Vuelta a España 1995  |  General Classification    

50th edition

General Classification

2 September 1995 - 24 September 1995

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 95h30'33"
2.
Abraham OLANO
Mapei - GB - Latexco 04'22"
3.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E. 06'48"
4.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 08'04"
5.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 11'38"
6.
Roberto PISTORE
Polti - Granarolo - Santini 11'54"
7.
David GARCIA MARQUINA
Banesto 13'50"
8.
Daniel CLAVERO
Artiach - Chiquilin 15'03"
9.
Michele BARTOLI
Mercatone Uno - Saeco 19'14"
10.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB - Latexco 19'42"
11.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Sureña - Avianca 20'24"
12.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Chiquilin 21'18"
13.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto 26'18"
14.
Orlando RODRIGUES
Artiach - Chiquilin 27'21"
15.
Jose Manuel URIA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 28'49"
16.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 29'20"
17.
Mauro GIANETTI
Polti - Granarolo - Santini 30'12"
18.
Federico ECHAVE
Mapei - GB - Latexco 31'04"
19.
Ramon GARCIA ESPANA
Artiach - Chiquilin 35'50"
20.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 37'49"
21.
Axel MERCKX
Motorola 38'02"
22.
Pjotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan
23.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Chiquilin 43'57"
24.
Oscar PELLICIOLI
Polti - Granarolo - Santini 45'26"
25.
Viatcheslav EKIMOV
Novell Software 46'48"
26.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus 47'09"
27.
Eddy BOUWMANS
Novell Software 54'38"
28.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Ballan 1h00'31"
29.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 1h00'41"
30.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Sureña - Avianca 1h00'53"
31.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM 1h01'04"
32.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom 1h03'50"
33.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h05'35"
34.
Jose Manuel GARCIA
Artiach - Chiquilin 1h06'50"
35.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB - Latexco 1h07'33"
36.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus 1h08'35"
37.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Banesto 1h09'04"
38.
Claus Michael MØLLER
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h09'25"
39.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 1h10'01"
40.
Inaki AYARZAGUENA
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h13'42"
41.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB - Latexco 1h16'48"
42.
Michael BOOGERD
Novell Software 1h16'10"
43.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 1h20'49"
44.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Artiach - Chiquilin 1h26'42"
45.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 1h28'21"
46.
Marino ALONSO
Banesto 1h30'55"
47.
Carlos Alberto LIZCANO MAYA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h34'30"
48.
Jesper SKIBBY
TVM 1h35'22"
49.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Saeco 1h39'41"
50.
Dainis OZOLS
Novell Software 1h39'04"
51.
Carmelo MIRANDA
Banesto 1h42'55"
52.
Asiat SAITOV
Artiach - Chiquilin 1h43'25"
53.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h44'23"
54.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Sureña - Avianca 1h45'40"
55.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 1h45'57"
56.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 1h49'07"
57.
Jose Antonio ESPINOSA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h49'31"
58.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h53'50"
59.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Sureña - Avianca 2h04'45"
60.
Ruggero BORGHI
Mercatone Uno - Saeco 2h06'30"
61.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 2h07'13"
62.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 2h09'48"
63.
José Ramón URIARTE
Banesto 2h10'28"
64.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Sureña - Avianca 2h16'17"
65.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Sureña - Avianca 2h19'51"
66.
Paolo FORNACIARI
Mercatone Uno - Saeco 2h20'19"
67.
Adriano BAFFI
Mapei - GB - Latexco 2h25'12"
68.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Sureña - Avianca 2h26'00"
69.
Cédric VASSEUR
GAN 2h26'19"
70.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi - Orbea 2h35'55"
71.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Saeco 2h35'49"
72.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi - Orbea 2h39'45"
73.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 2h41'20"
74.
Erwin NIJBOER
Banesto 2h42'55"
75.
Manuel ABREU
Sicasal - Acral 2h43'15"
76.
Roberto LAISEKA
Euskadi - Orbea 2h49'56"
77.
José Angel VIDAL
Kelme - Sureña - Avianca 2h50'14"
78.
Bart LEYSEN
Mapei - GB - Latexco 2h55'09"
79.
Andrea PERON
Motorola 2h55'15"
80.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 2h56'32"
81.
Arnaud PRÉTOT
GAN 2h57'28"
82.
Jose Francisco JARQUE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 2h57'40"
83.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi - Orbea 2h58'20"
84.
Íñigo CHAURREAU
Polti - Granarolo - Santini 3h02'12"
85.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König 3h03'16"
86.
Tom CORDES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 3h04'07"
87.
Stefano CEMBALI
Carrera - Tassoni 3h09'02"
88.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Sicasal - Acral 3h09'28"
89.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 3h10'23"
90.
Johnny WELTZ
Motorola 3h12'21"
91.
Mirko CREPALDI
Polti - Granarolo - Santini 3h16'07"
92.
Martin VAN STEEN
TVM 3h16'49"
93.
Marcel WÜST
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 3h18'55"
94.
Martial LOCATELLI
Chazal - MBK - König 3h19'37"
95.
Dimitri TCHERKACHINE
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 3h24'29"
96.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 3h26'28"
97.
Thierry GOUVENOU
GAN 3h27'15"
98.
Michael ANDERSSON
Sicasal - Acral 3h28'14"
99.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 3h33'00"
100.
Roberto LEZAUN
Euskadi - Orbea 3h38'13"
101.
Kaspars OZERS
Motorola 3h38'04"
102.
Edwig VAN HOOYDONCK
Novell Software 3h40'08"
103.
Servais KNAVEN
TVM 3h49'45"
104.
Peter VAN PETEGEM
TVM 3h45'54"
105.
Eros POLI
Mercatone Uno - Saeco 3h45'58"
106.
Kevin LIVINGSTON
Motorola 3h49'45"
107.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom 3h49'55"
108.
Roland MEIER
TVM 3h50'42"
109.
Cezary ZAMANA
Motorola 3h54'31"
110.
George HINCAPIE
Motorola 3h54'33"
111.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni 4h03'31"
112.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni 4h04'25"
113.
Sven TEUTENBERG
Novell Software 4h05'37"
114.
Henk VOGELS
Novell Software 4h08'29"
115.
Giuseppe CALCATERRA
Mercatone Uno - Saeco 4h09'28"
116.
Tristan HOFFMAN
TVM 4h10'36"
117.
Raymond THEBES
TVM 4h20'57"
118.
Filippo SIMEONI
Carrera - Tassoni 4h25'04"