Vuelta a España 1997  |  General Classification    

52nd edition

General Classification

6 September 1997 - 28 September 1997

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 91h15'55"
2.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca 05'07"
3.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 06'11"
4.
Enrico ZAINA
Asics - CGA 07'24"
5.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 08'04"
6.
Daniel CLAVERO
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 10'02"
7.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 10'03"
8.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Costa Blanca 10'40"
9.
Gianni FARESIN
Mapei - GB 13'53"
10.
Yvon LEDANOIS
GAN 15'40"
11.
Claudio CHIAPPUCCI
Asics - CGA 16'22"
12.
Philippe BORDENAVE
Casino - C'est votre Equipe 18'21"
13.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 18'47"
14.
Jose Manuel URIA
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 19'42"
15.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Telecom - Flavia 20'46"
16.
Marco SERPELLINI
Brescialat - Oyster 22'11"
17.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB 30'35"
18.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Costa Blanca 31'23"
19.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 31'51"
20.
Rodolfo MASSI
Casino - C'est votre Equipe 31'59"
21.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 34'08"
22.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E. 35'42"
23.
Francisque TEYSSIER
GAN 36'06"
24.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites 37'59"
25.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 38'03"
26.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta 40'12"
27.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi 41'24"
28.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Telecom - Flavia 43'01"
29.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 46'09"
30.
Bruno THIBOUT
Cofidis 48'18"
31.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 48'34"
32.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 52'20"
33.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 54'21"
34.
Pascal RICHARD
Casino - C'est votre Equipe 55'34"
35.
Marino ALONSO
Banesto 56'31"
36.
David PLAZA ROMERO
Cofidis 56'35"
37.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 57'04"
38.
Tony ROMINGER
Cofidis 59'41"
39.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Telecom - Flavia 59'42"
40.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 1h02'04"
41.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Telecom - Flavia 1h02'56"
42.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 1h03'01"
43.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 1h03'10"
44.
Prudencio INDURAIN
Banesto 1h04'17"
45.
Cédric VASSEUR
GAN 1h08'01"
46.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 1h10'53"
47.
Arsenio GONZALEZ
Kelme - Costa Blanca 1h11'41"
48.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Oyster 1h13'58"
49.
Maurizio FONDRIEST
Cofidis 1h14'35"
50.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 1h19'01"
51.
Jairo de Jesus HERNANDEZ MONTOYA
Telecom - Flavia 1h22'30"
52.
Andrea NOÈ
Asics - CGA 1h24'33"
53.
Stefano COLAGÈ
Refin - Mobilvetta 1h28'38"
54.
Roberto LAISEKA
Euskadi 1h29'19"
55.
Neil STEPHENS
Festina - Lotus 1h34'44"
56.
Serhiy GONCHAR
Aki - Safi 1h39'25"
57.
Efrain RICO
Telecom - Flavia 1h39'27"
58.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Costa Blanca 1h42'50"
59.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta 1h43'05"
60.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 1h45'50"
61.
Amilcare TRONCA
Scrigno - Gaerne 1h45'56"
62.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 1h47'09"
63.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi 1h49'21"
64.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 1h49'39"
65.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 1h53'01"
66.
Gianluca GORINI
Aki - Safi 1h57'04"
67.
Francisco Javier MAULEON
O.N.C.E. 1h59'49"
68.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h59'50"
69.
Filippo SIMEONI
Asics - CGA 2h03'23"
70.
Frédéric BESSY
Casino - C'est votre Equipe 2h03'51"
71.
Lars MICHAELSEN
TVM - Farm Frites 2h04'12"
72.
Darren BAKER
US Postal Service 2h06'38"
73.
Patrick JONKER
Rabobank 2h06'45"
74.
Victor MORATILLA
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 2h11'41"
75.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Telecom - Flavia 2h12'08"
76.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta 2h16'20"
77.
Leon VAN BON
Rabobank 2h19'27"
78.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro 2h19'29"
79.
Marco MILESI
Brescialat - Oyster 2h20'48"
80.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 2h21'05"
81.
Alessio DI BASCO
Saeco - Estro 2h21'13"
82.
Carlos Andres OSORIO TAMAYO
Telecom - Flavia 2h25'28"
83.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank 2h25'42"
84.
Fabrizio GUIDI
Scrigno - Gaerne 2h29'10"
85.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 2h34'02"
86.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta 2h35'09"
87.
Luca GELFI
Brescialat - Oyster 2h35'29"
88.
Gérard RUÉ
GAN 2h38'20"
89.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 2h42'30"
90.
Claudio CAMIN
Brescialat - Oyster 2h44'27"
91.
Francis MOREAU
Cofidis 2h44'54"
92.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro 2h45'35"
93.
Marco LIETTI
Refin - Mobilvetta 2h46'15"
94.
Danny NELISSEN
Rabobank 2h46'45"
95.
Gianni BUGNO
Mapei - GB 2h47'00"
96.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 2h47'56"
97.
Franco BALLERINI
Mapei - GB 2h50'29"
98.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 2h50'40"
99.
Mauro RADAELLI
Aki - Safi 2h52'25"
100.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 2h54'41"
101.
Diego FERRARI
Asics - CGA 2h56'38"
102.
Samuele SCHIAVINA
Asics - CGA 2h57'01"
103.
Jürgen WERNER
Refin - Mobilvetta
104.
Mauro ZANETTI
Aki - Safi 2h57'06"
105.
Davide BRAMATI
Mapei - GB 2h58'31"
106.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Gaerne 2h59'38"
107.
Fabio ROSCIOLI
Asics - CGA 2h59'49"
108.
Davide CASAROTTO
Scrigno - Gaerne 3h00'33"
109.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 3h01'01"
110.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 3h02'02"
111.
Sven TEUTENBERG
US Postal Service 3h06'01"
112.
Danny JONASSON
Rabobank 3h09'18"
113.
Mario SCIREA
Saeco - Estro
114.
Oscar DALLA COSTA
Aki - Safi 3h09'47"
115.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro 3h14'13"
116.
Jacky DURAND
Casino - C'est votre Equipe 3h14'34"
117.
Nicola RAMACCIOTTI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 3h14'44"
118.
Biagio CONTE
Scrigno - Gaerne 3h15'40"
119.
Andrei ZINTCHENKO
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf 3h18'33"
120.
Ján SVORADA
Mapei - GB 3h20'14"
121.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E. 3h29'10"
122.
Maurizio FRIZZO
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 3h31'35"
123.
Elio AGGIANO
Refin - Mobilvetta 3h34'13"
124.
Remigijus LUPEIKIS
US Postal Service 3h40'53"
125.
Stefano CEMBALI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 3h59'05"