2.1

Volta a Portugal 2010  |  Stage 1. Viseu - Viseu   

16th edition

5.5 km, 4 August 2010

Rider Team Time
1.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 06'25"
2.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 00'05"
3.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Palmeiras Resort - Prio
4.
Patrik SINKEWITZ
ISD - Neri
5.
Jesús DEL NERO MONTES
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 00'06"
6.
Jetse BOL
Rabobank 00'07"
7.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
LA Rota dos Moveis
8.
David BLANCO RODRIGUEZ
Palmeiras Resort - Prio
9.
Hugo SABIDO
LA Rota dos Moveis 00'09"
10.
Cyril LEMOINE
Saur - Sojasun
11.
Éric BERTHOU
CarmioOro NGC 00'10"
12.
Cândido BARBOSA
Palmeiras Resort - Prio
13.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini
14.
Jimmy CASPER
Saur - Sojasun 00'11"
15.
Boy VAN POPPEL
Rabobank
16.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper 00'12"
17.
Sergio PARDILLA BELLÓN
CarmioOro NGC
18.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
Palmeiras Resort - Prio 00'13"
19.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini
20.
Enrico PERUFFO
CarmioOro NGC 00'14"
21.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
22.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
23.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural 00'15"
24.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural
25.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
26.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
27.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia
28.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 00'16"
29.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri
30.
Bruno PIRES
Barbot - Siper
31.
César Antunes QUITERIO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
32.
Martijn KEIZER
Rabobank 00'17"
33.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural
34.
Hernâni BRÔCO
LA Rota dos Moveis
35.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
36.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank
37.
Joeri ADAMS
Rabobank 00'18"
38.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Palmeiras Resort - Prio
39.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA Rota dos Moveis
40.
Guillemo LANA BAQUEDANO
Caja Rural
41.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
42.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
43.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural
44.
Dmytro KRIVTSOV
ISD - Neri
45.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Madeinox - Boavista
46.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
47.
Aser ESTEVEZ CIVIDANES
Xacobeo Galicia 00'19"
48.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank
49.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
50.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
51.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri
52.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
53.
Daniel PETROV
Hemus 1896 - Vivelo 00'20"
54.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Madeinox - Boavista
55.
Daniele RATTO
CarmioOro NGC
56.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
57.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 00'21"
58.
Volodymyr BILEKA
Amore & Vita - Conad 00'22"
59.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
60.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
61.
Rony MARTIAS
Saur - Sojasun
62.
Francisco José PACHECO TORRES
Xacobeo Galicia 00'23"
63.
Nelson Nuno SEQUEIRO VITORINO
Palmeiras Resort - Prio
64.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
65.
Andrea TONTI
CarmioOro NGC
66.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 00'24"
67.
Freddy BICHOT
BBox Bouygues Telecom 00'25"
68.
Ramon SINKELDAM
Rabobank
69.
José João Pimenta da Costa MENDES
LA Rota dos Moveis
70.
Alberto MORRAS FERNANDEZ
Madeinox - Boavista
71.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
72.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
73.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Siper 00'26"
74.
Diego Alejandro TAMAYO MARTINEZ
CarmioOro NGC
75.
Emanuele SELLA
CarmioOro NGC
76.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Madeinox - Boavista
77.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
78.
Simone PONZI
Lampre - Farnese Vini 00'27"
79.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
80.
Brian BULGAC
Rabobank
81.
Sergio Ferreira SOUSA
Madeinox - Boavista
82.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
LA Rota dos Moveis
83.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
84.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper 00'28"
85.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
86.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia 00'29"
87.
Celestino Duarte Dias PINHO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
88.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Siper
89.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia - Cajasur
90.
Vítor Hugo Rocha RODRIGUES
Caja Rural
91.
João BENTA
Madeinox - Boavista 00'30"
92.
Marco COELHO
AC Sparta Praha
93.
Andrea GRENDENE
Lampre - Farnese Vini
94.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
95.
Luis Filipe Albino SILVA
Palmeiras Resort - Prio
96.
Vasco PEREIRA
Elite without contract 00'31"
97.
Laurent BEURET
CarmioOro NGC
98.
Remco BROERS
Rabobank
99.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA Rota dos Moveis
100.
Helder LEAL
Elite without contract
101.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
102.
Hugo Matos SANCHO
Elite without contract 00'32"
103.
César FONTE
Barbot - Siper
104.
Marco Alexandre Ferreira CUNHA
Madeinox - Boavista
105.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
Elite without contract
106.
Sergiy GRETCHYN
Amore & Vita - Conad 00'33"
107.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
108.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur 00'34"
109.
Jose AGUILAR VEGA
Andalucia - Cajasur
110.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
111.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 00'35"
112.
David Silva LIVRAMENTO
Palmeiras Resort - Prio
113.
Matteo RABOTTINI
Lampre - Farnese Vini
114.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
115.
Yuri METLUSHENKO
Amore & Vita - Conad 00'36"
116.
Bruno Antonio Ferreira PINTO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano
117.
Jarosław DĄBROWSKI
Amore & Vita - Conad
118.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
119.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Siper
120.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini 00'37"
121.
Vladislav BORISOV
Amore & Vita - Conad
122.
Fábio PALMA
Elite without contract
123.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
124.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom 00'38"
125.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia - Cajasur
126.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Palmeiras Resort - Prio 00'39"
127.
Francesco TIZZA
CarmioOro NGC
128.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
Madeinox - Boavista 00'40"
129.
Joao PEREIRA
Elite without contract
130.
Edgar ANSELMO
Elite without contract 00'41"
131.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 00'42"
132.
Carlos BALTAZAR
Barbot - Siper 00'44"
133.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural 00'45"
134.
Joaquin ORTEGA GASON
Barbot - Siper 00'47"
135.
Jakub NOVÁK
Amore & Vita - Conad 00'48"
136.
Bruno Matos SANCHO
LA Rota dos Moveis 00'51"
137.
Miguel Angel CANDIL DELGADO
LA Rota dos Moveis 00'56"
138.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia 00'57"
139.
Bernardo COLEX TEPOZ
Amore & Vita - Conad 01'17"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Viseu - Viseu

Race Type: Time Trial

Distance: 5.5 km

Date: 4 August 2010