2.1

Sibiu Cycling Tour 2013  |  Stage 2. Sibiu - Păltiniș   

1st edition

183.8 km, 13 July 2013

Rider Team Time
1.
Markus EIBEGGER
Team Gourmetfein Simplon 4h44'47"
2.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 00'07"
3.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela 00'08"
4.
Matija KVASINA
Team Gourmetfein Simplon 00'12"
5.
Péter KUSZTOR
Utensilnord Ora24.eu 00'16"
6.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems 00'18"
7.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Christina Watches - Onfone 00'20"
8.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
9.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware
10.
Frederik WILMANN
Christina Watches - Onfone 00'26"
11.
Anatoliy PAKTHUSOV
ISD Continental Team
12.
Lukas PÖSTLBERGER
Team Gourmetfein Simplon 00'39"
13.
Milos BORISAVLJEVIC
00'57"
14.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela 01'10"
15.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team 01'12"
16.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice 01'14"
17.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 01'24"
18.
Denys KOSTYUK
Kolss Cycling Team 01'26"
19.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team 01'28"
20.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Onfone 01'29"
21.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems 01'34"
22.
Paavo PAAJANEN
Team Differdange - Losch 01'35"
23.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 01'39"
24.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems 01'42"
25.
Adrian NITU
Romania 01'43"
26.
Sergio FERRARI
Veranda's Willems 01'45"
27.
Matthias PLARRE
LKT Team Brandenburg 01'51"
28.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team 02'33"
29.
Andriy KHRIPTA
Kolss Cycling Team 02'37"
30.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 02'40"
31.
Oleksandr KVACHUK
Kolss Cycling Team 02'42"
32.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 02'54"
33.
Matej JURČO
Dukla Trencin Trek 02'55"
34.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team 03'30"
35.
Zsolt DÉR
Utensilnord Ora24.eu
36.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon 03'43"
37.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon
38.
Peter VAN DIJK
SP Tableware
39.
Dmytro KRIVTSOV
ISD Continental Team
40.
Ábel KENYERES
Utensilnord Ora24.eu 03'53"
41.
Sergio CARRASCO GARCIA
Tusnad Cycling Team 05'03"
42.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi 05'39"
43.
Bartosz ZAJAC
TC Chrobry Lasocki Glogow 05'43"
44.
Daniele ALDEGHERI
Christina Watches - Onfone 05'55"
45.
Nicolai TANOVITCHII
Tusnad Cycling Team
46.
Francisco José PACHECO TORRES
Christina Watches - Onfone
47.
Esad HASANOVIĆ
48.
Adam KOŽUŠNÍK
05'59"
49.
Peter PALOTAI
Utensilnord Ora24.eu 06'00"
50.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 06'08"
51.
Jovan ZEKAVICA
06'18"
52.
Roman BRONIŠ
Dukla Trencin Trek 06'31"
53.
Petr HUDECEK
Czech Republic 06'37"
54.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Differdange - Losch 07'19"
55.
Nicolae TINTEA
Romania 07'29"
56.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 08'19"
57.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
58.
Stefan STEFANOVIC
59.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 09'21"
60.
Matej MARIN
Team Gourmetfein Simplon 09'45"
61.
Maroš KOVÁČ
Dukla Trencin Trek
62.
Martin MAHĎAR
Dukla Trencin Trek
63.
Ionut Adrian SDRAILA
09'53"
64.
Bogdan COMAN
Romania 11'14"
65.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 12'25"
66.
Tamas CSICSAKY
67.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team 12'38"
68.
Piotr SKRZESZEWSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 12'40"
69.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 12'48"
70.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
71.
Tord Andre SUNDHAGEN
Froy - Bianchi
72.
Rida CADOR
Utensilnord Ora24.eu
73.
Maksym VASILYEV
ISD Continental Team
74.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team
75.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 12'54"
76.
Daniel CRISTA
13'40"
77.
Eivind EKELI
Froy - Bianchi 16'04"
78.
Ondrej MICEK
Czech Republic
79.
Marko DANILOVIC
80.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Onfone 16'20"
81.
Martin PEDERSEN
Christina Watches - Onfone
82.
Johannes HERRMANN
LKT Team Brandenburg 16'38"
83.
Alessandro MALAGUTI
Androni Giocattoli - Venezuela 18'04"
84.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela
85.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela
86.
Volodymyr ZAGORODNY
Kolss Cycling Team
87.
Sergiu CIOBAN
Tusnad Cycling Team
88.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 18'39"
89.
Adam MAJOREK
TC Chrobry Lasocki Glogow
90.
Michael KUKRLE
Elite without contract
91.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch 18'54"
92.
Halvor Landmark TANDREVOLD
Froy - Bianchi
93.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
94.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware
95.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware
96.
Milan ZALESKY
Czech Republic
97.
Periklis ILIAS
SP Tableware
98.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi
99.
Valentin PLESEA
Romania
100.
Patrik TYBOR
Dukla Trencin Trek
101.
Matej VYŠŇA
Dukla Trencin Trek 19'00"
102.
Miroslav MAREK
Czech Republic
103.
Gabor KASA
19'16"
104.
Ivan STEVIĆ
Tusnad Cycling Team 20'33"
105.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice 20'44"
106.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems
107.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela 22'09"
108.
Krisztián LOVASSY
Utensilnord Ora24.eu 22'40"
109.
Norbert KRAKOWIAK
TC Chrobry Lasocki Glogow 24'00"
110.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware 25'44"
111.
Jakub PYTKA
TC Chrobry Lasocki Glogow
112.
Juriy VASYLIV
LKT Team Brandenburg 25'51"
113.
Damian FORNALSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 26'37"
114.
Konrad ZATORSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 27'48"
115.
Nikola KOZOMARA
30'20"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sibiu - Păltiniș

Race Type: Mountain stage

Distance: 183.8 km

Date: 13 July 2013