2.1

Sibiu Cycling Tour 2013  |  Stage 3b. Sibiu - Sibiu   

1st edition

138.2 km, 14 July 2013

Rider Team Time
1.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela 3h32'02"
2.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela
3.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 00'02"
4.
Martin PEDERSEN
Christina Watches - Onfone
5.
Krisztián LOVASSY
Utensilnord Ora24.eu
6.
Daniele ALDEGHERI
Christina Watches - Onfone
7.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Christina Watches - Onfone
8.
Denys KOSTYUK
Kolss Cycling Team
9.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
10.
Matthias PLARRE
LKT Team Brandenburg
11.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
12.
Milan ZALESKY
Czech Republic
13.
Matej JURČO
Dukla Trencin Trek
14.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela
15.
Jakub PYTKA
TC Chrobry Lasocki Glogow
16.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi
17.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems
18.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
19.
Jovan ZEKAVICA
20.
Maksym VASILYEV
ISD Continental Team
21.
Lukas PÖSTLBERGER
Team Gourmetfein Simplon
22.
Peter VAN DIJK
SP Tableware
23.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
24.
Paavo PAAJANEN
Team Differdange - Losch
25.
Péter KUSZTOR
Utensilnord Ora24.eu
26.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems
27.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
28.
Dmytro KRIVTSOV
ISD Continental Team
29.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon
30.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware
31.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch
32.
Francisco José PACHECO TORRES
Christina Watches - Onfone
33.
Matija KVASINA
Team Gourmetfein Simplon
34.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team
35.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Onfone
36.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon
37.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 00'14"
38.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Differdange - Losch
39.
Anatoliy PAKTHUSOV
ISD Continental Team
40.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg
41.
Tord Andre SUNDHAGEN
Froy - Bianchi
42.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team
43.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
44.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware
45.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
46.
Markus EIBEGGER
Team Gourmetfein Simplon
47.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice
48.
Zsolt DÉR
Utensilnord Ora24.eu 00'18"
49.
Nicolae TINTEA
Romania 00'19"
50.
Sergio CARRASCO GARCIA
Tusnad Cycling Team
51.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
52.
Milos BORISAVLJEVIC
53.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
54.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
55.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems
56.
Volodymyr ZAGORODNY
Kolss Cycling Team 00'24"
57.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 00'30"
58.
Adam MAJOREK
TC Chrobry Lasocki Glogow 00'32"
59.
Oleksandr KVACHUK
Kolss Cycling Team 00'33"
60.
Stefan STEFANOVIC
61.
Adam KOŽUŠNÍK
00'37"
62.
Sergio FERRARI
Veranda's Willems 00'42"
63.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 00'43"
64.
Nicolai TANOVITCHII
Tusnad Cycling Team
65.
Adrian NITU
Romania 00'50"
66.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware
67.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware 00'53"
68.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team
69.
Ábel KENYERES
Utensilnord Ora24.eu
70.
Eivind EKELI
Froy - Bianchi
71.
Matej VYŠŇA
Dukla Trencin Trek
72.
Valentin PLESEA
Romania
73.
Bartosz ZAJAC
TC Chrobry Lasocki Glogow
74.
Johannes HERRMANN
LKT Team Brandenburg
75.
Ondrej MICEK
Czech Republic
76.
Damian FORNALSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
77.
Roman BRONIŠ
Dukla Trencin Trek
78.
Matej MARIN
Team Gourmetfein Simplon
79.
Martin MAHĎAR
Dukla Trencin Trek
80.
Sergiu CIOBAN
Tusnad Cycling Team 01'02"
81.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 01'18"
82.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
83.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team 01'19"
84.
Daniel CRISTA
01'30"
85.
Maroš KOVÁČ
Dukla Trencin Trek 01'35"
86.
Michael KUKRLE
Elite without contract
87.
Esad HASANOVIĆ
88.
Petr HUDECEK
Czech Republic
89.
Tamas CSICSAKY
90.
Patrik TYBOR
Dukla Trencin Trek
91.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi
92.
Andriy KHRIPTA
Kolss Cycling Team 01'40"
93.
Rida CADOR
Utensilnord Ora24.eu 01'53"
94.
Marko DANILOVIC
01'55"
95.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems 01'56"
96.
Peter PALOTAI
Utensilnord Ora24.eu 02'17"
97.
Periklis ILIAS
SP Tableware 02'23"
98.
Alessandro MALAGUTI
Androni Giocattoli - Venezuela 02'31"
99.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Onfone 02'39"
100.
Ivan STEVIĆ
Tusnad Cycling Team
101.
Gabor KASA
102.
Juriy VASYLIV
LKT Team Brandenburg 02'43"
103.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice 03'16"
104.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
105.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
106.
Norbert KRAKOWIAK
TC Chrobry Lasocki Glogow
107.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems
108.
Bogdan COMAN
Romania 14'36"
109.
Miroslav MAREK
Czech Republic 14'57"
110.
Ionut Adrian SDRAILA
21'00"
111.
Konrad ZATORSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow
112.
Piotr SKRZESZEWSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 21'10"
113.
Frederik WILMANN
Christina Watches - Onfone 21'12"

Stage information

Start, finish: Stage 3b. Sibiu - Sibiu

Distance: 138.2 km

Date: 14 July 2013