Vuelta a España 1996  |  General Classification    

51st edition

General Classification

7 September 1996 - 28 September 1996

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 97h31'46"
2.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 06'23"
3.
Tony ROMINGER
Mapei - GB 08'29"
4.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 10'13"
5.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi 11'21"
6.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti 11'33"
7.
Davide REBELLIN
Team Polti 13'15"
8.
Andrea PERON
Motorola 14'46"
9.
Bobby JULICH
Motorola 15'10"
10.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach 18'35"
11.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach 19'19"
12.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 20'19"
13.
Mauro GIANETTI
Team Polti 21'15"
14.
Daniel CLAVERO
Mx Onda 21'49"
15.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB 22'37"
16.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus 26'00"
17.
Axel MERCKX
Motorola 27'34"
18.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB 27'38"
19.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 27'44"
20.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom 29'56"
21.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino 31'21"
22.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 32'21"
23.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 32'28"
24.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto 35'09"
25.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm 37'48"
26.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 41'35"
27.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym 44'12"
28.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 45'52"
29.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 46'04"
30.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 47'16"
31.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 50'29"
32.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 57'35"
33.
Santiago BLANCO GIL
Banesto 1h02'28"
34.
Orlando RODRIGUES
Banesto 1h03'50"
35.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi 1h06'03"
36.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 1h06'14"
37.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 1h07'01"
38.
César SOLAUN
Euskadi 1h08'00"
39.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda 1h10'24"
40.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites 1h13'02"
41.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h14'30"
42.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin 1h16'19"
43.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h17'43"
44.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 1h19'12"
45.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda 1h23'40"
46.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 1h24'14"
47.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h24'49"
48.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h25'34"
49.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E. 1h27'32"
50.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 1h28'41"
51.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach 1h36'11"
52.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h40'07"
53.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus 1h41'44"
54.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h43'04"
55.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h45'24"
56.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym 1h47'09"
57.
Marino ALONSO
Banesto 1h51'42"
58.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom 1h52'06"
59.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 1h52'20"
60.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm 1h52'31"
61.
Kevin LIVINGSTON
Motorola 1h53'21"
62.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 1h59'39"
63.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 2h00'57"
64.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 2h03'08"
65.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach 2h04'51"
66.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 2h05'10"
67.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom 2h08'16"
68.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi 2h15'40"
69.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 2h16'22"
70.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 2h22'09"
71.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi 2h24'01"
72.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach 2h25'09"
73.
Mirko CELESTINO
Team Polti 2h25'13"
74.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo. 2h26'00"
75.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus 2h28'06"
76.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 2h34'06"
77.
Bart LEYSEN
Mapei - GB 2h35'13"
78.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites 2h37'35"
79.
Roberto LAISEKA
Euskadi 2h38'42"
80.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 2h39'05"
81.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi 2h39'18"
82.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin 2h40'26"
83.
Martial LOCATELLI
Petit Casino 2h43'05"
84.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom 2h43'35"
85.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach 2h44'08"
86.
Tom STEELS
Mapei - GB 2h44'50"
87.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm 2h45'42"
88.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2h46'00"
89.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2h46'08"
90.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino 2h46'39"
91.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach 2h47'31"
92.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 2h55'34"
93.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 2h57'47"
94.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 2h58'42"
95.
Asier GUENETXEA
Euskadi 2h58'44"
96.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
97.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 2h59'42"
98.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites 3h00'40"
99.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo. 3h01'02"
100.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 3h01'32"
101.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm 3h02'16"
102.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo. 3h05'33"
103.
Tom CORDES
Mx Onda 3h06'19"
104.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi 3h06'49"
105.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo. 3h07'28"
106.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 3h09'15"
107.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi 3h10'10"
108.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 3h10'23"
109.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti 3h17'39"
110.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus 3h27'05"
111.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo. 3h29'56"
112.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo. 3h33'19"
113.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 3h36'30"
114.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 3h44'37"
115.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites 3h52'40"