2.1

Sibiu Cycling Tour 2013  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

1st edition

2.5 km, 11 July 2013

Rider Team Time
1.
Maroš KOVÁČ
Dukla Trencin Trek 03'37"
2.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela 00'01"
3.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch 00'03"
4.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Christina Watches - Onfone
5.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems
6.
Lukas PÖSTLBERGER
Team Gourmetfein Simplon 00'04"
7.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 00'05"
8.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice
9.
Robert GAVENDA
Dukla Trencin Trek
10.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Onfone 00'06"
11.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
12.
Patrik TYBOR
Dukla Trencin Trek
13.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 00'07"
14.
Péter KUSZTOR
Utensilnord Ora24.eu 00'08"
15.
Ivan STEVIĆ
Tusnad Cycling Team
16.
Markus EIBEGGER
Team Gourmetfein Simplon 00'09"
17.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
18.
Christopher DEGUELLE
Veranda's Willems
19.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems 00'10"
20.
Andriy KHRIPTA
Kolss Cycling Team
21.
Milan ZALESKY
Czech Republic 00'11"
22.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team 00'12"
23.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
24.
Matija KVASINA
Team Gourmetfein Simplon
25.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
26.
Michael KUKRLE
Elite without contract
27.
Sergio FERRARI
Veranda's Willems
28.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg
29.
Zsolt DÉR
Utensilnord Ora24.eu
30.
Rida CADOR
Utensilnord Ora24.eu
31.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice
32.
Krisztián LOVASSY
Utensilnord Ora24.eu
33.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
34.
Alessandro MALAGUTI
Androni Giocattoli - Venezuela 00'13"
35.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela
36.
Dmytro KRIVTSOV
ISD Continental Team
37.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Onfone
38.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
39.
Esad HASANOVIĆ
40.
Tord Andre SUNDHAGEN
Froy - Bianchi
41.
Sergiu CIOBAN
Tusnad Cycling Team
42.
Eivind EKELI
Froy - Bianchi
43.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela
44.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon
45.
Adam KOŽUŠNÍK
00'14"
46.
Anatoliy PAKTHUSOV
ISD Continental Team
47.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware
48.
Denys KOSTYUK
Kolss Cycling Team
49.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems
50.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi
51.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Differdange - Losch
52.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team
53.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems
54.
Matthias PLARRE
LKT Team Brandenburg 00'15"
55.
Jovan ZEKAVICA
56.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware
57.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
58.
Jakub PYTKA
TC Chrobry Lasocki Glogow
59.
Ondrej MICEK
Czech Republic
60.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team 00'16"
61.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
62.
Francisco José PACHECO TORRES
Christina Watches - Onfone
63.
Halvor Landmark TANDREVOLD
Froy - Bianchi
64.
Paavo PAAJANEN
Team Differdange - Losch
65.
Daniel CRISTA
66.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
67.
Matej MARIN
Team Gourmetfein Simplon
68.
Maksym VASILYEV
ISD Continental Team
69.
Petr HUDECEK
Czech Republic 00'17"
70.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela 00'18"
71.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
72.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 00'19"
73.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team
74.
Oleksandr KVACHUK
Kolss Cycling Team
75.
Daniele ALDEGHERI
Christina Watches - Onfone 00'20"
76.
Frederik WILMANN
Christina Watches - Onfone
77.
Johannes HERRMANN
LKT Team Brandenburg
78.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi 00'21"
79.
Peter PALOTAI
Utensilnord Ora24.eu
80.
Martin MAHĎAR
Dukla Trencin Trek
81.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon
82.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team 00'22"
83.
Martin PEDERSEN
Christina Watches - Onfone
84.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team
85.
Bartosz ZAJAC
TC Chrobry Lasocki Glogow 00'23"
86.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
87.
Milos BORISAVLJEVIC
88.
Gabor KASA
89.
Tamas CSICSAKY
00'24"
90.
Adam MAJOREK
TC Chrobry Lasocki Glogow
91.
Juriy VASYLIV
LKT Team Brandenburg 00'25"
92.
Piotr SKRZESZEWSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
93.
Nicolae TINTEA
Romania 00'26"
94.
Bogdan COMAN
Romania
95.
Sergio CARRASCO GARCIA
Tusnad Cycling Team
96.
Matej VYŠŇA
Dukla Trencin Trek
97.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 00'27"
98.
Nikola KOZOMARA
99.
Valentin PLESEA
Romania
100.
Damian FORNALSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
101.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware
102.
Roman BRONIŠ
Dukla Trencin Trek 00'28"
103.
Stefan STEFANOVIC
104.
Periklis ILIAS
SP Tableware
105.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 00'29"
106.
Konrad ZATORSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
107.
Norbert KRAKOWIAK
TC Chrobry Lasocki Glogow
108.
Matej JURČO
Dukla Trencin Trek
109.
Peter VAN DIJK
SP Tableware 00'31"
110.
Nicolai TANOVITCHII
Tusnad Cycling Team
111.
Miroslav MAREK
Czech Republic
112.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 00'33"
113.
Volodymyr ZAGORODNY
Kolss Cycling Team 00'38"
114.
Ionut Adrian SDRAILA
00'39"
115.
Ábel KENYERES
Utensilnord Ora24.eu 00'43"
116.
Adrian NITU
Romania 00'45"
117.
Marko DANILOVIC
01'41"

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.5 km

Date: 11 July 2013