2.1

Sibiu Cycling Tour 2016  |  Stage 1. Sibiu - Sibiu   

4th edition

193.5 km, 7 July 2016

Rider Team Time
1.
Steele VON HOFF
One Pro Cycling 4h42'38"
2.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec
3.
Filippo FORTIN
GM Europa Ovini
4.
Matteo MALUCELLI
Unieuro Wilier
5.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
6.
Ivan BALYKIN
GM Europa Ovini
7.
Dennis BAKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Team
8.
Nicola GENOVESE
D'Amico - Bottecchia
9.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team
10.
Nikodemus HOLLER
Stradalli - Bike Aid
11.
Emanuel PIASKOWY
Cycling Academy Team
12.
Peter SCHULTING
Parkhotel Valkenburg Continental Team
13.
Josip RUMAC
Synergy Baku Cycling Project
14.
Kristian Haugaard JENSEN
Coloquick - Cult
15.
Moritz FUßNEGGER
Christina Jewelry Pro Cycling
16.
Roy GOLDSTEIN
Cycling Academy Team
17.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Hampus ANDERBERG
Coloquick - Cult
19.
Andrei NECHITA
20.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini
21.
David TINTORI
Team Differdange - Losch
22.
Jose MIRALLES RIGO
Tusnad Cycling Team
23.
Hayden MCCORMICK
One Pro Cycling
24.
Antonio DI SANTE
GM Europa Ovini
25.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
26.
Antonio Casimiro PARRINELLO
D'Amico - Bottecchia
27.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
29.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
30.
Martin LESTIDO REY
Tusnad Cycling Team
31.
Marco TIZZA
D'Amico - Bottecchia
32.
Mauro FINETTO
Unieuro Wilier
33.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
34.
Julian SCHULZE
Christina Jewelry Pro Cycling
35.
Alessandro MALAGUTI
Unieuro Wilier
36.
Matej MUGERLI
Synergy Baku Cycling Project
37.
Stefan SCHUMACHER
Christina Jewelry Pro Cycling
38.
Chris BUTLER
Cycling Academy Team
39.
Alex TURRIN
Unieuro Wilier
40.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
41.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier
42.
Simone RAVANELLI
Unieuro Wilier
43.
Gustav Erik LARSSON
Coloquick - Cult
44.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
45.
Georg LOEF
Christina Jewelry Pro Cycling
46.
Kirill POZDNYAKOV
Synergy Baku Cycling Project
47.
Dan CRAVEN
Cycling Academy Team
48.
Matija KVASINA
Synergy Baku Cycling Project
49.
Till DROBISCH
Christina Jewelry Pro Cycling
50.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
51.
Giorgio BOCCHIOLA
D'Amico - Bottecchia
52.
Jochem HOEKSTRA
Parkhotel Valkenburg Continental Team
53.
Paolo CIAVATTA
D'Amico - Bottecchia
54.
Daniel TUREK
Cycling Academy Team
55.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch
56.
Thijs VAN BEUSICHEM
Parkhotel Valkenburg Continental Team
57.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
58.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini
59.
George HARPER
One Pro Cycling
60.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
61.
Richard HANDLEY
One Pro Cycling
62.
Damien GARCIA
Stradalli - Bike Aid
63.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Cycling Academy Team
64.
Derk Abel BECKERINGH
Parkhotel Valkenburg Continental Team
65.
Federico BORELLA
GM Europa Ovini
66.
Stanimir CHOLAKOV
67.
Tom THILL
Team Differdange - Losch
68.
Daniel CRISTA
Tusnad Cycling Team
69.
John Kronborg EBSEN
One Pro Cycling
70.
Stefan Koychev HRISTOV
71.
Gianfranco ZILIOLI
Nippo - Vini Fantini
72.
Søren Malling SIGGAARD
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
73.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Coloquick - Cult
74.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
75.
José Alberto MARQUEZ MORENO
GM Europa Ovini
76.
Joshua STRITZINGER
Christina Jewelry Pro Cycling
77.
Frederik WILMANN
Coloquick - Cult
78.
Georgi Petrov GEORGIEV
Team Lvshan Landscape
79.
Luis MORA
D'Amico - Bottecchia 00'14"
80.
Kristian HOUSE
One Pro Cycling
81.
Tomasz KIENDYŚ
CCC Sprandi Polkowice 05'34"
82.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
83.
Maroš KOVÁČ
Dukla Banska Bystrica
84.
Mathias SKOV JENSEN
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
85.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
86.
Jonas NORDKROGGAARD
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
87.
Daniel BICHLMANN
Stradalli - Bike Aid
88.
Juraj LAJCHA
Dukla Banska Bystrica
89.
Ivan AZHI
Bulgaria
90.
Elias Helleskov BUSK
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
91.
Meron AMANUEL MENGSTAB
Stradalli - Bike Aid
92.
Emil Dam SØRENSEN
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
93.
Jozef PALČÁK
Dukla Banska Bystrica
94.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
95.
Joris BLOKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Team
96.
Emil DIMA
Tusnad Cycling Team 07'03"
97.
Jakub KACZMAREK
CCC Sprandi Polkowice
98.
Valentin PLESEA
Romania
99.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini
100.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch
101.
Nikolay GENOV
Bulgaria
102.
Patrick LECHNER
Stradalli - Bike Aid 11'44"
103.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 12'19"
104.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team 15'03"
105.
Tomas HARAG
Dukla Banska Bystrica
106.
Timo SCHÄFER
Stradalli - Bike Aid
107.
Mihail MIHAILOV
22'01"
108.
Ionut Adrian SDRAILA
109.
Alexandru Dorin TESCAN
Romania 23'55"
110.
Vlad Nicolae DOBRE
Tusnad Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sibiu - Sibiu

Distance: 193.5 km

Date: 7 July 2016