2.HC

Tour de l'Avenir 2015  |  Stage 2. Avallon - Arbois   

53rd edition

193.5 km, 24 August 2015

Rider Team Time
1.
Mads PEDERSEN
Cult Energy Pro Cycling 4h35'25"
2.
Aksel NÕMMELA
AC Sparta Praha
3.
Jose Luis RODRIGUEZ AGUILAR
Elite without contract
4.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
5.
Imanol ESTEVEZ SALAS
Murias Taldea 00'04"
6.
William BARTA
Axeon Cycling Team 00'10"
7.
Daniel LEHNER
Team Vorarlberg 00'16"
8.
Stan GODRIE
Rabobank Development Team 01'43"
9.
Dylan PAGE
Roth - Skoda
10.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
11.
Kenneth VAN ROOY
Lotto - Soudal
12.
Guillaume MARTIN
AC Sparta Praha
13.
Stephen BASSETT
AC Sparta Praha
14.
Maximilian SCHACHMANN
AWT Greenway
15.
Mihkel RÄIM
AC Sparta Praha
16.
Léo VINCENT
Roubaix Lille Metropole
17.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
AC Sparta Praha
18.
Giulio CICCONE
AC Sparta Praha
19.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
20.
Cesar Alexandre Feiteira MARTINGIL
Elite without contract
21.
Arakdiusz OWSIAN
ActiveJet Team
22.
Gianni MOSCON
Elite without contract
23.
Jakub KACZMAREK
CCC Sprandi Polkowice
24.
Lennard KÄMNA
Team Stölting
25.
Jan DIETEREN
Leopard Development Team
26.
Johannes WEBER
Team Stuttgart
27.
Alex PETERS
SEG Racing
28.
Patrick MÜLLER
Elite without contract
29.
Dries VAN GESTEL
Lotto - Soudal
30.
Ildar ARSLANOV
Rusvelo
31.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
32.
Jérémy MAISON
AC Sparta Praha
33.
Jack HAIG
Elite without contract
34.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
35.
Daniel HOELGAARD
Team Joker
36.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
Team Tavira
37.
Rok KOROŠEC
Radenska Ljubljana
38.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
39.
Rúben GUERREIRO
Axeon Cycling Team
40.
Eneko LIZARRALDE DELGADO
Murias Taldea
41.
Sam OOMEN
Rabobank Development Team
42.
Gian FRIESECKE
AC Sparta Praha
43.
Marlen ZMORKA
Elite without contract
44.
Fridtjof Rasin RØINAAS
Team Sparebanken Sor
45.
Odd Christian EIKING
Team Joker
46.
Laurens DE PLUS
Elite without contract
47.
Gracjan SZELAG
Poland
48.
Rui CARVALHO
Portugal
49.
Colin JOYCE
AC Sparta Praha
50.
Martijn TUSVELD
Rabobank Development Team
51.
Oskar NISU
Estonia
52.
Aleksey RYBALKIN
Lokosphinx
53.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Colombia
54.
Gašper KATRAŠNIK
AC Sparta Praha
55.
Sebastian SCHÖNBERGER
Tirol Cycling Team
56.
Domen NOVAK
Adria Mobil
57.
Nicholas SCHULTZ
Elite without contract
58.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Southeast
59.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Radio Popular - Boavista
60.
Simone PETILLI
Unieuro Wilier
61.
Jonas KOCH
Rad-Net Rose Team
62.
Edward RAVASI
Lampre - Merida
63.
Julen AMEZQUETA MORENO
Southeast
64.
Mark PADUN
Elite without contract
65.
German Enrique CHAVEZ TORRES
AC Sparta Praha
66.
Fabien GRELLIER
Elite without contract
67.
Nathan VAN HOOYDONCK
Elite without contract
68.
Aldemar REYES ORTEGA
AC Sparta Praha
69.
Gabriel CULLAIGH
Elite without contract
70.
Benjamin DECLERCQ
Elite without contract
71.
Matvey MAMYKIN
Itera - Katusha
72.
Jonas GREGAARD WILSLY
Team Trefor - Blue Water
73.
Gregor MÜHLBERGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
74.
Anders SKAARSETH
Team Joker
75.
Patrick OLESEN
Leopard Development Team
76.
Patryk ZLOTOWICZ
Poland
77.
Justin OIEN
Axeon Cycling Team
78.
Dennis PAULUS
Amplatz - BMC
79.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Joker
80.
Christopher LAWLESS
Team Wiggins
81.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Coloquick
82.
Fabian LIENHARD
AC Sparta Praha
83.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Etixx - Quick Step
84.
Geoffrey CURRAN
Axeon Cycling Team
85.
Timmo JERET
Estonia
86.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
87.
Freddy OVETT
AC Sparta Praha
88.
Josten VAIDEM
Estonia
89.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Etixx - Quick Step
90.
Anass AIT EL ABDIA
Elite without contract
91.
Miles SCOTSON
AC Sparta Praha
92.
Tyler WILLIAMS
Elite without contract
93.
Elie GESBERT
FDJ
94.
Oliviero TROIA
AC Sparta Praha
95.
Harry CARPENTER
Australia
96.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Trefor - Blue Water
97.
Alexander WACHTER
Tirol Cycling Team
98.
Luis Gabriel Silva GOMES
AC Sparta Praha
99.
Rinat UDOD
ISD Continental Team
100.
Iliya KLEPIKOV
ISD Continental Team
101.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft
102.
Artem NYCH
Rusvelo
103.
Caio GODOY ORMENESE
Bretagne - Seche Environnement
104.
Lennard HOFSTEDE
Rabobank Development Team
105.
Nicolay CHERKASOV
AC Sparta Praha
106.
Simone CONSONNI
AC Sparta Praha
107.
Marko PAVLIČ
Radenska Ljubljana
108.
Théry SCHIR
AC Sparta Praha
109.
David PER
Adria Mobil
110.
Žiga RUČIGAJ
Radenska Ljubljana
111.
Andre Eduardo GOHR
Elite without contract 01'59"
112.
Alexander KAMP
Team Coloquick 02'05"
113.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team 02'14"
114.
Adil BARBARI
GS des Petroliers Algerie
115.
Denis ZHUYKOV
Itera - Katusha 02'50"
116.
Tobias KNAUP
Team Kuota - Lotto
117.
Mark STEWART
AC Sparta Praha
118.
Mathieu VAN DER POEL
BKCP - Corendon 03'10"
119.
Aimé DE GENDT
AC Sparta Praha
120.
Timur MALEEV
ISD Continental Team 03'36"
121.
Jake KELLY
AC Sparta Praha 04'04"
122.
Nans PETERS
Elite without contract
123.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Elite without contract 09'42"
124.
Alex CLEMENTS
Elite without contract 13'18"
125.
Stephen WILLIAMS
Elite without contract 17'23"
126.
Silver MÄOMA
Estonia

Stage information

Start, finish: Stage 2. Avallon - Arbois

Distance: 193.5 km

Date: 24 August 2015