2.HC

Tour de Langkawi 2018  |  Stage 3. Kota Bharu - Kuala Terengganu   

20th edition

166 km, 20 March 2018

Rider Team Time
1.
Adam DE VOS
Rally Cycling 3h58'18"
2.
Dae yeon KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling 00'13"
3.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
Forca - Amskins Racing
4.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
5.
Anuar MANAN
Forca - Amskins Racing 01'19"
6.
Eric YOUNG
Rally Cycling
7.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
8.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
9.
Dylan PAGE
Team Sapura Cycling
10.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice
11.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
12.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
13.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team
14.
Metkel EYOB
Terengganu Cycling Team
15.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
16.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
18.
Mohd Elmi JUMARI
Malaysia
19.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team
20.
Marcelo FELIPE
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
21.
Mekseb Abraha DEBESAY
Team Dimension Data
22.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Cycling Team
23.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
24.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
25.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
26.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
27.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
28.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
29.
Aiman CAHYADI
Team Sapura Cycling
30.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
31.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
32.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
33.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
34.
Andris VOSEKALNS
Hengxiang Cycling Team
35.
Selamat JUANGGA
KFC Cycling Team
36.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Forca - Amskins Racing
37.
Danny PATE
Rally Cycling
38.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
39.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
40.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
41.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
42.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
43.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
44.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
45.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
46.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange
47.
Brendon DAVIDS
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
48.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
49.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
50.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
51.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
52.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
53.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
54.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
56.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
57.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Team Sapura Cycling
58.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
Forca - Amskins Racing
59.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
60.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
61.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
62.
Sung Baek PARK
KSPO - Bianchi Asia Procycling
63.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
64.
Wilmar Jair PÉREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
65.
Jianpeng LIU
Hengxiang Cycling Team
66.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
68.
Amir Mustafa RUSLI
Forca - Amskins Racing
69.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
70.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
71.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
72.
Joon yong SEO
KSPO - Bianchi Asia Procycling
73.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
74.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
75.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
76.
Dominic PEREZ
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
77.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
78.
Ryan CAVANAGH
St. George Continental Cycling Team
79.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling
80.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
81.
Alex Ariya PHOUNSAVATH DESTRIBOIS
Thailand Continental Cycling Team
82.
John Kronborg EBSEN
Forca - Amskins Racing
83.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
84.
Agung Ali SAHBANA
KFC Cycling Team
85.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
86.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
87.
Sarawut SIRIRONNACHAI
Thailand Continental Cycling Team
88.
Muhammad ABDURROHMAN
KFC Cycling Team 01'46"
89.
Bo WANG
Hengxiang Cycling Team 01'51"
90.
Bonijoe Ramos MARTIN
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines 01'59"
91.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange
92.
Matteo DAL CIN
Rally Cycling
93.
Meng YAN
Hengxiang Cycling Team 02'09"
94.
Mahrus ALI
KFC Cycling Team 02'22"
95.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
96.
Thurakit BOONRATANATHANAKORN
Thailand Continental Cycling Team
97.
Guangtong MA
Hengxiang Cycling Team
98.
Hang SHI
Giant Cycling Team 02'29"
99.
Mohamad Firdaus AWANG
Malaysia 02'31"
100.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
101.
Zheng ZHANG
Hengxiang Cycling Team 02'37"
102.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
103.
Azlina Najmi ZULKEFLI
Malaysia 02'39"
104.
Peerapol CHAWCHIANGKUANG
Thailand Continental Cycling Team
105.
Phuchong SAIUDOMSIN
Thailand Continental Cycling Team 02'50"
106.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 03'05"
107.
Seung Woo CHOI
KSPO - Bianchi Asia Procycling 03'19"
108.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
03'22"
109.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team 03'39"
110.
Sea Keong LOH
Thailand Continental Cycling Team 04'09"
111.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
112.
Suk Ho KANG
KSPO - Bianchi Asia Procycling 04'19"
113.
Abdul GANI
KFC Cycling Team 01'19"
114.
Muhammad Shaiful Adlan MUHAMMAD SHUKRI
115.
Daniel Ven CARINO
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines 04'57"
116.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 05'02"
117.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
118.
Kyle MURPHY
Rally Cycling 01'19"
119.
Charles Bradley HUFF
Rally Cycling 05'08"
120.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 05'14"
121.
Soon young KWON
KSPO - Bianchi Asia Procycling 06'35"
122.
Manduo LIU
Giant Cycling Team
123.
Arjay PERALTA
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
124.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia 07'49"
125.
Kenji NAKANISHI
Kinan Cycling Team 13'13"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Kota Bharu - Kuala Terengganu

Race Type: Sprint stage

Distance: 166 km

Date: 20 March 2018