Tour de l'Avenir 1997  |  General Classification    

35th edition

General Classification

4 September 1997 - 13 September 1997

Rider Team Time
1.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites 33h27'11"
2.
Kevin LIVINGSTON
Cofidis 57"
3.
Lylian LEBRETON
Festina - Lotus 3'14"
4.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. 5'03"
5.
Anthony MORIN
BigMat - Auber 93 5'28"
6.
Niki AEBERSOLD
Post Swiss Team 7'44"
7.
Stephane RAVALEU
BigMat - Auber 93 8'58"
8.
Unai ETXEBARRIA
Euskadi 9'27"
9.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. 10'59"
10.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskadi 11'34"
11.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskadi 12'29"
12.
Ole Sigurd SIMENSEN
Individual 13'00"
13.
Nicolas VOGONDY
Francaise des Jeux 16'10"
14.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. 16'24"
15.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus 16'59"
16.
Mario AERTS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 17'43"
17.
Charles GUILBERT
Mutuelle de Seine et Marne 18'12"
18.
Sébastien HINAULT
GAN 18'41"
19.
Glenn D'HOLLANDER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 25'22"
20.
David CLINGER
Comptel Data Systems - Colorado Cyclist 28'04"
21.
Patrice HALGAND
Festina - Lotus 30'46"
22.
Marc FEIPELER
Individual 32'02"
23.
Damien NAZON
Francaise des Jeux 32'19"
24.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. 34'17"
25.
Christopher JENNER
GAN 35'04"
26.
Christian POOS
Cofidis 35'07"
27.
Franck BOUYER
Francaise des Jeux 35'08"
28.
Tomáš KONEČNÝ
ZVVZ - Giant - A.I.S. 36'25"
29.
Frédéric VIFIAN
Post Swiss Team 37'26"
30.
Christophe BASSONS
Festina - Lotus 37'50"
31.
Mickaël PICHON
Individual 37'58"
32.
Karl ZOETEMELK
38'00"
33.
Jan HRUŠKA
ZVVZ - Giant - A.I.S. 38'04"
34.
Josué BARRIGÓN OTERO
O.N.C.E. 38'16"
35.
Daniel SCHNIDER
Post Swiss Team 38'24
36.
Cyril PRISÉ
Individual 38'52"
37.
Txema DEL OLMO
Euskadi 39'28"
38.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 40'37"
39.
Mickael MESNAGE
BigMat - Auber 93 41'32"
40.
Harald MORSCHER
Individual 42'56"
41.
Paul ESPOSTI
Individual 43'16"
42.
Christophe GUILLOME
Individual 44'05"
43.
Anthony LANGELLA
GAN 44'49"
44.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Petroleo de Colombia - Ecopetrol - Isa - FEN 44'58"
45.
Marcel RENGGLI
Post Swiss Team 45'10"
46.
Dietmar MÜLLER
Individual 46'03"
47.
Danny STAM
Individual 46'06"
48.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis 46'53"
49.
Christophe THÉBAULT
Individual 47'25"
50.
Addy ENGELS
Individual 49'30"
51.
Walter BÉNÉTEAU
Individual 52'50"
52.
Freddy RAVALEU
Individual 53'33"
53.
Jérôme DELBOVE
Individual 54'25"
54.
Carlos DA CRUZ
BigMat - Auber 93 54'45"
55.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskadi 55'12"
56.
Benoît POILVET
Individual 56'56"
57.
Cyril BOS
GAN 58'23"
58.
David BERTHOU
Individual 59'37"
59.
Harm LAITEM
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 59'56"
60.
Laurent ESTADIEU
GAN 1h00'14"
61.
Tom STREMERSCH
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 1h00'33"
62.
Marcel GONO
ZVVZ - Giant - A.I.S. 1h00'54"
63.
Jose Flober PEÑA PEÑA
Petroleo de Colombia - Ecopetrol - Isa - FEN 1h02'59"
64.
Henk VOGELS
GAN 1h03'38"
65.
Paul MANNING
Individual 1h03'55"
66.
Stephane BERGES
BigMat - Auber 93 1h04'42"
67.
Vincent TEMPLIER
Individual 1h05'31"
68.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 1h06'20"
69.
Jeremy HUNT
Banesto 1h10'53"
70.
Jean-Patrick NAZON
Francaise des Jeux 1h11'20"
71.
Danilo HONDO
Agro - Adler - Brandenburg 1h12'01"
72.
Steven DE JONGH
TVM - Farm Frites 1h12'44"
73.
Matthé PRONK
Individual 1h13'52"
74.
Patrick D'HONT
Francaise des Jeux 1h15'34"
75.
Peter WROLICH
Individual 1h16'05"
76.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites 1h16'09"
77.
Johan BRUINSMA
Individual 1h16'16"
78.
Marcel DUIJN
Individual 1h16'20"
79.
Olivier PERRAUDEAU
Individual 1h16'40"
80.
Diego Javier GARAVITO BARRAGAN
Petroleo de Colombia - Ecopetrol - Isa - FEN 1h17'32"
81.
Dan SMITH
Team Ambrosia Desserts - Continental 1h17'53"
82.
Seth PELUSI
Individual 1h19'16"
83.
Martin MÜLLER
Agro - Adler - Brandenburg 1h20'03"
84.
Ricardo OCHOA PALACIOS
O.N.C.E. 1h21'23"
85.
Sébastien HATON
Individual 1h22'12"
86.
Björnar VESTÖL
Individual 1h25'56"
87.
Steffen KJÆRGAARD
TVM - Farm Frites 1h25'59"
88.
Sébastien FOURÉ
Individual 1h26'22"
89.
Alexandre BERNARD
Individual 1h26'52"
90.
Davy DUBBELDAM
TVM - Farm Frites 1h29'07"
91.
Pietro ZUCCONI
Post Swiss Team 1h30'38"
92.
Tim CHRISTOPHER
Individual 1h31'10"
93.
Werner RIEBENBAUER
Individual 1h40'59"
94.
Vladimir NANAENKO
Individual 1h47'45"