2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  Stage 10. Val d'Isère - Saint-Colomban-des-Villards Col du Glandon   

56th edition

150.8 km, 26 August 2018

Rider Team Time
1.
Gino MÄDER
303 Project 2h54'19"
2.
Eddie DUNBAR
Team Sky
3.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project
4.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
5.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
7.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 00'08"
8.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy 00'11"
9.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano 00'45"
10.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team 01'11"
11.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb 02'48"
12.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
13.
Mark DONOVAN
Team Wiggins 02'53"
14.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA
15.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
16.
Michel RIES
Polartec - Kometa 03'18"
17.
Felix GALL
Development Team Sunweb 03'41"
18.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors 03'50"
19.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team
20.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM
22.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
23.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM
24.
Alessandro MONACO
303 Project
25.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
26.
Franklin ARCHIBOLD
UCI WCC Mens team
27.
Kévin GENIETS
Elite without contract 04'18"
28.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 04'20"
29.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
30.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
31.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon 05'17"
32.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 05'27"
33.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi 06'00"
34.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm 06'09"
35.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
36.
Simon GUGLIELMI
303 Project
37.
Marlon GAILLARD
Direct Energie
38.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick
39.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates 06'44"
40.
Thomas CHAMPION
Vendee U Pays De La Loire 07'05"
41.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador 07'10"
42.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 07'38"
43.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy 07'55"
44.
Thomas VEREECKEN
Belgium 07'58"
45.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
46.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
47.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
48.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project
49.
Piotr PĘKAŁA
303 Project
50.
Clément DIDIER
Auvergne Rhone Alpes
51.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
52.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
53.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
54.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo 09'29"
55.
Tyler STITES
Aevolo 09'35"
56.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam 09'37"
57.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador
58.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg 10'05"
59.
Daire FEELEY
303 Project
60.
Alain RIOU
Elite without contract 11'38"
61.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
62.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93
63.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
64.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling
65.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
66.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
67.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM
68.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador
69.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
70.
Joris VINCENT
Vendee U Pays De La Loire 12'07"
71.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi 12'55"
72.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 12'57"
73.
Antonio BARAC
303 Project
74.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project
75.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling 13'46"
76.
Matthew TEGGART
Team Wiggins 14'10"
77.
Jordan CARDENAS
Ecuador 14'20"
78.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team 14'36"
79.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa 15'43"
80.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
81.
Samuele BATTISTELLA
303 Project
82.
Emilien JEANNIERE
Vendee U Pays De La Loire
83.
Leo BOILEAU
Auvergne Rhone Alpes
84.
Jaka PRIMOŽIC
Slovenia
85.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
86.
Anton POPOV
Russia
87.
Dmitrii MARKOV
Russia
88.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
89.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
90.
Kakeru OMAE
Elite without contract
91.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project
92.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
93.
Valentin BRICAUD
Vendee U Pays De La Loire
94.
Mark DOWNEY
Team Wiggins
95.
Julian MERTENS
303 Project
96.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange
97.
Daragh O'MAHONY
Ireland
98.
Max KANTER
Development Team Sunweb 15'57"
99.
Jake STEWART
Elite without contract 16'33"
100.
Adam HARTLEY
303 Project
101.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 18'54"
102.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
103.
Romain GUILLOT
Auvergne Rhone Alpes
104.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling
105.
Gerben THIJSSEN
303 Project
106.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
107.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
108.
Antoine DEBONS
303 Project
109.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
110.
Dimitri BUSSARD
303 Project
111.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon
112.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
113.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
114.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Merida
115.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy
116.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team 19'35"
117.
Ayumu WATANABE
Japan 20'20"
118.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
119.
Matthew GIBSON
JLT - Condor 23'23"
120.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 23'28"
121.
Nik CEMAŽAR
Slovenia
122.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 28'29"
123.
Emile BRENANS
Auvergne Rhone Alpes
124.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange

Stage information

Start, finish: Stage 10. Val d'Isère - Saint-Colomban-des-Villards Col du Glandon

Race Type: Mountain stage

Distance: 150.8 km

Date: 26 August 2018