2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

8th edition

2.5 km, 23 July 2020

Rider Team Time
1.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 03'34"
2.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team 00'02"
3.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team 00'03"
4.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper 00'05"
5.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega 00'09"
6.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW 00'10"
7.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team 00'12"
8.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania 00'13"
9.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
10.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 00'15"
11.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus 00'16"
12.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx
13.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation
14.
Karol KUKLEWICZ
Wibatech - Merx
15.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team 00'17"
16.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
17.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski 00'18"
18.
Petr KELEMEN
CCC Development Team
19.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence
20.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools
21.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT 00'20"
22.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 00'21"
23.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè
24.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence
25.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'22"
26.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM 00'23"
27.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
28.
Justin WOLF
Bike Aid 00'24"
29.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
30.
Paweł SZÓSTKA
Wibatech - Merx 00'25"
31.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
32.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence
33.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 00'27"
34.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT
35.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team
36.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
37.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
38.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence 00'28"
39.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper 00'29"
40.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 00'30"
41.
Meindert WEULINK
A Bloc CT
42.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence
43.
František SISR
Elkov - Kasper 00'31"
44.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team
45.
Dusan KALABA
Meridiana - Kamen Team
46.
Simone SANÒ
Team Novak 00'34"
47.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
48.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 00'35"
49.
Stijn APPEL
A Bloc CT 00'36"
50.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
51.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
52.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè
53.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD
54.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW 00'37"
55.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 00'38"
56.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir 00'39"
57.
Marcin BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
58.
Ciprian Ioan JITARU
Giotti - Victoria
59.
Daniel CRISTA
Elite without contract
60.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 00'40"
61.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
62.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW 00'41"
63.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'42"
64.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir 00'43"
65.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
66.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
67.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 00'44"
68.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega
69.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper 00'45"
70.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
71.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team
72.
Jeen DE JONG
A Bloc CT
73.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 00'46"
74.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
75.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team
76.
Adi Narcis MARCU
Romania 00'49"
77.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 00'50"
78.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega
79.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
80.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus 00'51"
81.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
82.
Tomasz BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
83.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools
84.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
85.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 00'52"
86.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW 00'53"
87.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega
88.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW 00'56"
89.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
90.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools 00'57"
91.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
92.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid
93.
Lorenzo MARENZI
Meridiana - Kamen Team
94.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir 00'58"
95.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools
96.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
97.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 01'00"
98.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team
99.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus
100.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 01'01"
101.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski 01'03"
102.
Dominik GÓRAK
CCC Development Team
103.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
104.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid 01'04"
105.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski
106.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW
107.
Filippo FERRONATO
Cycling Team Friuli ASD 01'06"
108.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM 01'08"
109.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 01'12"
110.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega
111.
Nicholas RINALDI
D'Amico - UM Tools 01'13"
112.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation
113.
Balázs RÓZSA
Team Novak 01'15"
114.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
115.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
116.
Carol Eduard NOVAK
Team Novak 01'18"
117.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 01'28"
118.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 01'33"
119.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD
120.
Matteo PELUCCHI
Bardiani CSF - Faizanè 01'47"
121.
Ivar SLIK
A Bloc CT 01'49"
122.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 01'59"
123.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team 02'02"
124.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence 02'21"
125.
Valentin PLESEA
Romania 02'32"
126.
Adrian KUREK
Mazowsze Serce Polski 02'53"
127.
Michael BRESCIANI
D'Amico - UM Tools 03'26"
128.
Andrei Cosmin BIDILICI
Romania

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.5 km

Date: 23 July 2020