2.1

Sibiu Cycling Tour 2013  |  Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac   

1st edition

143.6 km, 12 July 2013

Rider Team Time
1.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 3h50'23"
2.
Frederik WILMANN
Christina Watches - Onfone 00'04"
3.
Matija KVASINA
Team Gourmetfein Simplon 00'24"
4.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 00'30"
5.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Christina Watches - Onfone 00'42"
6.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Onfone 00'49"
7.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems 00'55"
8.
Lukas PÖSTLBERGER
Team Gourmetfein Simplon
9.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware
10.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice 01'07"
11.
Péter KUSZTOR
Utensilnord Ora24.eu 01'18"
12.
Anatoliy PAKTHUSOV
ISD Continental Team 01'22"
13.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela 01'33"
14.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 01'48"
15.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team 01'55"
16.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 02'14"
17.
Denys KOSTYUK
Kolss Cycling Team 02'25"
18.
Sergio CARRASCO GARCIA
Tusnad Cycling Team 02'44"
19.
Adrian NITU
Romania 02'52"
20.
Markus EIBEGGER
Team Gourmetfein Simplon 03'11"
21.
Matej JURČO
Dukla Trencin Trek 03'18"
22.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 04'07"
23.
Paavo PAAJANEN
Team Differdange - Losch 04'30"
24.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems 04'38"
25.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon
26.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team 04'49"
27.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 05'37"
28.
Dmytro KRIVTSOV
ISD Continental Team 05'51"
29.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 06'08"
30.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon 06'19"
31.
Esad HASANOVIĆ
32.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Differdange - Losch 07'51"
33.
Milos BORISAVLJEVIC
34.
Andriy KHRIPTA
Kolss Cycling Team 07'58"
35.
Peter VAN DIJK
SP Tableware 08'20"
36.
Daniele ALDEGHERI
Christina Watches - Onfone
37.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team
38.
Matthias PLARRE
LKT Team Brandenburg 08'28"
39.
Bartosz ZAJAC
TC Chrobry Lasocki Glogow 08'36"
40.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch 08'51"
41.
Ábel KENYERES
Utensilnord Ora24.eu 09'12"
42.
Adam KOŽUŠNÍK
09'35"
43.
Periklis ILIAS
SP Tableware 09'46"
44.
Francisco José PACHECO TORRES
Christina Watches - Onfone 11'11"
45.
Zsolt DÉR
Utensilnord Ora24.eu 11'16"
46.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team
47.
Oleksandr KVACHUK
Kolss Cycling Team
48.
Matej MARIN
Team Gourmetfein Simplon
49.
Maroš KOVÁČ
Dukla Trencin Trek
50.
Nicolai TANOVITCHII
Tusnad Cycling Team 11'39"
51.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi 11'42"
52.
Sergio FERRARI
Veranda's Willems 12'12"
53.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi 12'18"
54.
Nicolae TINTEA
Romania 12'22"
55.
Petr HUDECEK
Czech Republic
56.
Valentin PLESEA
Romania 13'45"
57.
Konrad ZATORSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 14'07"
58.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 14'16"
59.
Stefan STEFANOVIC
60.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 15'08"
61.
Krisztián LOVASSY
Utensilnord Ora24.eu 15'52"
62.
Martin MAHĎAR
Dukla Trencin Trek 16'02"
63.
Patrik TYBOR
Dukla Trencin Trek
64.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 16'34"
65.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice
66.
Adam MAJOREK
TC Chrobry Lasocki Glogow
67.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
68.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems
69.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems
70.
Christopher DEGUELLE
Veranda's Willems
71.
Roman BRONIŠ
Dukla Trencin Trek
72.
Rida CADOR
Utensilnord Ora24.eu
73.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
74.
Damian FORNALSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
75.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 16'48"
76.
Milan ZALESKY
Czech Republic 17'25"
77.
Tord Andre SUNDHAGEN
Froy - Bianchi
78.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela 18'36"
79.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
80.
Alessandro MALAGUTI
Androni Giocattoli - Venezuela
81.
Matej VYŠŇA
Dukla Trencin Trek
82.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 18'44"
83.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 18'59"
84.
Johannes HERRMANN
LKT Team Brandenburg 19'22"
85.
Eivind EKELI
Froy - Bianchi 19'59"
86.
Ivan STEVIĆ
Tusnad Cycling Team
87.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team
88.
Maksym VASILYEV
ISD Continental Team
89.
Ondrej MICEK
Czech Republic
90.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware
91.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems
92.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware
93.
Martin PEDERSEN
Christina Watches - Onfone
94.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
95.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Onfone
96.
Jovan ZEKAVICA
20'27"
97.
Bogdan COMAN
Romania 20'54"
98.
Halvor Landmark TANDREVOLD
Froy - Bianchi 20'56"
99.
Sergiu CIOBAN
Tusnad Cycling Team 22'00"
100.
Volodymyr ZAGORODNY
Kolss Cycling Team
101.
Miroslav MAREK
Czech Republic 23'50"
102.
Gabor KASA
24'26"
103.
Peter PALOTAI
Utensilnord Ora24.eu
104.
Tamas CSICSAKY
24'47"
105.
Juriy VASYLIV
LKT Team Brandenburg 25'23"
106.
Piotr SKRZESZEWSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 26'29"
107.
Jakub PYTKA
TC Chrobry Lasocki Glogow
108.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch 26'54"
109.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
110.
Ionut Adrian SDRAILA
27'04"
111.
Norbert KRAKOWIAK
TC Chrobry Lasocki Glogow 27'47"
112.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela 29'15"
113.
Daniel CRISTA
30'12"
114.
Marko DANILOVIC
115.
Nikola KOZOMARA
116.
Michael KUKRLE
Elite without contract 33'06"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac

Race Type: Mountain stage

Distance: 143.6 km

Date: 12 July 2013