2.HC

Tour de Langkawi 2018  |  Stage 4. Dungun - Pekan   

20th edition

183.8 km, 21 March 2018

Rider Team Time
1.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team 4h10'14"
2.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
3.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
4.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
5.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
7.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
8.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
9.
Dylan PAGE
Team Sapura Cycling
10.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
11.
Anuar MANAN
Forca - Amskins Racing
12.
Eric YOUNG
Rally Cycling
13.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Cycling Team
14.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
15.
Dominic PEREZ
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
16.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
17.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
18.
Marcelo FELIPE
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
19.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
20.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
21.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
22.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
23.
Sung Baek PARK
KSPO - Bianchi Asia Procycling
24.
Phuchong SAIUDOMSIN
Thailand Continental Cycling Team
25.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec
26.
Metkel EYOB
Terengganu Cycling Team
27.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
28.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
29.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
30.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
31.
Adam DE VOS
Rally Cycling
32.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
33.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
34.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
35.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
36.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
37.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
Forca - Amskins Racing
38.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team
40.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
41.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
42.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
43.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
44.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
45.
Brendon DAVIDS
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
46.
Aiman CAHYADI
Team Sapura Cycling
47.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia
48.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
49.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
50.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
51.
Alex Ariya PHOUNSAVATH DESTRIBOIS
Thailand Continental Cycling Team
52.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
Forca - Amskins Racing
53.
Jianpeng LIU
Hengxiang Cycling Team
54.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
55.
Amir Mustafa RUSLI
Forca - Amskins Racing
56.
Wilmar Jair PÉREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
57.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Forca - Amskins Racing
58.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange
59.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
60.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
61.
Muhammad ABDURROHMAN
KFC Cycling Team
62.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
63.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
64.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
65.
Bonijoe Ramos MARTIN
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
66.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange 00'10"
67.
Mohd Elmi JUMARI
Malaysia
68.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Team Sapura Cycling
69.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
70.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
71.
Sarawut SIRIRONNACHAI
Thailand Continental Cycling Team
72.
Kyle MURPHY
Rally Cycling
73.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 00'20"
74.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
75.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 00'22"
76.
Azlina Najmi ZULKEFLI
Malaysia
77.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team 00'30"
78.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'42"
79.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
80.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange 00'48"
81.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 01'04"
82.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 01'08"
83.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
84.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines 01'19"
85.
Arjay PERALTA
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines 01'28"
86.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
87.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team 02'09"
88.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 02'26"
89.
Seung Woo CHOI
KSPO - Bianchi Asia Procycling 02'31"
90.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling 02'54"
91.
Guangtong MA
Hengxiang Cycling Team 03'45"
92.
Bo WANG
Hengxiang Cycling Team
93.
Andris VOSEKALNS
Hengxiang Cycling Team 03'46"
94.
Zheng ZHANG
Hengxiang Cycling Team 03'53"
95.
Peerapol CHAWCHIANGKUANG
Thailand Continental Cycling Team 00'00"
96.
Sea Keong LOH
Thailand Continental Cycling Team 04'02"
97.
Thurakit BOONRATANATHANAKORN
Thailand Continental Cycling Team 04'08"
98.
Matteo DAL CIN
Rally Cycling 04'25"
99.
John Kronborg EBSEN
Forca - Amskins Racing 04'42"
100.
Mohamad Firdaus AWANG
Malaysia
101.
Hang SHI
Giant Cycling Team
102.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
103.
Selamat JUANGGA
KFC Cycling Team
104.
Daniel Ven CARINO
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
105.
Abdul GANI
KFC Cycling Team
106.
Agung Ali SAHBANA
KFC Cycling Team
107.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
108.
Muhammad Shaiful Adlan MUHAMMAD SHUKRI
109.
Charles Bradley HUFF
Rally Cycling
110.
Danny PATE
Rally Cycling
111.
Meng YAN
Hengxiang Cycling Team
112.
Mahrus ALI
KFC Cycling Team
113.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
114.
Kenji NAKANISHI
Kinan Cycling Team
116.
Soon young KWON
KSPO - Bianchi Asia Procycling 05'51"
117.
Dae yeon KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling
118.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
119.
Ryan CAVANAGH
St. George Continental Cycling Team
120.
Suk Ho KANG
KSPO - Bianchi Asia Procycling
121.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 4. Dungun - Pekan

Race Type: Sprint stage

Distance: 183.8 km

Date: 21 March 2018