Tour de l'Avenir 1996  |  General Classification    

34th edition

General Classification

3 September 1996 - 14 September 1996

Rider Team Time
1.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. 48h42'33"
2.
Sergei IVANOV
Lada - CSKA - Samara 1'02"
3.
Glenn D'HOLLANDER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 3'19"
4.
Steve ROVER
Individual 4'15"
5.
David DELRIEU
Mutuelle de Seine-et-Marne 6'09"
6.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi 10'18"
7.
Henk VOGELS
Rabobank 10'48"
8.
Benoît SALMON
Collstrop - Lystex 14'16"
9.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. 20'01"
10.
Rolf HUSER
PMU Romand - Bepsa - Loup Sport 21'12"
11.
Ole Sigurd SIMENSEN
Individual 23'57"
12.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 26'34"
13.
Dirk MÜLLER
Individual 27'32"
14.
Jairo de Jesus HERNANDEZ MONTOYA
Individual 27'50"
15.
José Luis RUBIERA
Kelme - Artiach 28'16"
16.
Geert VERHEYEN
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 29'20"
17.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. 31'02"
18.
Wim VANSEVENANT
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 32'11"
19.
Michael BOOGERD
Rabobank 33'12"
20.
Anthony MORIN
Aubervilliers 93 - Peugeot 34'38"
21.
Michaël BLAUDZUN
Rabobank 34'53"
22.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Artiach 36'34"
23.
Steffen KJÆRGAARD
TVM - Farm Frites 38'47"
24.
Frank HØJ
Collstrop - Lystex 38'58"
25.
Dominique RAULT
Individual 42'17"
26.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass 49'42"
27.
Paul MANNING
Individual 51'10"
28.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskadi 56'06"
29.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskadi 1'05"09
30.
Franck GARNIER
Individual 1h06'14"
31.
Karl ZOETEMELK
Individual 1h09'25"
32.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. 1h14'41"
33.
Aitor BUGALLO MONDRAGON
Euskadi 1h14'58"
34.
Walter BÉNÉTEAU
Individual 1h17'26"
35.
Mario AERTS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 1h19'09"
36.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Individual 1h25'11"
37.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 1h34'37"
38.
Wally BUURSTEDE
TVM - Farm Frites 1h40'47"
39.
Didier SANLAVILLE
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h41'02"
40.
Kris GERITS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 1h50'24"
41.
Eric BEAUNE
Individual 1h59'47"
42.
Jan BOVEN
Rabobank 2h00'03"
43.
Valeri RASKOLOV
Lada - CSKA - Samara 2h02'16"
44.
Nico RENDERS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 2h05'51"
45.
Nikolai KOUDRIAVTSEV
Lada - CSKA - Samara 2h07'31"
46.
Sylvain DESBOIS
Individual 2h22'37"
47.
Guillaume AUGER
Individual 2h32'30"