Vuelta a España 1988  |  General Classification    

43rd edition

General Classification

25 April 1988 - 15 May 1988

Rider Team Time
1.
Sean KELLY
Kas - Canal 10 89h19'23"
2.
Reimund DIETZEN
Teka 01'27"
3.
Anselmo FUERTE
BH 01'29"
4.
Laudelino CUBINO
BH 02'17"
5.
Fabio PARRA
Kelme - Iberia 02'25"
6.
Robert MILLAR
Fagor - MBK 03'22"
7.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 08'19"
8.
Álvaro PINO
BH 08'25"
9.
Eddy SCHEPERS
Fagor - MBK 09'45"
10.
Roberto CÓRDOBA
BH 10'28"
11.
Éric CARITOUX
Kas - Canal 10 12'37"
12.
William PALACIO
Reynolds - Reynolon - Pinarello 13'30"
13.
Federico ECHAVE
BH 13'44"
14.
Jokin MÚJIKA
Caja Rural - Orbea 14'56"
15.
Marco Franco VOTOLO
Carrera - Vagabond 18'21"
16.
Martín RAMÍREZ
Café de Colombia 18'36"
17.
José Luis LAGUÍA
Reynolds - Reynolon - Pinarello 18'40"
18.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Teka 19'35"
19.
Martin EARLEY
Kas - Canal 10 25'27"
20.
Luis HERRERA
Café de Colombia 26'42"
21.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana 27'15"
22.
Luc SUYKERBUYCK
Zahor Chocolates 35'45"
23.
Pello RUIZ CABESTANY
Kas - Canal 10 36'11"
24.
Vicente RIDAURA
Caja Rural - Orbea 37'05"
25.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Zahor Chocolates 39'18"
26.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond 42'14"
27.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Teka 43'07"
28.
Bernard RICHARD
Fagor - MBK 43'13"
29.
Jean-Claude BAGOT
Fagor - MBK 44'28"
30.
Manuel CUNHA
Clas 44'54"
31.
Carlos MUNIZ
Clas 45'44"
32.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 46'09"
33.
Ángel OCAÑA
Zahor Chocolates 47'22"
34.
Paul HAGHEDOOREN
Sigma - Fina 49'37"
35.
Iñaki GASTÓN
Kelme - Iberia 52'24"
36.
Rodolfo MASSI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 53'07"
37.
Javier CASTELLAR
Seur - Campagnolo - Bic 53'25"
38.
Acacio DA SILVA
Kas - Canal 10 54'51"
39.
Julián GOROSPE
Reynolds - Reynolon - Pinarello 56'53"
40.
José RECIO ARIZA
Kelme - Iberia 56'56"
41.
Jose Alirio CHIZABAS TORRES
Pony Malta - Bavaria - Avianca 1h00'02"
42.
Néstor MORA
Postobon - Manzana 1h00'26"
43.
Jørgen Vagn PEDERSEN
BH 1h01'29"
44.
Antonio AGUDELO
Café de Colombia 1h03'04"
45.
Roque DE LA CRUZ MARTÍNEZ
Caja Rural - Orbea 1h03'27"
46.
Peter HILSE
Teka 1h03'44"
47.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Kas - Canal 10 1h09'48"
48.
Santiago PORTILLO ROSADO
Zahor Chocolates 1h10'31"
49.
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
Clas 1h14'01"
50.
Guido VAN CALSTER
Kas - Canal 10 1h14'46"
51.
Manuel CARRERA PUNZON
Zahor Chocolates 1h15'10"
52.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Helios - Colchon CR 1h16'03"
53.
Johnny WELTZ
Fagor - MBK 1h17'21"
54.
Benny VAN BRABANT
Zahor Chocolates 1h18'31"
55.
Alvaro LOZANO MONCADA
Pony Malta - Bavaria - Avianca 1h19'02"
56.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
BH 1h21'09"
57.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Café de Colombia 1h22'25"
58.
José Julián BALAGUER ALBAMONTE
