Dauphiné Libéré 1993  |  General Glassification    

45th edition

General Glassification

31 May 1993 - 7 June 1993

Rider Team Time
1.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E. 32h11'31"
2.
Oliverio RINCÓN QUINTANA
Amaya Seguros 3'00"
3.
Éric BOYER
GAN 5'25"
4.
Jean-Philippe DOJWA
Festina - Lotus 6'19"
5.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 13'16"
6.
Éric CARITOUX
Chazal - Vetta - MBK 13'32"
7.
Thierry CLAVEYROLAT
GAN 13'36"
8.
Raúl ALCALÁ
WordPerfect 15'22"
9.
Miguel ARROYO
Subaru - Montgomery 16'27"
10.
Joaquim Augusto Oliveira GOMES
Recer - Boavista 20'12"
11.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Festina - Lotus 20'43"
12.
Ivan GOTTI
Gatorade - Mega Drive - Kenwood 22'22"
13.
Laurent BIONDI
Chazal - Vetta - MBK 23'47"
14.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 24'06"
15.
Bo André NAMTVEDT
Subaru - Montgomery 25'34"
16.
Yvon MADIOT
Subaru - Montgomery 28'42"
17.
Cássio FREITAS DE PAIVA
Recer - Boavista 28'45"
18.
Cezary ZAMANA
Subaru - Montgomery 28'48"
19.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer 28'56"
20.
Eddy BOUWMANS
Novemail - Histor - Laser Computer 29'18"
21.
Oleg KOZLITINE
Chazal - Vetta - MBK 31’25”
22.
Jean-Claude BAGOT
Castorama 31’35”
23.
Antonio MARTÍN VELASCO
Amaya Seguros 33’08”
24.
Delmino Albano PEREIRA
Recer - Boavista 37’04”
25.
Bruno CORNILLET
Novemail - Histor - Laser Computer 37’32”
26.
Francisque TEYSSIER
Festina - Lotus 38’25”
27.
Thomas FLEISCHER
Subaru - Montgomery 39’55”
28.
Jean-Pierre BOURGEOT
Chazal - Vetta - MBK 41’01”
29.
Andrea PERON
Gatorade - Mega Drive - Kenwood 45’01”
30.
Laurent FIGNON
Gatorade - Mega Drive - Kenwood 45’08”
31.
Dominique ARNOULD
Castorama 49’11”
32.
Jan NEVENS
Lotto 49’36”
33.
Santiago CRESPO ZULET
Amaya Seguros 50’14”
34.
Didier ROUS
GAN 51’51”
35.
Jim VAN DE LAER
Lotto 55’32”
36.
Javier MURGIALDAI TXASKO
Amaya Seguros 56’37”
37.
Patrice ESNAULT
Chazal - Vetta - MBK 56’59”
38.
Serafim VIEIRA
Sicasal - Acral 57’48”
39.
Bruno BOSCARDIN
Gatorade - Mega Drive - Kenwood 1h00’12”
40.
Willem VAN EYNDE
La William - Duvel 1h00’51”
41.
Manuel António Tavares CUNHA
Sicasal - Acral 1h01’23”
42.
Stephen HODGE
O.N.C.E. 1h02’39”
43.
François SIMON
Castorama 1h05’11”
44.
Thierry LAURENT
Novemail - Histor - Laser Computer 1h05’28”
45.
Martin EARLEY
Festina - Lotus 1h06’43”
46.
François LEMARCHAND
GAN 1h08’54”
47.
Fernando MOTA DOS SANTOS
Recer - Boavista 1h11’22”
48.
Per PEDERSEN
Amaya Seguros 1h14’18”
49.
Luc ROOSEN
Lotto 1h16’07”
50.
Johan REMELS
La William - Duvel 1h18’46”
51.
Tom DESMET
Lotto 1h21'51"
52.
Mauro Silvestre RIBEIRO
Chazal - Vetta - MBK 1h25'26"
53.
Pascal LINO
Festina - Lotus 1h28'41"
54.
Vitor Manuel GAMITO
Sicasal - Acral 1h29'13"
55.
Pascal LANCE
GAN 1h29'42"
56.
Jean Pierre DELPHIS
Chazal - Vetta - MBK 1h30'02"
57.
Pedro DIAZ ZABALA
O.N.C.E. 1h31'42"
58.
Jacky DURAND
Castorama 1h32'14"
59.
Philippe LOUVIOT
O.N.C.E. 1h32'16"
60.
Mauro GIANETTI
Festina - Lotus 1h32'49"
61.
Thomas DAVY
Castorama 1h33'43"
62.
Martin KOKKELKOREN
WordPerfect 1h34'15"
63.
Frédéric MONCASSIN
WordPerfect 1h34'41"
64.
Thierry GOUVENOU
GAN 1h35'02"
65.
Paulo COUTO
Recer - Boavista 1h36'10"
66.
José Agostinho ROSA
Recer - Boavista 1h39'01"
67.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 1h39'05"
68.
Serge BAGUET
Lotto 1h39'38"
69.
Frank VAN DEN ABEELE
Lotto 1h42'51"
70.
João Paulo Rodrigues Dos SANTOS
Sicasal - Acral 1h43'20"
71.
Rudy VERDONCK
Gatorade - Mega Drive - Kenwood 1h49'14"
72.
Daniel VERELST
La William - Duvel 1h49'40"
73.
Gilles TALMANT
Novemail - Histor - Laser Computer 1h55'41"
74.
Peter FARAZIJN
Lotto 2h08'46"
75.
Juan Carlos MARTIN MARTINEZ
Amaya Seguros 2h10'59"
76.
Wim OMLOOP
La William - Duvel 2h36'42"