2.HC

Tour de Langkawi 2018  |  Stage 6. Tapah - Tanjung Malim   

20th edition

108.5 km, 23 March 2018

Rider Team Time
1.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia 2h24'55"
2.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
3.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
4.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
5.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
6.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
7.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
9.
Dylan PAGE
Team Sapura Cycling
10.
Metkel EYOB
Terengganu Cycling Team
11.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
12.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
13.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
14.
Andris VOSEKALNS
Hengxiang Cycling Team
15.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
16.
Eric YOUNG
Rally Cycling
17.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
18.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
19.
Selamat JUANGGA
KFC Cycling Team
21.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
22.
Marcelo FELIPE
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
23.
Mahrus ALI
KFC Cycling Team
24.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
25.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Forca - Amskins Racing
26.
Kenji NAKANISHI
Kinan Cycling Team
27.
Phuchong SAIUDOMSIN
Thailand Continental Cycling Team
28.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
29.
Sarawut SIRIRONNACHAI
Thailand Continental Cycling Team
30.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
31.
Mohamad Firdaus AWANG
Malaysia
32.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
33.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
34.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
36.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
37.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
38.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
39.
Anuar MANAN
Forca - Amskins Racing
40.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
41.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
42.
Dominic PEREZ
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
43.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
44.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
45.
Brendon DAVIDS
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
46.
Peerapol CHAWCHIANGKUANG
Thailand Continental Cycling Team
47.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
48.
Aiman CAHYADI
Team Sapura Cycling
49.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia
50.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
51.
Danny PATE
Rally Cycling
52.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
53.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
54.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
Forca - Amskins Racing
55.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
56.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
57.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team
58.
Adam DE VOS
Rally Cycling
59.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
60.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling
61.
Alex Ariya PHOUNSAVATH DESTRIBOIS
Thailand Continental Cycling Team
62.
Sung Baek PARK
KSPO - Bianchi Asia Procycling
63.
Wilmar Jair PÉREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
64.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Cycling Team
65.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
67.
Arjay PERALTA
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
68.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
69.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
70.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
71.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
72.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Team Sapura Cycling
73.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
74.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
75.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
76.
Jianpeng LIU
Hengxiang Cycling Team
77.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec
78.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
79.
Amir Mustafa RUSLI
Forca - Amskins Racing
80.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
81.
Ryan CAVANAGH
St. George Continental Cycling Team
82.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
83.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
84.
Agung Ali SAHBANA
KFC Cycling Team
85.
Mohd Elmi JUMARI
Malaysia
86.
Soon young KWON
KSPO - Bianchi Asia Procycling
87.
Muhammad ABDURROHMAN
KFC Cycling Team
88.
Muhammad Shaiful Adlan MUHAMMAD SHUKRI
89.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice
90.
Azlina Najmi ZULKEFLI
Malaysia
91.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
92.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange
93.
Bonijoe Ramos MARTIN
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
94.
Seung Woo CHOI
KSPO - Bianchi Asia Procycling
95.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
96.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
Forca - Amskins Racing
97.
Meng YAN
Hengxiang Cycling Team
98.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange
99.
Dae yeon KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling
100.
Bo WANG
Hengxiang Cycling Team
101.
Zheng ZHANG
Hengxiang Cycling Team
102.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
103.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
104.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
105.
Guangtong MA
Hengxiang Cycling Team
106.
John Kronborg EBSEN
Forca - Amskins Racing
107.
Hang SHI
Giant Cycling Team
108.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
109.
Kyle MURPHY
Rally Cycling
110.
Daniel Ven CARINO
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
111.
Suk Ho KANG
KSPO - Bianchi Asia Procycling 00'23"
112.
Sea Keong LOH
Thailand Continental Cycling Team
113.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
114.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 00'00"
115.
Abdul GANI
KFC Cycling Team
116.
Charles Bradley HUFF
Rally Cycling 02'19"
117.
Thurakit BOONRATANATHANAKORN
Thailand Continental Cycling Team 03'13"
118.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF 10'00"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Tapah - Tanjung Malim

Race Type: Sprint stage

Distance: 108.5 km

Date: 23 March 2018