Helios - Colchon CR 1h23'36"
59.
Jose Hipolito RONCANCIO
Kelme - Iberia 1h23'58"
60.
Luis Javier LUKIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h24'48"
61.
Rafaël TOLOSA
Pony Malta - Bavaria - Avianca 1h25'49"
62.
Antonio PINTO
Sicasal - Torreense 1h26'20"
63.
Claudio SAVINI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 1h27'11"
64.
Fabio BORDONALI
Carrera - Vagabond 1h28'56"
65.
Pedro Luis DIAZ ZABALA
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h29'32"
66.
Marc GOMEZ
Fagor - MBK 1h29'37"
67.
Eduardo CHOZAS
Kelme - Iberia 1h30'14"
68.
Vicente BELDA
Kelme - Iberia 1h30'53"
69.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sicasal - Torreense 1h33'17"
70.
Imanol MURGA
Caja Rural - Orbea 1h34'20"
71.
Sean YATES
Fagor - MBK 1h34'40"
72.
Juan Martín ZAPATERO
Zahor Chocolates 1h36'14"
73.
Alfonso GUTIÉRREZ
Teka 1h36'15"
74.
Fernando PACHECO
Teka 1h36'59"
75.
Juan MARTINEZ OLIVER
Kelme - Iberia 1h37'35"
76.
Malcolm ELLIOTT
Fagor - MBK 1h38'06"
77.
Marco BERGAMO
Carrera - Vagabond 1h44'27"
78.
José Rafael GARCIA
Seur - Campagnolo - Bic 1h44'34"
79.
Javier DUCH BALLESTAR
Clas 1h45'46"
80.
Jesus ALONSO ORTEGA
Clas 1h45'56"
81.
Francisco ANTEQUERA
BH 1h47'11"
82.
Mario CHIESA
Carrera - Vagabond 1h50'24"
83.
Juan María EGUIARTE
Caja Rural - Orbea 1h54'43"
84.
Antonio ARAUJO DA COSTA
Sicasal - Torreense 1h55'06"
85.
Rubén GOROSPE
Reynolds - Reynolon - Pinarello 1h55'20"
86.
Jaime VILAMAJÓ
Kelme - Iberia 1h55'31"
87.
Victor Hugo OLARTE
Postobon - Manzana 1h55'52"
88.
Miguel Ángel IGLESIAS
Helios - Colchon CR 1h56'08"
89.
Antonio COLL
Kelme - Iberia 1h56'41"
90.
Roberto TORRES TOLEDANO
Zahor Chocolates 1h59'00"
91.
Roland LE CLERC
Caja Rural - Orbea 1h59'30"
92.
Manuel NEVES
Sicasal - Torreense 2h00'35"
93.
Alexandre RUA
Sicasal - Torreense 2h02'18"
94.
Luis Fernando MOSQUERA
Postobon - Manzana 2h06'53"
95.
Wilfried PEETERS
Sigma - Fina 2h07'08"
96.
Marco FRANCESCHINI
Alba Cucine - Benotto - Sidermec 2h09'53"
97.
Jose Enrique CARRERA ALVAREZ
Reynolds - Reynolon - Pinarello 2h10'33"
98.
Paulo PINTO
Sicasal - Torreense 2h11'16"
99.
Fernando QUEVEDO
BH 2h11'54"
100.
Deno DAVIE
Carrera - Vagabond 2h12'07"
101.
Jose Antonio CASAJUS
Helios - Colchon CR 2h17'37"
102.
Rene BEUKER
Caja Rural - Orbea 2h21'13"
103.
Modesto URRUTIBEAZCOA
Seur - Campagnolo - Bic 2h22'16"
104.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Kas - Canal 10 2h25'13"
105.
John CARLSEN
Fagor - MBK 2h31'38"
106.
Mathieu HERMANS
Caja Rural - Orbea 2h31'52"
107.
Juan Ramon MARTIN ROBLEDA
Helios - Colchon CR 2h33'35"
108.
André MEUWISSEN
Sigma - Fina 2h35'15"
109.
Antonio PROVENCIO GARCIA
Seur - Campagnolo - Bic 2h35'21"
110.
Pablo MORENO REBOLLO
Seur - Campagnolo - Bic 2h37'58"
111.
Erwin NIJBOER
Caja Rural - Orbea 2h38'32"
112.
Willem WIJNANT
Sigma - Fina 2h48'01"
113.
Roger ILEGEMS
Sigma - Fina 2h52'23"
114.
Francisco NAVARRO FUSTER
Seur - Campagnolo - Bic 2h54'25"
115.
Eddy VAN HAERENS
Sigma - Fina 2h55'06"
116.
Jean-Jacques PHILIPP
Seur - Campagnolo - Bic 3h05'08"