2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac   

8th edition

183 km, 24 July 2020

Rider Team Time
1.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 4h52'11"
2.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
3.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 00'16"
4.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence 01'04"
5.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM 01'41"
6.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team 03'20"
7.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team 04'18"
8.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid 04'22"
9.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega 04'26"
10.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper 04'30"
11.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè 05'12"
12.
Petr KELEMEN
CCC Development Team
13.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus 05'14"
14.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
15.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
16.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence 05'34"
17.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper 05'50"
18.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM 06'03"
19.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski 06'21"
20.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus 06'24"
21.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 06'29"
22.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 07'01"
23.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper 07'06"
24.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team 07'26"
25.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools 07'39"
26.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM 08'02"
27.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski 08'22"
28.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW 08'34"
29.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 08'42"
30.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
31.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 08'57"
32.
Marcin BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx 09'42"
33.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega 09'45"
34.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
35.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski 10'06"
36.
Jeen DE JONG
A Bloc CT 10'27"
37.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 10'40"
38.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling 11'18"
39.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir 11'22"
40.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper 11'39"
41.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 11'50"
42.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega 12'28"
43.
Tomasz BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx 13'17"
44.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 13'35"
45.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team 13'39"
46.
Dominik GÓRAK
CCC Development Team 14'34"
47.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
48.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW
49.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence 14'39"
50.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 15'13"
51.
Meindert WEULINK
A Bloc CT 15'55"
52.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD
53.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 16'16"
54.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team
55.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper 16'18"
56.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 16'50"
57.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team 17'02"
58.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx
59.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD 17'14"
60.
Stijn APPEL
A Bloc CT 18'26"
61.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence 18'51"
62.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence
63.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team
64.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega
65.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 19'54"
66.
Nicholas RINALDI
D'Amico - UM Tools 20'03"
67.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 20'07"
68.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 20'22"
69.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè 20'34"
70.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT 22'58"
71.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria 23'01"
72.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team
73.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation 23'11"
74.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir 23'41"
75.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega 23'43"
76.
František SISR
Elkov - Kasper 23'52"
77.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team 24'00"
78.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
79.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
80.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski 25'08"
81.
Simone SANÒ
Team Novak 26'16"
82.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT 26'42"
83.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 28'44"
84.
Andrei Cosmin BIDILICI
Romania
85.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team
86.
Adi Narcis MARCU
Romania
87.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
88.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
89.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW
90.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools
91.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW
92.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
93.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools
94.
Daniel CRISTA
Elite without contract
95.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
96.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW
97.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
98.
Balázs RÓZSA
Team Novak
99.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team
100.
Dusan KALABA
Meridiana - Kamen Team
101.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
102.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW
103.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
104.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
105.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence
106.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
107.
Ivar SLIK
A Bloc CT
108.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus
109.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
110.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 29'11"
111.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir 31'58"
112.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir
113.
Valentin PLESEA
Romania 32'38"
114.
Ciprian Ioan JITARU
Giotti - Victoria
115.
Karol KUKLEWICZ
Wibatech - Merx 33'20"
116.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus 34'05"
117.
Filippo FERRONATO
Cycling Team Friuli ASD 35'00"
118.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania 35'18"
119.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè 38'58"
120.
Matteo PELUCCHI
Bardiani CSF - Faizanè
121.
Paweł SZÓSTKA
Wibatech - Merx
122.
Michael BRESCIANI
D'Amico - UM Tools 43'08"
123.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid 45'45"
124.
Justin WOLF
Bike Aid
125.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid 1h04'04"
126.
Lorenzo MARENZI
Meridiana - Kamen Team 1h04'19"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac

Race Type: Mountain stage

Distance: 183 km

Date: 24 July 2020