 3h03'23"
119.
Philippe CASADO
Jolly Componibili - Cage 3h04'43"
120.
Vladimir KLIOUCHKINE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 3h11'49"
121.
Gianni VIGNADUZZI
Jolly Componibili - Cage 3h22'30"
122.
Vladimir ABRAMOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara 3h37'00"