G.P. du Midi-Libre 1992  |  General Classification    

43rd edition

General Classification

16 June 1992 - 22 June 1992

Rider Team Time
1.
Luc LEBLANC
Castorama 915
2.
Ján SVORADA
Lampre - Colnago - Animex 12"
3.
Viatcheslav EKIMOV
Panasonic - Sportlife 30"
4.
Jérôme SIMON
Z 1'25"
5.
Joachim HALUPCZOK
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1'34"
6.
Laurent BIONDI
Chazal - Vanille et Mûre - Vetta 1'35"
7.
Laurent PILLON
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 1'44"
8.
Richard VIRENQUE
R.M.O. 1'46"
9.
Fernando ESCARTÍN
Clas - Cajastur 1'57"
10.
Éric CARITOUX
R.M.O. 1'59"
11.
Thierry CLAVEYROLAT
Z 2'06"
12.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme 2'07"
13.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Sanyo 2'09"
14.
Philippe CASADO
Z 2'15"
15.
Robert MILLAR
TVM - Sanyo 2'25"
16.
Marc MADIOT
Telekom 2'36"
17.
Yvon MADIOT
Telekom
18.
Carmelo MIRANDA
Artiach - Royal - Fruco 3'11"
19.
Yvon LEDANOIS
Castorama 4'36"
20.
Marc WAUTERS
Lotto 5'13"
21.
Thierry BOURGUIGNON
Castorama 5'25"
22.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme 6'02"
23.
Franco BALLERINI
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 6'18"
24.
Thierry LAURENT
R.M.O. 6'20"
25.
Marc VAN ORSOUW
Panasonic - Sportlife 6'27"
26.
Davide BRAMATI
Lampre - Colnago - Animex 6'32"
27.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Sportlife 9'30"
28.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Clas - Cajastur 11'51"
29.
Pascal LINO
R.M.O. 12'16"
30.
Guy NULENS
Panasonic - Sportlife 12'30"
31.
Jan NEVENS
Lotto
32.
Dimitri ZHDANOV
Panasonic - Sportlife 14'16"
33.
François LEMARCHAND
Z 15'03"
34.
Stéphane HEULOT
R.M.O. 15'14"
35.
Franck PINEAU
Chazal - Vanille et Mûre - Vetta 16'14"
36.
Martin KOKKELKOREN
Buckler 16'28"
37.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z 16'56"
38.
Pedro Saúl MORALES
Kelme 16'57"
39.
Eduardo CHOZAS
Artiach - Royal - Fruco 17'03"
40.
Jean-Cyril ROBIN
Castorama 17'05"
41.
Jean-Claude BAGOT
Castorama 17'08"
42.
Christian CHAUBET
Chazal - Vanille et Mûre - Vetta 17'49"
43.
Robert MATWEW
Telekom 22'10"
44.
Bernardo GONZALEZ MINANO
Kelme 27'29"
45.
Jean-Claude COLOTTI
Z 27'59"
46.
Jacek BODYK
Lampre - Colnago - Animex 28'42"
47.
Christophe CAPELLE
Z 28'47"
48.
Bart LEYSEN
Lotto 29'20"
49.
Louis DE KONING
Panasonic - Sportlife 30'03"
50.
Ángel CAMARILLO
Clas - Cajastur 31'42"
51.
Kurt ONCLIN
Lotto 39'04"
52.
Robèr VAN DE VIN
Panasonic - Sportlife 39'19"
53.
Remig STUMPF
Telekom 39'42"
54.
Dario NICOLETTI
Lampre - Colnago - Animex 40'09"
55.
David RAYNER
Buckler 41'33"
56.
Francisco ESPINOSA
Clas - Cajastur 42'00"
57.
Gérard GUAZZINI
Chazal - Vanille et Mûre - Vetta 42'55"
58.
Etienne DE WILDE
Telekom 43'16"
59.
Jose Manuel URIA
Clas - Cajastur 44'09"
60.
Francis MOREAU
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 45'12"
61.
Pierre HERINNE
Lotto 45'28"
62.
Wilfried PEETERS
Telekom 47'31"
63.
Juan Jose MARTINEZ DIAZ
Kelme 47'47"
64.
Frans MAASSEN
Buckler 47'48"
65.
Andrei TCHMIL
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi 49'14"
66.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler 50'02"
67.
Marcel WÜST
R.M.O. 50'09"
68.
Alfonso GUTIÉRREZ
Artiach - Royal - Fruco 51'15"
69.
Mario DE CLERCQ
Buckler 51'30"
70.
Rick VAN SLYCKE
Lotto 51'34"
71.
Jose Antonio SANCHEZ VALENCIA
Artiach - Royal - Fruco 52'06"
72.
Juan Rodrigo ARENAS
Kelme 58'45"
73.
Vicente PRADO HUERGO
Clas - Cajastur 1h01'32"
74.
Frédéric MONCASSIN
Castorama 1h04'00"
75.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Royal - Fruco 1h05'40"
76.
Menno VINK
Panasonic - Sportlife 1h06'17"
77.
Ramon ROTA MUÑOZ
Kelme 1h08'08"
78.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme 1h08'32"
79.
Laurent BROCHARD
Castorama 1h1638"
80.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler 1h18'49"
81.
Peter GÄNSLER
Telekom 1h23'45"
82.
Gino VAN HOOYDONCK
Buckler 1h45'10"